Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Politici na facebooku

Súhrn statusov politikov na Facebooku. Za obsah statusov nezodpovedajú Webnoviny.sk.

Katarína Cséfalvayová
13:45:40 2019.08.21

NAJVAČŠÍM OHROZENÍM SLOBODY SÚ DNES DEZORIENTOVANÍ POPULISTI

Kým v roku 1968 nám slobodu vzali okupačné vojská, dnes sú jej najväčším ohrozením dezorientovaní populisti, ktorí svoje politické prežitie radia nad záujmy štátu a jeho obyvateľov. Dokážu dokonca porovnávať spojencov z EÚ a NATO s Varšavskou zmluvou, čo je viac ako zvrhlé a zákerné. Slovensko nepotrebuje démonizovanie demokratických spojeneckých väzieb, ani inšpirovanie sa u neototalít a autoritatívnych režimov, ale ďalšie posilňovanie euroatlantickej spolupráce, ktorá je pre Slovensko najspoľahlivejším garantom slobody, bezpečnosti a prosperity.

Vzhľadom na našu smutnú historickú skúsenosť by sme práve naopak nemali zabúdať podporovať všetkých, ktorí sa aj v 21. storočí musia obávať o svoju slobodu. Či už sú to demonštranti v Moskve bojujúci za skutočnú demokraciu v Ruskej federácii, milióny demonštrantov v Hongkongu a trpiaci ľudia vo Venezuele a na mnohých miestach celej planéty. Je jedno, či sú nepriatelia slobody a demokracie oblečení v plášťoch komunizmu, nacionalizmu alebo inej formy populizmu, ich metódy proti slobodomyseľným ľuďom sú vždy rovnaké. Preto je najväčší odkaz dnešného temného výročia podporovať slobodu a demokraciu a nebáť sa označiť zlo, nech má akúkoľvek podobu.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Katarína Cséfalvayová
13:49:30 2019.08.02

Katarína Cséfalvayová

Aj tesne po konci studenej vojny dokázali lídri veľmocí preukázať viac zodpovednosti ako dnes, keď odstupujú od mierových zmlúv. V ohrození sme aj my v strednej Európe a o to viac by nam malo zálezať na hlbšej integrácii kontinentu, aj s funkčnou a akcieschopnou bezpečnostnou a obrannou politikou. Americká i ruská zahraničná politika sú dnes žiaľ nevypočitaľné. Svetu nepomôže ani predvádzanie sa na sociálnych sieťach ani organizovanie potemkiniád. Naopak, chýbajú zodpovední lídri, a to si všade musíme uvedomiť čím skôr, lebo náhradnú planétu zatiaľ nemáme.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Katarína Cséfalvayová
12:28:28 2019.07.19

Katarína Cséfalvayová

BEZPEČNOSTNÁ STRATÉGIA NEMÁ BYŤ “VYVÁŽENÁ”, MÁ V PRVOM RADE ODRÁŽAŤ SKUTOČNOSŤ

Bezpečnostná stratégia musí vychádzať v prvom rade z faktov a vyhodnocovania reálnosti hrozieb. Bezpečnosť státu nemôže stáť na prázdnych frázach ako “svet má 4 svetové strany” alebo že “potrebujeme vyváženú stratégiu“, lebo aj pravda málokedy býva v strede a ani bezpečnostné prostredie nie je symetrické.

Strategické dokumenty prešli na vláde jednomyseľne, bez námietok nominantov SNS, ministra obrany zvlášť. Odvtedy bolo Rusko usvedčené zo zostrelenia lietadla nad Ukrajinou, útokom v Británii radioaktívnou látkou, ďalej drží ochrannú ruku nad separatistami v zamrznutých konfliktoch na Ukrajine, Gruzínsku či Moldavsku. Naši spojenci z Pobaltia nás opakovane žiadajú o vojenskú prítomnosť na východnej hranici. Napriek týmto skutočnostiam, a hlasovaniu ministrov SNS sa bez jediného argumentu blokuje prijatie stratégii, vymýšľa sa nejaká autocenzúra a demolovanie ich funkčnosti.

Udalosti z viacerých štátov EÚ v uplynulých mesiacoch potvrdili, že mnohí politici a ich strany otvorene obhajujú a realizujú ruské záujmy, najmä prostredníctvom paralýzy európskej spolupráce, využívaním aj prostriedkov hybridnej vojny. O tom, že na Slovensku sa ruské záujmy presadzujú z vysokých pozícií politiky, armády, exekutívy hovorí aj správa SIS pod vedením nominanta SNS. Niektorým možno z toho cinkne nejaký rubeľ, no cesty predsedu parlamentu a agenda Mariana Kotlebu, či Ľuboša Blahu nasvedčujú ťažkému boju o pozíciu najposlušnejšieho kremeľského pudlíka. Čo tam po funkčnej bezpečnosti štátu, keď ide o percento popularity, či „lajky“ na facebooku.

SNS odkaz z prehratých eurovolieb, keď preberaním agendy extrémistov vydláždila cestu pre úspech kotlebovcov, pochopila ako zadanie pridat do kroku a ešte viac deštruovať našu zahraničnú politiku a jej euroatlantické ukotvenie. Paralelnú stranícku politiku SNS treba odmietnuť, ide proti bytostným záujmom Slovenska. Našťastie im rozumejú ľudia viac ako niektorí politici, ktorí sa najčastejšie oháňajú národom.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Katarína Macháčková
12:01:11 2019.07.18

Katarína Macháčková

TOALETNÝ PAPIER NIE JE INOVÁCIA

Zatiaľ čo v zahraničí už operujú roboty a lekári vyšetrujú aj na diaľku cez smartfón, na Slovensku sa premiér s ministerkou chvália poskytovaním toaletných papierov a nových postelí.

Oskar Dvořák, náš expert na zdravotníctvo, vo svojom blogu vysvetľuje ako a prečo chceme dostať na Slovensko viac zdravotníckych inovácií a tiež čo navrhujeme urobiť s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Katarína Cséfalvayová
15:47:32 2019.07.15

Podľa dnes uverejnenej správy FAO viac ako 10 % svetovej populácie trpí podvýživou, a žiaľ, počet ľudí trpiacich hladom už tretí rok po sebe narastá. Celosvetovo pritom produkujeme dostatočné množstvo potravín na pokrytie potrieb celej svetovej populácie (aktuálne 7,7 miliárd ľudí).
Je to ďalší z problémov, ktoré štáty nevyriešia samostatne, ale len angažovanosťou celého medzinárodného spoločenstva. Preto, podobne ako v prípade klimatických zmien či vzácnosti vodných zdrojov, ide o ďalšiu z tém, o ktorých by sme mali viac diskutovať aj tu na Slovensku. Lebo sa nás týkajú viac, ako by sme si mohli myslieť.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Katarína Cséfalvayová
16:54:44 2019.06.20

Katarína Cséfalvayová

SVETOVÝ DEŇ UTEČENCOV

Utečenci sú a budú globálnym problémom, ktorý nevyriešime zatváraním očí, šírením strachu ani stavaním múrov a plotov. Treba na to myslieť aj dnes, kedy si pripomíname Svetový deň utečencov.

Cieľom tohto dňa je venovať zvýšenú pozornosť ľuďom, ktorí opustili svoje domovy a v nových krajinách hľadajú nielen bezpečie, ale aj pomoc pri riešení každodenných problémov. To je jedna rovina problému - solidarita, pomôcť tým, ktorí pomoc od nás, čo žijeme v šťastnejšej časti sveta, potrebujú.

Tou druhou je nevyhnutnosť predchádzania tomuto problému. Tak by ľudia neboli nútení opúšťať svoje domovy, či už v dôsledku konfliktov, biedy, hladu alebo živelných pohrôm. Už dnes by sme zároveň mli myslieť na to, že jedným z najväčších rizík budúcnosti sú klimatické zmeny, ktoré majú potenciál dať do pohybu státisíce ľudí a urobiť z nich tzv. enviromentálnych utečencov. Je preto potrebné, aby aj slovenská vláda prijímala ambiciózne plány napríklad v oblasti uhlíkovej neutrality a stála po boku najprogresívnejších západoeurópskych krajín. Ide o budúcnosť všetkých, aj o to, aby sme sa my sami raz nestali utečencami, odkázanými na pomoc iných.

Einstein, Kepler, Schrödinger a mnohí ďalší boli vo svojej dobe tiež utečencami. O koľko by bol svet chudobnejší, ak by sa im vtedy ľudia otočili chrbtom.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Katarína Cséfalvayová
09:58:34 2019.06.20

Katarína Cséfalvayová

PARLAMENT PODPORIL VYSLANIE VOJAKOV DO POĽSKA A POBALTIA

Som rada, že sme dnes v NR SR veľkou väčšinou hlasov (okrem fašistov a strany SME rodina) rozhodli o vyslaní príslušníkov slovenských ozbrojených síl do Poľska a pobaltských štátov v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO. Tieto krajiny sa právom a reálne cítia ohrozené. Sú pravidelne konfrontované s nástrojmi atakov hybridného charakteru, ale aj iných provokácií. Nezabúdajú ani na historickú skúsenosť so svojim susedom, najväčším mementom sú ale aktuálne zamrznuté konflikty na východ od našich hraníc. Na Ukrajine, Gruzínsku, či Moldavsku.

Aj Slovensko takto ukazuje, že organizácia kolektívnej bezpečnosti, ktorej sme členmi, je funkčná a dokáže sa postaviť a brániť aj záujmy svojich najmenších a ohrozených členov a sú nimi pobaltské štáty. Tento krok je našim reálnym príspevkom k posilneniu kolektívnej bezpečnosti v Európe.

A treba neustále pripomínať, že dnes je najväčšou hrozbou pre Európu snaha niektorých síl, ktoré nejde pomenovať inak ako piata kolóna Kremľa, ktoré chcú znova rozoberať ťažko budované a 70 rokov dokonalo fungujúce spojenecké väzby. Odmietnime ďalších zbabelcov, ktorí pod rúškom nacionalizmu a hájenia suverenity usilujú o jediné. Ich cieľom je trhanie spojeneckých väzieb, postupná izolácia štátu, ktorá ho robí ďaleko zraniteľnejším a ľahším terčom pre všetkých, čo snívajú napríklad o obnove Sovietskeho zväzu aj s jeho sférami vplyvu.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Katarína Cséfalvayová
14:30:19 2019.06.19

Katarína Cséfalvayová

Verím, že všetkých zodpovedných sa podarí postaviť pred spravodlivosť. Ďalší smutný dôkaz o novodobej imperiálnej politike, ktorá neberie ohľad na nič, ani na civilné obete, ženy a deti z krajín, ktoré s konfliktom vyvolaným Ruskom nemali vôbec nič spoločné. Aj kvôli takýmto tragickým udalostiam je dobré, že sa môžeme spoliehať na spojencov. Aj my by sme mali dodržiavať spojenecké záväzky voči krajinám, kde civilizačne patríme a to sú hlavne EÚ a NATO. Prestaňme blúzniť o mostoch medzi východom a západom, neutralite a o iných naivných a nereálnych konceptoch. Tieto mosty sa vždy zborili pod tankom diktátora, ktorý sa ich rozhodol zneužiť a aj v súčasnosti sa nám po nich ako vidíme často túlajú ozbrojení dovolenkári s raketovým systémom BUK.

svet.sme.sk

Foto: ap

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Pál Csáky
13:43:47 2019.06.16

Pál Csáky

A küzdelem újabb állomása

Egy újszülöttnek minden vicc új, idézhetnénk a régi igazságot azon jelenségek láttán, amelyek most ránk zúdulnak két érdekes választás után. A köztársaságielnök-választásra és az európai parlamenti választásra gondolok. S azon morfondírozok, véletlen-e az, hogy sok felvidéki magyar fiatalban most buzog fel ismét erőteljesen a Stockholm-szindróma (agymosással elért kötődés) szlovák politikusok és politikai pártok irányában, illetve most kap formát néhány olyan szlovák (és szlovákiai magyar) igyekezet is, amely újból nekitámad a felvidéki magyar identitásnak. A pálmát a témához méltó módon a soros felvidéki udvari pszichiáter és fóruma, az Új Szó napilap viszi el, ahol Hunčík Péter orvos a Most-Híd nevű szlovák-magyar vegyes pártról (véletlenül?) épp az európai parlamenti választás napján bizonygatta, hogy az mennyire életképes formáció. Zárt rendelők levegőjén nevelkedett személyiséghez méltó módon épp azon a napon, amelyen a vegyes párt 2,5 százalékot kapott a polgároktól, s bő két hónappal azután, hogy annak elnöke ugyancsak kb. 2,5 százalékot kapott a szlovákiai magyar választóktól.

Álljunk meg tehát egy pillanatra az első – és talán a legfontosabb kérdésnél. Tíz éve tart a felvidéki magyar társadalomban egy buta vetélkedés azt illetően, hogy az identitásunkat felvállaló, nemzeti alapú politizálásé-e a jövő vagy az azt elkenni igyekvő, nemzeteken átívelni akaró „vegyesmaglajszé”. Nos, az európai parlamenti választás erre egyértelmű választ adott. Kellett persze 9 év, amíg lehulltak a leplek (még nem teljesen), s amíg a szlovákiai magyar polgárok nagy részében is kikristályosodott a felismerés azt illetően, hogy melyik út hová vezet, melyik politikus hová akarja vezetni őket. A nemzeti politizálást zászlajára tűző MKP tehát a belső meccset egyértelműen megnyerte, erre bizonyíték a magyar érdekeltségű települések 90 százalékában elért eredménye, s az a tény is, hogy 9 járásban az MKP győzni tudott. Ez nem jelentéktelen fegyvertény – függetlenül attól, hogy a végső célt, az európai parlamenti mandátum megtartását nem sikerült elérni. Megint a mesterséges akadály, az 5 százalékos küszöb miatt. Mindemellett azonban stratégiai fontossággal bír az a tény, hogy a nemzeti alapú politizálás kb. 30 százalékkal több szavazatot kapott a polgároktól, mint 5 évvel ezelőtt, s az MKP, amely 9 éve nem parlamenti párt Szlovákiában, három jelenlegi parlamenti pártot is maga mögé tudott utasítani ebben a versenyben. Megjegyzem, a három pártból kettő kormánypárt. S az MKP valós választáson tudta megcáfolni (egy langyos és szétszórt kampány után) a 2-3 százalékos párt imázsát: közel 5 százalékot ért el valós küzdelemben ugyanazon a pályán, amelyen a többiek is küzdöttek. Ez jó hír az erdélyiek, délvidékiek és kárpátaljaiak számára is, ahol időnként szintén felmerülnek túlzó liberális képzelgések arról, hogy majd valamiféle vegyes pártok, vagy esetleg a nagy nemzeti pártok valamilyen kisebbségi platformjai hozzák el a megváltást a külhoni magyar közösségeknek. Hát nem.

Ezen a ponton viszont azt is le kell szögeznünk, hogy a nemzeti alapú politizálást zászlajukra tűző politikai alakulatok számára létfontosságú, hogy bizonyos modernizáció folyamatokon átmenjenek, s korszerű válaszokat dolgozzanak ki számos olyan jelenségre is, amelyeket az elmúlt harminc év produkált. Ezzel jórészt adósak ezek a szervezetek, s eme adósság meg nem szüntetése komoly veszélyforrás lehet számukra a jövőben.
S azt is látnunk kell, hogy az MKP sem hibátlan, tökéletesen működő szervezet, emiatt tehát óvatosan kell kezelni a fenti fejezetben leírt tényeket is. A párt több vonatkozásban sajnos nem teljesít úgy, ahogy kellene, s ez sok baj forrása – és lesz is még a jövőben, ha nem kezdjük el szisztematikusan oldani a gondokat. A tény azonban tény marad: az MKP-t és a nemzeti alapú politizálás igényét a felvidéki magyarság megmaradásának igénye élteti, s ez alap-paradigma marad, mint ahogy az már 100 év óta. Azok veszítik el az arcukat és a hitelüket, akik lelépnek erről az útról. (Megjegyzem: az utak visszafelé nyitva állnak mindenki számára, aki a fenti vektor hitelét újból képes felismerni. Még csak mea culpázás sem kéretik.)
S még valami: a fenti gondolatmenet nem jelenti azt, hogy nincs szükségünk szlovák partnerekre. Van, de úgy, hogy a saját belső integritásunkat nem adjuk fel, a saját közösségi ügyeinkbe senki nem szólhat bele, csak mi, magunk. A felvidéki magyarságot újra vissza kell formálni autonóm politikai közösséggé, amely képes kialakítani a saját véleményét minden kérdést illetően, s képes a saját céljaiért küzdeni is.

És most elérkeztünk egy másik, szintén fontos kérdéshez. Nagyon naiv az a szlovákiai magyar polgár, aki azt hiszi, hogy majd a szlovákok hatékonyabban fognak küzdeni a mi jogaink érvényesítéséért, mint a saját szervezeteink vagy képviselőink. Ezen a ponton két dolgot kell hangsúlyozni: ha úgy érezzük, hogy az elkötelezett magyar pártunk (ebből csak egy van, az MKP) nem jól működik, akkor a megoldás nem az, hogy szétverjük vagy elfordulunk tőle, hanem az, hogy kijavítjuk a hibáit. Ehhez persze az MKP-nak is nyitottabbá, inovatívabbá kell válnia.
Azt ugyanis látni kell, hogy a szlovák oldalról történő beetetés trükk csupán, amely azt célozza, hogy támogatókat szerezzenek tőlünk. Ez a lényege (az általam egyébként tisztelt) Dostál képviselői javaslatának a nyelvtörvényt illetően, ez a Progresszív Szlovákia néhány képviselője magyar nyelvű nyilatkozatának, s ez lesz Kiska néhány jövendőbeli gesztusának is. Tudni kellene ugyanis különbséget tenni egy egyébként szép gesztus (például Čaputová magyar nyelvű köszönetnyilvánítása vagy magyar nemzetiségű tanácsadók megnevezése) és a valós érdekképviselet között. Annyira nem lenne szabad térdre ereszkednie senkinek, ahogyan azt az elmúlt időszakban néhányan ilyen vonatkozásban megtették. A szervilizmus és az intelligens köszönetnyilvánítás nem összekeverendő. Az elkötelezett érdekképviselet támogatása és a zsoldosok trükkjeinek való bedőlés két, ellentétes irányba vezető út. Ráadásul itt van példának Bugár esete is. Amíg „csak” a felvidéki magyarokat verte át, addig a szlovákok tapsoltak neki. Most, hogy a tisztességesebb szlovákokat is becsapta, s megmutatta nekik az igazi arcát, ejtik őt - joggal. Hazudozó-trükköző szlovák politikusból van ebben az országban elég az ilyen viszonylatban sikeresen asszimilálódott kisebbségi politikusok nélkül is. A mai közvélemény-kutatási eredmények szerint Harabinnal együtt a legkevésbé szavahihető politikusnak tartják őt.

S itt megint álljunk meg egy pillanatra. Az a közösség, amely másra bízta érdekeinek és céljainak kimunkálását és képviseletét, még mindig rosszul végezte a történelem tanulságai szerint. Szellemi megszállásnak hívják ezt, s az a közösség, amely erre az útra lép, az eltűnés felé indul el. Nem véletlenül alakult ki a történelem folyamán a nemzeti érdek megfogalmazás, mint terminus technicus. Mögötte mélyebb összefüggések vannak, amelyeket nem tudott meghaladni az elmúlt 70 év európai együttélési modellje sem. S itt sem csupán a skótok vagy a katalánok mozgására gondolok, hanem arra is, hogy bizony lesajnáló mosolyt vált csak ki Brüsszelben is, ha valaki azt mondogatja, hogy a német érdekeket majd a franciák tudják a leghatékonyabban képviselni bármilyen fórumon. A szlovák politikusokba vetett bizalom tehát nem valamiféle modernitás-jegy, hanem sima butaság és naivitás. Nézzük csak meg a Most-Híd mostani képviselőinek névsorát, s kérdezzük meg, hányszor és milyen formában állt ki a felvidéki magyarság érdekeiért Adamčík Eduard, Antal Peter, Hrnčiar Andrej, Fedor Martin, Cséfalvayová Katarína, Balódi Ladislav, Kresák Peter vagy Vavrek Štefan. Bár, ha megnézzük a „magyarok”, Sárközy Irén, Jakab Elemér vagy Bastrnák Tibor ténykedését mondjuk himnuszügyben, talán még azt is mondhatjuk, hogy a semmit nem csináló szlovákok-félszlovákok legalább nem ártottak nekünk és nem rontották nemzettöredékünk jó hírét a törvényhozásban. És máris ott vagyunk egy újabb „minőségi küszöbnél”: adjuk a szavazatainkat azokra, akik legalább nem ártanak nekünk? Tényleg?

Mert itt van az a hülye kisfilm is, a Sme című liberális(?) napilap oldalán, ahol diadalittasan hirdetik, hogy „A fiatal magyar választó már szlovák pártokat is választ”. A film által alkalmazott primitív manipulációkkal már foglalkoztak mások, én három alap-momentumra hívnám fel a figyelmet.
Az első: történik mindez a szlovák sajtótérfél ama lapjában, amely liberálisnak és toleránsnak mondja magát. Bizonyos fokig az is –addig, amíg a szlovák térfél némely belső ügyével foglalkozik. De nem mondható el ugyanez róla akkor, amikor a magyar vonatkozásokról van szó. Bizony engem is meglepett, amikor 2002-ben, az új Dzurinda-kormány megalakulásakor magukat magyarbarát, liberálisnak gondoló szlovák értelmiségiek támadták meg épp eme lap hasábjain Dzurindát mondván, történelmi hiba volt rám bízni az EU-ba való belépés koordinálását, mert „Csáky ezt ugyan valószínűleg tényleg le tudja majd vezényelni, de azért látni kellene, hogy ez nemzeti ügy, ezt a kérdést szlovák nemzetiségű politikusnak kellene irányítania”.
Ugyaneme lap támadt neki a szlovák kormánynak akkor is, amikor Magyarország jelenlegi nagykövetségének átadására készültek, kérdvén, miféle dolog az, hogy épp a Hodža-téren fog majd naphosszat lengeni a magyar zászló, s ha a szlovák köztársasági elnök kinéz majd az ablakon, a magyar trikolórt láthatja majd reggeltől estig.
A példákat folytathatnám, ám térjünk vissza a lényeghez: miféle szlovák elvárásoknak való megfelelésről beszélhetünk ilyen vonatkozásban? S talán újból megkérdezhetnénk önmagunktól azt is, hogy a felénk toleránsabb arcot mutató szlovákok esetében eme viszonyulás nem csupán olyan trükkök halmaza-e, mint voltak annak idején Hrnciar pálinka- és kolbászreklámjai, amelyeket sok szlovákiai magyar is annyira trendinek talált, hogy rá is szavazott?

