Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Deň obetí holokaustu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Sprava: Minister financií SR Peter Kažimír a predseda vlády SR Robert Fico počas kladenia vencov k Pamätníku holokaustu pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia. Bratislava, 9. september 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
9. 09. 2013 18:19 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Politici a zástupcovia cirkví spomínali na hrôzy holokaustu

BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) – Pred 72 rokmi prijala slovenská vláda rozsiahle nariadenie, ktoré zbavilo Židov na Slovensku všetkých občianskych a ľudských práv.

Slováci si hrôzy spojené s týmto nariadením, ktoré je známe ako Židovský kódex, pripomínajú vždy v deviaty septembrový deň.

Na Rybnom námestí v Bratislave sa dnes uskutočnilo Kladenie vencov k Pamätníku holokaustu, na ktorom sa zúčastnili najvyšší politickí predstavitelia Slovenska, predstavitelia židovskej obce, diplomati a pamätníci holokaustu.

Prvýkrát v histórii pamätného dňa sa na spomienke zúčastnil aj vysoký predstaviteľ Konferencie biskupov Slovenska – arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Premiér SR Robert Fico vo svojom príhovore uviedol, že v pamäti má slovenský národ diery. Nehovorí sa totiž často napríklad o aktívnej účasti Židov na Slovenskom národnom povstaní. Prítomným premiér vysvetlil, že pri úteku z pracovných táborov sa Židia nemali kam uchýliť, keďže stratili domov.

Nechceme opakovať chyby

Odboj si organizovali sami v pracovných táboroch, najmä v Novákoch a v Seredi. Najskôr sa spojili s partizánmi na Hornej Nitre. Niektoré miestne partizánske oddiely pomáhali dokonca zakladať. Deň obetí holokaustu a rasovej diskriminácie je podľa premiéra sviatkom ľudskej dôstojnosti a obnovovania pamäte.

Každé znásilňovanie ľudskej dôstojnosti je neprípustné, preto aj naša vláda, či poslanci Národnej rady SR sem k tomuto židovskému pamätníku neprichádzame formálne, či z formálnej povinnosti,“ povedal premiér. V školských programoch sa politici podľa premiérových slov usilujú žiakom a študentom vštepovať historickú pravdu ako základ poučenia. „Kto stráca pamäť, musí si vlastné chyby zopakovať. A my vlastné chyby ako národ aj ako SR opakovať nechceme,“ uzavrel svoj príhovor Fico.

Prvýkrát v histórii pamätného dňa sa na spomienke zúčastnil aj vysoký predstaviteľ Konferencie biskupov Slovenska. S prejavom vystúpil jej predseda, metropolita Bratislavskej arcidiecézy – arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Deň obetí holokaustu
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Od nenávisti k násiliu je blízko

Katolícka cirkev na Slovensku sa díva na túto mimoriadne bolestnú časť svojich dejín pohľadom, ku ktorému nás vedie duch Svätého písma.. pre cirkev aj pre cirkev na Slovensku je dôležité prehlbovať aj vedomie o previnení, ktorými sa v minulosti synovia a dcéry vzdialili od ducha Ježiša Krista a posolstva evanjelia…,“ povedal vo svojom vystúpení Zvolenský.

S hlbokou ľútosťou spomíname na tragédiu, ktorú šoa (hebrejský termín pre vyvražďovanie Židov počas 2. svetovej vojny – pozn. red.) predstavuje pre našu vlasť, a preto jednoznačne odmietame akúkoľvek nenávisť, rasizmus, zneuctenie ľudskej dôstojnosti ktorejkoľvek ľudskej osoby,“ povedal arcibiskup.

Spomínanie na genocídu Židov spoločnosti hovorí, aké je nebezpečné interpretovať zlú sociálnu či kultúrnu situáciu skratkami, ktoré sa končia biľagovaním nejakej spoločenskej skupiny či vytvorením zoznamu nepriateľov, vyhlásil Zvolenský. Dodal, že „nikdy nesmieme konať tak, aby sme voči iným ľuďom vyvolali nenávisť, lebo od nenávisti k násiliu je veľmi blízko„.

Odporúčané články

Bremeno Slovákov: Deportácie riadili naši starí rodičia Pred 72 rokmi podpísali kódex, ktorý zbavil Židov práv a cti

Neprehliadnite

Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy Primátor Mokoš menom nového prednostu úradu zaskočil Tatrancov a nebolo ani výberové konanie Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Zamestnanci U.S. Steel Košice budú zarábať viac, odbory sa dohodli s vedením Ak Čaputová nevymenuje troch ústavných sudcov, koalícia podľa Fica ďalšie mená nezvolí

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X