Aktualizované: Polícia zadržala a neskôr prepustila jedného podozrivého z vraždy novinárky Marinovovej

Viktorija Marinovová
Pamiatka Viktorije Marinovovej, ktorá bola zavraždená v sobotu 6. októbra 2018. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 9. októbra 20:26

RUSE 9. októbra (WebNoviny.sk) – V Bulharsku v utorok večer prepustili muža, ktorého ráno zadržali v súvislosti s brutálnou vraždou investigatívnej novinárky Viktorije Marinovovej. Tú v sobotu znásilnili a zavraždili v meste Ruse na severe Bulharska.

O prepustení zadržaného informoval policajný šéf z Ruse Teodoro Atanassov. O tomto mužovi polícia takmer nič neprezradila, vie sa len, že šlo o bulharského občana ukrajinského pôvodu. Polícia ho formálne ani neoznačila ako podozrivého v súvislosti s vraždou novinárky.

Marinovovú v sobotu v Ruse surovo zbili, znásilnili a zavraždili a jej telo nechali ležať v parku pri Dunaji. Bulharský minister vnútra Mladen Marinov hneď v prvej reakcii vyhlásil, že vražda nemala s novinárkinou prácou nič spoločné. „Je to o znásilnení a o vražde,“ povedal. Nie všetci však oficiálnej verzii veria.

V Bulharsku silnejú hlasy žiadajúce, aby okolnosti Marinovovej úmrtia vyšetrovali nielen bulharské orgány, ale aj zahraniční experti z Európskej únie. „Chceme, aby boli súčasťou vyšetrovania aj nezávislí európski vyšetrovatelia, pretože sme presvedčení o tom, že bulharskí predstavitelia sú súčasťou zločineckej scény v tejto krajine,“ povedal v pondelok šéf investigatívnej webstránky Bivol.bg Assen Jordanov, ktorý s Marinovovou spolupracoval.

Smerodajná pre vyšetrovanie Marinovovej vraždy by mohla byť jej posledná reportáž pre TVN, lokálnu televíznu stanicu v meste Ruse, ktorú táto novinárka vlastnila. Reportáž sa týkala okolností zatknutia rumunského novinára Attilu Bira a jeho bulharského kolegu Dimitara Stojanova zo stránky Bivol.bg.

Oboch novinárov, ktorí dlhodobo pracujú na téme zneužívania európskych fondov bulharskými úradmi, zatkli v septembri za dramatických okolností na poli na juhozápadnom okraji bulharskej metropoly Sofia. Na toto miesto obaja prišli na základe tipu od ich informátora a našli tam veľa tašiek plných papierových dokumentov, z ktorých niektoré horeli, iné tleli, ale niektoré boli pomerne zachované.

Vzápätí k nim však pristúpili bulharskí policajti, nasadili im putá a odviezli ich na policajnú stanicu. Jediné vysvetlenie, ktoré novinárom poskytli, bolo to, že ich museli zatknúť za účelom ich identifikácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktorija Marinovová