Polícia vyvracia hoax a čipovaní občianskych preukazov

občiansky preukaz
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) – Polícia na sociálnej sieti Facebook, vyvracia hoax o čipovaní občianskych preukazov, ktoré by mali obsahovať citlivé údaje a mali by byť ľahko zneužiteľné.

Návrh na čipovanie občianskych preukazov

Rôzne podobné tvrdenia a prekrútené informácie nie sú podľa polície pravdivé.„Európska únia pripravuje návrh na čipovanie občianskych preukazov v rovnakej podobe, ako sa dnes čipujú cestovné pasy,“ uviedla polícia s tým, že čip obsahuje základné informácie o jeho vlastníkovi, ku ktorým sa dostane napríklad policajt na letisku.

Čipovanie občianskych preukazov je preto podľa polície otázkou zvýšenia bezpečnosti slušných ľudí a vďaka nemu sa falšovanie občianskych preukazov stane oveľa ťažším. Cestovné pasy s biometrickým čipom existujú už od roku 2008, takže momentálne už iná verzia pasu nie je v platnosti. Jeho bezpečnosť a kredibilita je uznávaná v celom svete. Bez takéhoto pasu sa napríklad nedostanete do USA,“ priblížila polícia.

Čítačky majú iba kompetentné inštitúcie

Ako ďalej píše polícia, rozumie, že verejnosť môže mať otázky ohľadom zneužitia údajov, ktoré obsahujú čipy v pasoch a ktoré budú v občianskych preukazoch. Čítačkami týchto čipov však disponujú iba kompetentné inštitúcie.

„Samotné načítanie čipu je možné nanajvýš z diaľky zopár centimetrov, nie je možné chodiť s čítačkou po ulici a načítavať osobné údaje. A keďže mnoho z vás vlastní biometrický cestovný pas už mnoho rokov, viete si sami zvážiť či ste vôbec boli niekedy zneužitý v oblasti osobných údajov,“ vysvetlila polícia a odmieta, že by Európska únia zavádzala „čipovanie ľudí“ formou čipovania občianskych preukazov.

„Je to otázka zvýšenia bezpečnosti v dobe, keď terorizmus nie je v Európe ničím výnimočným. Slušní občania nemusia mať žiadne starosti,“ uzavrela polícia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom