Polícia zasahovala v Železničnej spoločnosti Slovensko

Policajti dostali nové autá, ide o najväčšiu výmenu v histórii
Akékoľvek informácie, ktoré by mohli pomôcť pri jeho vypátraní, možno oznámiť na linke 158. Foto: ilustračné, SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 26. apríla (WebNoviny.sk) – Národná kriminálna agentúra (NAKA) v pondelok 25. apríla zasahovala v sídle štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK). Vyžiadala si a zaistila dokumenty k prebiehajúcej verejnej súťaži na opravy spaľovacích motorov. Dôvodom je podľa polície podozrenie zo spáchania zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

„Polícia si vyžiadala vybrané dokumenty k uskutočneným procesom dotýkajúce sa konkrétnej časti tejto zákazky. Súčasne bolo vypočutých niekoľko zamestnancov. Nikto nebol zadržaný. Počítače neboli zabavené,“ informovala v utorok hovorkyňa ZSSK Jana Morháčová. Spoločnosť podľa nej plne spolupracuje s vyšetrovacími orgánmi a poskytuje absolútnu súčinnosť v predmetnej veci.

„ZSSK trvá na tom, že postupuje plne podľa zákonov a nevie, že by došlo k akémukoľvek pochybeniu. Podľa našich indícií prešetrovanie môže vychádzať z vyjadrení zamestnanca, ktorý bol nespokojný s platovými podmienkami,“ priblížila Morháčová. Uvedená verejná súťaž pozostáva z piatich častí a je v úvodnej fáze – vyhodnocovanie podmienok účasti súťažiacich. „Zatiaľ sa neuskutočnilo vyhodnotenie ponúk ani nie sú známe cenové ponuky,“ dodala Morháčová. V súťaži sa počíta s elektronickou aukciou.

K zásahu v sídle štátneho osobného vlakového dopravcu sa vyjadrila aj polícia. „Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru vykonávala 25. apríla procesné úkony zamerané na získavanie elektronických záznamov a listinných materiálov v uvedenej spoločnosti, v súvislosti so zločinom machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Žiadna osoba nebola zadržaná,“ informoval agentúru SITA Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru SR. „Vzhľadom na to, že predmetné vyšetrovanie v súčasnosti prebieha, nie je možné poskytnúť bližšie informácie, nakoľko by mohlo dôjsť k zmareniu účelu vyšetrovania,“ dodal Wäldl.

Verejná súťaž ZSSK na opravy spaľovacích motorov a ich častí bola zverejnená vlani začiatkom novembra. Predpokladaná cena za poskytovanie týchto služieb počas dvoch rokov je 953,1 tis. eur bez dane z pridanej hodnoty (1,14 mil. eur vrátane dane). Súčasťou piatich častí tendra sú opravy spaľovacích motorov značiek MAN, ČKD, Mercedes a Caterpillar. Lehota na predkladanie ponúk označených ako ostatné (podmienky účasti) bola 11. decembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SRZSSK Železničná spoločnosť Slovensko