Polícia varuje pred vreckovými zlodejmi v predvianočnom čase

Vreckar kradez zlodej
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Vreckoví zlodeji majú pred Vianocami ideálne podmienky, varuje polícia a vyzýva ľudí k zvýšenej opatrnosti.

„Zhon spojený s predvianočnými nákupmi a nepozornosť ľudí v tomto období vytvárajú ideálnu pôdu pre vreckových zlodejov,“ uviedla bratislavská policajná hovorkyňa Karina Považanová. Viac ľudí v nákupných centrách či na vianočných trhoch prináša podľa polície viac nepozornosti, čo je najlepšia príležitosť pre vreckových zlodejov.

Obeťami sú náhodne vytypované soby

Praktiky zlodejov sú rôzne. „V dave môžu pozorovať váš spôsob platby, ako aj obnos peňazí, ktorým disponujete a na aké miesto si po zaplatení peňaženku odložíte. Potom už len čakajú na vhodný okamih, aby vás okradli,“ povedala Považanová.

Zlodeji sa sústredia aj na šperky, retiazky, mobily, bankomatové karty, doklady a cennosti. Podľa polície sú obeťami vreckových zlodejov náhodne vytypované osoby, a to všetkých vekových kategórií. Zlodeji sa zameriavajú taktiež na zaparkované autá. „Nechávate si v nich svoje vianočné nákupy,“ vystríha policajná hovorkyňa.

Treba si dávať pozor na tlačenicu v rade

Medzi rady polície patrí tiež dávať si pozor na tlačenicu v rade alebo na „náhodné“ vrazenie cudzieho človeka. „Zvýšte ostražitosť, ak vás niekto zastaví s otázkou na čas či cestu, alebo vás požiada o rozmenenie peňazí. Môže ísť len o snahu o odlákanie pozornosti,“ konštatuje Považanová. „Tašky a ruksaky, v ktorých máte peniaze alebo doklady, nenoste na chrbte,“ vraví.

Polícia radí nosiť peniaze a doklady oddelene. „Pokiaľ je to možné, nenoste so sebou veľkú finančnú hotovosť a využívajte možnosť bezpečnejšieho platobného styku, prípadne si hotovosť vyberajte až priamo v nákupnom centre, predídete tým krádežiam v prostriedkoch MHD,“ dodáva polícia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR