Polícia znížila pokuty pri desiatkach priestupkov, zaviedla však aj nové povinnosti

Polícia
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) – Polícia po analýze, vyhodnotení a posúdení priestupkov menej závažného charakteru pristúpila k zníženiu niektorých pokút.

Určili rozpätia

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová, vo väčšine prípadov, v ktorých došlo k zmene, polícia určila hranicu od najnižšej možnej pokuty až po najvyššiu. Konkrétne ide spolu o 33 priestupkov.

„Sadzobník pokút je interným predpisom, slúži pre potreby príslušníkov Policajného zboru a v otázkach ukladania sankcií podľa zákona o priestupkoch má odporúčací charakter. V prípade závažnejšieho konania v konkrétnych prípadoch sa bude postupovať v medziach zákona o priestupkoch ako doposiaľ,“ vysvetlila hovorkyňa.

Zoznam zmien

Zmeny podľa polície nastanú v doprave, napríklad v oblasti povinností vodiča, použitie vozidla na jazdu, ktoré nemožno prevádzkovať v cestnej premávke, vyjde na 30 až 50 eur (predtým 50). Vedenie vozidla bez platných dokladov predpísaných zákonom bude stáť 10 až 30 eur (predtým 30). Vedenie nemotorového vozidla pod vplyvom alkoholu, pri zistení hodnoty menej ako 0,48 mg etanolu na liter vydýchnutého vzduchu bude vinníka stáť 20 eur (predtým 30 až 50).

Náhle zníženie rýchlosti jazdy alebo náhle zastavenie, ak to nevyžaduje bezpečnosť cestnej premávky, po novom vyjde na 30 až 50 eur (predtým 50). Používanie hanlivých gest voči ostatným účastníkom cestnej premávky bude previnilca stáť 30 až 50 eur (predtým 50). Vyhadzovanie predmetov z vozidla a obťažovanie ostatných účastníkov cestnej premávky a iných osôb najmä nadmerným hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia, rozstrekovaním kaluží, blata alebo zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode bude polícia pokutovať sumou 10 až 30 eur (predtým 20 až 40 eur).

Na motocykli len s okuliarmi

Zmeny nastanú tiež pri povinnostiach niektorých vodičov a spolujazdcov. Jazda na motocykli bez okuliarov alebo ochranného štítu po novom vyjde na 10 až 30 eur (predtým 30). Jedenie, pitie alebo fajčenie počas jazdy na malom motocykli, motocykli, motorovej trojkolke či štvorkolke polícia potrestá pokutou 20 až 40 eur (predtým 30 až 50eur).

V niektorých prípadoch pristúpila polícia k zmene, keď priestupky s pôvodnou sankciou 100 eur bude po novom riešiť správny orgán. Týka sa to pokút ukladaných v blokovom konaní za priestupky v oblasti organizovaní verejných športových podujatí.

Správne orgány sa tak budú zaoberať napríklad osobami, ktoré sa zúčastnili na verejnom športovom podujatí alebo sa o to pokúšali napriek zákazu. Rovnako sa tento postup bude týkať priestupkov v oblasti diváckeho násilia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR