Polícia začala trestné stíhanie pre údajné vydieranie novinára Valčeka podnikateľom Mariánom K.

Marián Kočner
Podnikateľ Marián Kočner. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 10. júla (WebNoviny.sk) – Polícia začala trestné stíhanie vo veci údajného vydierania reportéra denníka SME Adama Valčeka.

„Môžeme potvrdiť, že 28. júna vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry začal trestné stíhanie vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu vydierania. Vzhľadom na prebiehajúce úkony viac informácií nie je možné poskytnúť,“ informoval agentúru SITA hovorca policajného prezídia Michal Slivka. O veci ako prvý informoval portál mediálne.sk.

Otázky o kauze Technopol

Denník SME začiatkom júna informoval, že keď reportér Adam Valček zaslal podnikateľovi Mariánovi K. otázky o údajnom prevode pol milióna eur zo spoločnosti Technopol na jeho účet, ten mu zaslal e-mail, v ktorom reportérovi kládol otázky na jeho súkromie a intímny život.

„Viaceré z informácií, na ktoré sa pýtal, sú zdravotného a rodinného charakteru, ku ktorým nie je možné sa dostať z otvorených zdrojov,“ konštatuje denník s tým, že otázky mali podľa podnikateľa byť „pre portál o novinároch hlavného prúdu“. Novinár následne podal trestné oznámenie.

O podnikateľovi Mariánovi K. médiá písali aj v súvislosti s telefonátom so zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom. Telefonát, ktorý si Ján Kuciak nahral, sa uskutočnil 5. septembra 2017.

Rozhovor so zavraždeným Kuciakom

„Viem, že je za tým aj niečo iné, len vám to neviem dokázať, ale keď vám to budem vedieť dokázať, pán Kuciak, tak vám garantujem, že skončíte písať, pretože vás budem pranierovať,“ povedal okrem iného podnikateľ. Novinár následne podal na Mariána K. trestné oznámenie pre nebezpečné vyhrážanie, kompetentné orgány ho však opakovane odmietli.

Marián K. sa momentálne nachádza vo väzbe, keďže je obvinený z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v jednočinnom súbehu so zločinom marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva. Prípad sa týka zmeniek v hodnote skoro 70 miliónov eur, ktorých vyplatenie vymáha na súde.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ValčekJán KuciakMarián Kočner
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR