Polícia zatkla členov gangu, ktorý pašoval migrantov z Turecka do Únie. Zarobili stovky miliónov eur

Pašeráci, migranti
Dvaja zatknutí irackí bratia, ktorí mali založiť pašerácky gang. Foto: SITA/AP

Polícia v Albánsku, Grécku a Taliansku zatkla približne tri desiatky ľudí obvinených z pašovania stoviek utečencov a migrantov do Európskej únie z Turecka.

Zadržaní ich prevážali na prenajatých jachtách a iných rekreačných plavidlách, pričom za túto nelegálnu činnosť zinkasovali niekoľko stoviek miliónov eur.

Gang mohol mať až 80 členov

Z vytvorenia pašeráckej skupiny obvinili dvoch irackých bratov. Gang pod ich vedením sa väčšinou zameriaval na utečencov z Iraku a Sýrie.

Oboch súrodencov zatkli v stredu ráno pred úsvitom neďaleko Benátok. Pri zatýkaní nekládli žiaden odpor. Ako uviedol Europol, dovedna zatkli 11 ľudí v Taliansku, ďalších 18 v Albánsku a jedného v Grécku.

Predpokladá sa, že títo Iračania mali spolupracovníkov v rôznych krajinách. V gangu mohlo pôsobiť až 80 ľudí, ktorí zorganizovali najmenej 30 pašeráckych operácií.

Prepravili najmenej 1100 ľudí

Počas nich mohli prepraviť plavidlami z Turecka do talianskej Apúlie a potom ďalších európskych krajín najmenej 1100 osôb.

Platby sa uskutočňovali prostredníctvom neformálneho prevodu peňazí známeho ako „hawala“, široko používaného v moslimských krajinách, v ktorej ako prevodcovia peňazí pôsobia jednotlivci a nie banky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Europol