Polícia začala trestné stíhanie v kauze Bašternák

Ladislav Bašternák
Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 21. decembra (WebNoviny.sk) – Národná kriminálna agentúra (NAKA) začala trestné stíhanie v kauze Bašternák. Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa strany Sloboda a Solidarita Katarína Svrčeková, dôvodom má byť zločin neodvedenia dane a poistného formou spolupáchateľstva podľa Trestného zákona platného v čase skutku. „Stalo sa tak na základe trestného oznámenia poslanca NR SR za SaS Jozefa Rajtára z mája tohto roka, voči štatutárom firmy REAL FORUM INVEST s. r. o., medzi ktorými figuruje aj podnikateľ Ladislav Bašternák,“ uviedla Svrčeková.

„Začatie trestného stíhania ukázalo, že v systéme ešte sú slušní vyšetrovatelia. Vnímame to ako ich pokus naozaj vykonávať spravodlivosť. Kauzu budeme naďalej sledovať, ale najmä to, či sa vládna moc nepokúsi ich snahu sabotovať. Prvé trestné stíhanie by mohlo byť spúšťačom a preto veríme, že toto je len začiatok,“ povedal na margo zvratu v kauze Bašternák poslanec Rajtár.

Spoločnosť REAL FORUM INVEST s. r. o., ktorá postavila bytový komplex Bonaparte, v ktorom si prenajíma byt aj predseda vlády Robert Fico, má voči štátu daňový nedoplatok vo výške viac ako dva milióny eur. Konateľom spoločnosti bol v rokoch 2009 až 2013 aj Ladislav Bašternák.

„Z verejne dostupných informácií je jasné, že firma bola väčšinu času v strate, takže ten nedoplatok nevznikol ako nedoplatok zo zisku, ale môžeme sa domnievať a dedukovať, že vznikol ako nedoplatok za nadmerný odpočet DPH. Analýzou informácií z verejne dostupných zdrojov a ich posudzovaním v časovom vývoji možno vysloviť indície o podozrení zo spáchania viacerých trestných činov,“ uvádza predstaviteľ SaS Jozef Rajtár v trestnom oznámení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef RajtárKatarína SvrčekováLadislav BašternákRobert Fico
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraSaS Sloboda a Solidarita