Talán azt sem szabadna figyelmen kívül hagyni, hogy eme „műhely” ikerszerű szimbiózisban működik az Új Szóval. Több szlovákiai magyar sajtómunkás vagy egyéb értelmiségi (?) esetében észrevettem, mennyire áhítoznak szlovák partnereik elismerésére. Ez a mérce számukra, ezzel szeretnék kompenzálni néha hiányzó valódi, autonóm műveltségüket is. Ez a fajta „liberális lehelet” sok kárt okozott már nekünk eddig is, a leginkább azzal, hogy rombolja nemzettöredékünk közösségi kohézióját és megágyaz annak a kisebbségi szindrómának, amely szerint az a jó szlovmagyar, akit a szlovákok annak tartanak, s alkalomadtán meg is dicsérnek. Ez a Bugár-jelenség legfőbb magyarázata, ez a Szigeti László - Huncik Péter – Miklósi Péter – Szilvássy József ....-féle megfelelési kényszerektől hajtott hozzáállások mozgató rugója is. Ahelyett, hogy azt mondanánk: mi tudjuk, kik vagyunk, milyenek és mit akarunk, erről beszéljünk.

Az előbb szlovákiai magyar újságírók neveit írtam le, s magát a jelenséget, amelynek erővonalai szerint ők mozognak. Széles és bonyolult ez a paletta, külön is kell majd értekezni róla, ám tegyük most fel a pontot az i-re: a kisfilm és a hozzá kapcsolódó írások abban a napilapban jelentek meg, amelynek jelenlegi főszerkesztője egy asszimilálódott szlovákiai magyar hölgy, Beata Balogová. Aki nemrégiben, aj Új Szó jubileuma alkalmakor olybá bölcselkedett a pozsonyi magyar nyelvű napilapban, hogy legfőbb tanácsa: őrizze meg az Új Szó a függetlenségét a magyar kormánytól. Mondta ezt annak a napilapnak, amely főszerkesztőjének felesége Sólymos László miniszter belső munkatársa, maga a főszerkesztő úr évekig a kormányhivatal alkalmazottja volt több munkatársával úgy, hogy előtte is és utána is vastagon kiszolgálták a Most-Híd pártközpontját és több szlovákiai magyar oligarchát, s akinek főszerkesztő elődje, Molnár Norbert most jutalmul a kisebbség kulturális alap igazgatói székében kétbalkezeskedhet... A sor folytatható (mondjuk a Morvay Peter nevű asszimilálódott újságíróval is, aki a DennikN című lap hasábjain próbálja elmondani nekünk, hogyan kellene közösségünknek az ő elvárásai szerint viselkednie), de nem ez a lényeg: a lényeg az, hogy az a felvidéki magyar polgár, aki a szlovák elvárásoknak való megfelelés útját szorgalmazza, ilyen ingoványos terepre óhajtja vinni a felvidéki magyar gondolkodást. Innen már tényleg csak egy lépésre van a szlovák politikai szirénhangok elfogadása – s ezzel önmagunk felszalámizása. Igen, ez is a küzdelem egyik színtere: küzdelem a tudatért, a lelkekért.

Meggyőződésem szerint tehát ezért fontos az, ami május 25-én történt, a csalódás mellett a fenti tényeket is érdemes figyelembe venni. Magam ezért vállaltam a megmérettetést és a küzdelmet – mert a lángot, az elkötelezettséget tovább kell vinnünk. És örülök annak, hogy sok lelkes, elkötelezett harcostársra találtam.
Köszönet nekik – mint ahogy köszönet minden szavazónak, aki megértette a választás tétjét és véleményt nyilvánított.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Katarína Cséfalvayová
14:57:24 2019.06.13

Katarína Cséfalvayová

POMÁHAME CHRÁNIŤ VÝCHODNÉ HRANICE NATO

Dnes sme na rokovaní Zahraničného výboru NR SR schválili návrh na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO do Lotyšskej republiky, Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky. Práve v Lotyšsku som tento týždeň navštívila slovenských vojakov a NATO Centrum excelentnosti StratCom, ktoré sa sústreďuje na aktuálne nebezpečenstvá v oblasti propagandy, dezinformácii a hybridných hrozieb. Skutočné spojenectvo nestačí len deklarovať, potrebuje byť naplnené činmi.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Katarína Cséfalvayová
14:58:44 2019.06.12

Katarína Cséfalvayová

LOTYŠSKO JE INŠPIRÁCIOU A PRÍKLADOM V BOJI PROTI HYBRIDNÝM HROZBÁM

Tento týždeň som uskutočnila návštevu Lotyšskej republiky, kde som okrem iného rokovala s partnerským zahraničným výborom. Na rokovaní dominovali aktuálne európske otázky a výmena skúseností v rôznych oblastiach, najmä v boji s hybridnými hrozbami, ktoré sú jedným z najväčších bezpečnostných problémov dneška. Stretnutie opäť potvrdilo vysokú úroveň strategickej komunikácie a boja proti hybridným hrozbám v Lotyšsku, ktoré by v tejto oblasti malo byť príkladom a inšpiráciou aj pre Slovensko.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Katarína Macháčková
11:32:07 2019.06.12

Katarína Macháčková

VYZNAMENANIE OD ZVÄZU VOJAKOV PRIJÍMAM S VĎAKOU A POKOROU

Zväz vojakov SR je najväčšie združenie aktívnych aj bývalých vojakov s profesijným vzťahom k ozbrojeným silám. V organizačnej štruktúre združenie zastupuje 30 klubov po celom Slovensku. Včera som si prebrala udelené vyznamenanie „ Hviezda zväzu vojakov SR“ , ktoré je najvyšším ocenením Zväzu vojakov SR za dlhoročnú spoluprácu so zväzom, najmä s Klubom Horná Nitra. Ocenenie bolo na návrh predsedu klubu Horná Nitra dňa 15.5.2019 v Ružomberku jednohlasne schválené Radou ZVSR a odovzdané z rúk viceprezidenta zväzu generálporučíka v.v. Ing. Petra Vojteka. Pre mňa osobne bolo vyznamenanie veľkým prekvapením, pretože spoluprácu a podporu aktivít Klubu vojakov Horná Nitra považujem za prirodzenú súčasť verejného života nášho regiónu, no prijímam ho s veľkou vďakou a úctou. V dnešnej finančnej a spoločenskej zložitej situácii, ktorej ozbrojené sily musia čeliť, je potrebné ukázať, že armádu tvoria vojaci s ľudskou tvárou. Osobne som rada, že predstavitelia Vojenského útvaru tu v Zemianskych Kostoľanoch a vojaci klubu Horná Nitra sú toho dôkazom a robia česť ozbrojeným silám Slovenskej republiky.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Katarína Macháčková
13:04:24 2019.06.10

Katarína Macháčková

Koniec školského roka patrí tradične oceňovaniu najlepších žiakov prievidzských škôl. Som presvedčená, že práve dnes som sa pozerala na mladých ľudí, ktorí vo svojich snaženiach budú napredovať, budú pýchou pre nielen pre svojich rodičov, ale aj nášho mesta a krajiny a ktorí nezabudnú na svoj domov. Preto mi dovoľte, aby som všetkým z celého srdca zablahoželala a zaželala všetko len to najlepšie. Veľa zdravia, šťastia, lásky a úspechov.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Katarína Cséfalvayová
17:52:14 2019.06.07

Katarína Cséfalvayová

Na konferencii Globsec som tento týždeň absolvovala viacero zaujímavých a podnetných stretnutí. Dnes napríklad s bývalým prezidentom Bulharskej republiky Rosenom Plevnelievom a ministerkou zahraničných vecí Ekaterinou Zakharievovou. Pre EÚ je strategicky doležité, že aj krajiny čiernomorského regiónu ako Bulharsko a Rumunsko sú v EÚ. A členstvo ďalších ako Ukrajina a Gruzínsko musíme podporovať. Zároveň som oboch bulharských politikov ubezpečila, že Slovensko podporuje čo najskoršie začlenenie Bulharska spolu s Rumunskom do Schengenu, keďže podmienky už dávno splnili. Európa nekončí v Košiciach ani v Debrecíne.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Katarína Macháčková
12:29:19 2019.06.04

