Politici by nemali komentovať verdikt súdu v prípade aktivistov Greenpeace, vyhlásil Danko

Andrej Danko
Predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Foto: SITA

BRATISLAVA 3. novembra (WebNoviny.sk) – Predseda Národnej rady SR Andrej Danko vyzval politikov, aby rešpektovali a nekomentovali rozhodnutie súdu, ktorý nariadil väzobné stíhanie aktivistov Greenpeace za ich protest proti ťažbe uhlia na Hornej Nitre.

Úloha politikov

„Bez akceptácie rozhodnutí súdov nie je možné budovať právnu spoločnosť. Vyjadrovať sa k akémukoľvek rozhodnutiu súdu nie je úlohou politikov,“ zdôraznil Danko vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol jeho hovorca Tomáš Kostelník.

Polícia v stredu 28. novembra zadržala pätnásť aktivistov zo štyroch krajín po tom, ako vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní. Troch aktivistov prepustili.

Sedem žien a päť mužov zostalo vo väzbe a vzniesli voči nim obvinenie. Greenpeace od začiatku odmieta tvrdenia Hornonitrianskych baní, že aktivisti ohrozili svojím konaním baníkov.

Stíhaní vo väzbe

Okresný súd v Prievidzi v nedeľu rozhodol, že aktivisti budú až do súdneho procesu stíhaní vo väzbe. Dôvodom je obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe všetci obvinení podali sťažnosti, o ktorých bude rozhodovať Krajský súd v Trenčíne. Greenpeace toto rozhodnutie považuje za bezprecedentné a vyzýva k solidarite so zadržanými.

Aj premiér Peter Pellegrini spochybnil väzobné stíhanie aktivistov a vyhlásil, že vo väzbe by mali skončiť len ľudia, ktorí sú zjavne nebezpeční a páchajú trestnú činnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie GreenpeaceHornonitrianske baneSNS Slovenská národná strana