Katarína Macháčková

SME NA SPRÁVNEJ CESTE

Náš expert Branislav Didak - ZA LEPŠIU POLÍCIU bol dnes opäť na policajnom výsluchu. Jeho plán zlepšiť prácu polície znervózňuje bývalého policajného prezidenta Gašpara, aj Bödörovcov - smeráckych oligarchov z Nitry. Padajú trestné oznámenia a varovania pred súdnymi spormi.

Koordinovaný postup bývalého policajného prezidenta a Bödörovcov proti plukovníkovi Diďákovi je najlepším dôkazom nervozity oligarchov z toho, že Smer stráca silu a postupne aj kontrolu nad štátom.

Pán Diďák má plnú podporu SPOLU. Nedáme sa zastrašiť. Pokusy o šikanovanie sú signálom, že sme na správnej ceste. Náš program radikálnych zmien môže rozbiť štruktúry organizovaného zločinu v bezpečnostných zložkách aj inde v štátnej správe. A pomôcť obnoviť dôveru ľudí v spravodlivosť a fungujúci právny štát.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Katarína Macháčková
08:28:53 2019.06.04

Katarína Macháčková

NAKÚPTE SI ČERSTVÉ POTRAVINY NA TRHOVISKÁCH

Trhoviská sú stále obľúbeným miestom nákupov mnohých ľudí aj napriek popularite nákupov v nákupných strediskách a supermarketoch. Najčerstvejšie ovocie a zeleninu však stále nájdete práve na trhoviskách. V meste Prievidza ich máme dve. Nakúpte si na nich aj vy.

V centre Prievidze je Trhovisko na Hviezdoslavovej ulici so vstupom aj z Námestia slobody. Na sídlisku Píly je Trhovisko na Trhovej ulici. Predajný a prevádzkový čas trhovísk od pondelka do piatka je od 6:00 do 18.00. V soboty je prevádzkový čas trhovísk od 6:00 do 14:00.

Sortiment na trhoviskách je bohatý. V tomto období ponúkajú predajcovia napríklad čerstvú zeleninu, ovocie, ale aj priesady kvetov a ďalších plodín. Mesto do prevádzky trhovísk investuje značné finančné prostriedky, preto by sme boli radi, aby táto možnosť bola čo najviac využitá. Pozývam všetkých na nákup čerstvých potravín aj na naše trhoviská.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Katarína Cséfalvayová
17:30:15 2019.06.01

Katarína Cséfalvayová

Verím, že je to len zblúdilá aktivita niekoľkých jednotlivcov. Ak by sa to stalo oficiálnym stanoviskom, tak by to potvrdilo, že Ruská federácia nemá záujem o partnerské a priateľské vzťahy. Ukazuje to, aké doležité je, že sme členmi EÚ a NATO - spoločenstiev, ktoré stoja na iných hodnotách ako imperiálnych chúťkach a veľmocenskej nostalgii.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Katarína Macháčková
08:01:13 2019.05.30

Katarína Macháčková

POKRAČUJE PRÍPRAVA AKČNÉHO PLÁNU

V Trenčíne sa konalo zasadnutie Pracovnej skupiny pre prípravu a implementáciu Akčného plánu transformácie regiónu Horná Nitra. Dostali sme informácie o zapracovaní našich pripomienok, ale aj podnetov a pripomienok z verejných híringov. Viaceré návrhy, ktoré sme podávali v mene mesta Prievidza, boli tiež zapracované, čomu sa tešíme. Na náš podnet sa napríklad doplnila úloha, aby Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu do konca septembra tohto roku predložil návrh využitia Európskeho globalizačného fondu. Ten sa ako potenciálny zdroj financovania spomínal, no nebola k zámeru jeho použitia žiadna konkrétna úloha. Práve z tohto fondu sa môžu financovať rekvalifikačné aktivity, či pokryť výdavky na odstupné zamestnancov ťažobného priemyslu. Akčný plán bol na viacerých miestach dopracovaný a doplnený o informácie o ktorých sa na verejných stretnutiach diskutovalo. V júni má byť predložený do medzirezortného pripomienkového konania a v úvode júla na rokovanie vlády.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X