Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Politici na facebooku

Súhrn statusov politikov na Facebooku. Za obsah statusov nezodpovedajú Webnoviny.sk.

Soňa Gaborčáková
12:05:59 2019.09.20

SPORY O ÚPRAVE VÝŽIVNÉHO
Som presvedčená, že sa má zaviesť nový spôsob vymáhania výživného, aby matky, resp. rodič v exekučnom konaní nestratil svoje práva a aby sa nestal on samotný dlžníkom. Sprísnenie podmienok pre neplatičov však určite pomôže. Chcem veriť, že to bude vyriešené tak, že to pomôže dotknutým rodičom. Chcem veriť, že prinesie táto novela pozitíva, čo sa týka výšok výživného. Obávam sa však toho, že zmeny nepomôžu rodičovi, ktorý má minimálne výživné.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Soňa Gaborčáková
16:45:29 2019.09.12

Soňa Gaborčáková

DISKRIMINÁCIA BUDÚCICH DÔCHODKÝŇ?

Rozdiel v odchode do dôchodku medzi mužmi a ženami už raz na Slovensku bol. Časom sa zrušil a zavedením dôchodkových stropov sa opäť zaviedol. Pri súčasnom návrhu, ale vládna strana narazila na nespokojnosť žien, ktoré sa cítia byť diskriminované. Ročníky 1958 a 1959 sú práve tie, ktorým sa výchova detí nebude zohľadňovať v takej miere ako u iných. Ide o také malé klamstvo, ktorým sa za výchovu 1 dieťaťa nemajú ženám odpočítať 6 mesiacov. Je logické, že ženy sa voči takejto nerovnováhe búria a vyjadrujú svoju nespokojnosť. Veď pravidlá by mali platiť pre každého rovnako.

Viac o mojej práci na www.gaborcakova.sk.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Soňa Gaborčáková
18:00:32 2019.08.07

Soňa Gaborčáková

PRIJALA SOM PONUKU SPOLUPRÁCE S KDH

BUDEM PÔSOBIŤ AKO ODBORNÍČKA PRE SOCIÁLNU POLITIKU A GESTOR REFORMY NOVÉHO SPÔSOBU FINANCOVANIA OPATROVANIA
Moje rozhodovanie o spolupráci s nejakou politickou stranou do ďalších parlamentných volieb nebolo jednoduché. Kresťanskodemokratické hnutie vnímam ako stabilný politický subjekt. Ku kresťanským hodnotám sa hlási dlhodobo a nielen vtedy, keď sa to hodí pre politické body. Kresťanské hodnoty sú dôležité aj v mojom živote, preto som sa rozhodla posilniť tím odborníkov v KDH. Venovať sa budem naďalej témam, ktoré budú riešiť problémy najzraniteľnejších. Sociálnu politiku chcem robiť systematicky a bez populizmu. Pred Slovenskom stoja nezvratné výzvy ako starnutie obyvateľstva, narastajúci počet ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, prehrievanie ekonomiky, ale aj automatizácia a robotizácia. Populistické kroky v oblasti sociálneho zabezpečenia, ktoré vidíme ako húb po daždi, spôsobujú chaos. Môžu viesť k znefunkčneniu slovenského sociálneho systému. Len odvážne plány, efektívne reformy a systematická práca postavená na kvalite, odbornosti, podporená skúsenosťami z praxe, môže zlepšiť život ľudí na Slovensku. Som vďačná, že spoločne s kolegyňou Elena Červeňáková môžeme plynulo pokračovať v naštartovanej reforme dlhodobej starostlivosti. Prepojenie sociálnej a zdravotnej oblasti môže priniesť pozitívne zmeny v starostlivosti o dlhodobo chorých a seniorov. Zároveň vytvorí priestor pre autonómnu prácu sestier v oblasti komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti.
Držte nám palce.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Miroslav Sopko
07:28:51 2019.07.31

Zomrel syn Jána Goliana

Až dnes ráno som zachytil príspevok od Soňa Gyarfašová, kde oznámila, že zomrel Ivan Golian, syn veliteľa Slovenského národného povstania generála Jána Goliana. Žil v Prahe a o publicitu nikdy nestál. Keď som si prečítal jediný rozhovor, ktorý kedy poskytol, bol presne taký ako jeho otec. Skromný a napriek tomu, že dostával rany od života, nikdy zo svojho mena nechcel žiadne výhody. Je dobré, že v tomto jednom rozhovore zanechal silné svedectvo o svojom otcovi, ktorý s ním mohol byť iba pár dní. Svedectvo, aký to bol silný človek. Človek, ktorý sa nebál na seba prevziať obrovskú zopovednosť.
Ešte stále žijú medzi nami svedkovia našej histórie. Ich príbehy sú neoceniteľným pokladom, bránia nám, aby sme úplne stratili pamäť. Ich spomienky je nutné zachovávať a to tvrdím nielen ako učiteľ dejepisu, ktorý veľmi dobre vie, aká sila pôsobí skrz rozprávanie živých pamätníkov na mladých ľudí. Potrebujeme ich, aby ich bolo viac počuť, aby ich počuli najmä mladí ľudia, ktorých chcú oklamať popierači našej minulosti. Potrebujeme, aby sme všetky tieto príbehy sa pokúsili zachovať. Aby sme sa z nich mohli vždy učiť. Obzvlášť, ak ukazujú prirodzenú ľudskú stránku osobností, o ktorých sa píšu knihy a ukazujú ako tú ťarchu ich rozhodnutí znášali ich najbližší.
To je podľa mňa tá najväčšia odvaha, ak robíme správne veci bez ohľadu na to, ako to dopadne.

Česť jeho pamiatke.

plus7dni.pluska.sk

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Soňa Gaborčáková
18:00:00 2019.07.17

Soňa Gaborčáková

POTREBUJEME REFORMU STAROSTLIVOSTI O DLHODOBO CHORÝCH

Na Slovensku je nutné prehodnotiť systém starostlivosti o chronickí chorých. Mnohí z nás to poznajú. Náš chorý príbuzný potrebuje neustály dohľad a pomoc pri bežných úkonoch. Sociálny a zdravotný systém na Slovensku nie je prepojený. Vzhľadom k tomu sa starostlivosť o príbuzného komplikuje. Na Slovensku je nevyhnutné nanovo koncipovať efektívny systém sociálno-zdravotnej podpory pre chronickí chorých, ktorí sa opatrujú doma. Taktiež je nevyhnutné zaviesť a garantovať bezpečnú 24 hodinovú komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť pre ľudí s vyšším stupňom odkázanosti v zariadeniach sociálnych služieb. Ministerka zdravotníctva pripravuje reformu, ktorá prioritne transformuje akútne lôžka na lôžka dlhodobo chorých. Ľudia s chronickou diagnózou do nemocníc nepatria. Obávam sa opaku. Zavádzanie vyššieho počtu lôžok pre dlhodobo chorých a na druhej strane nedostatok miest v zariadeniach sociálnych služieb vytvára predpoklad, že sa v nemocniciach ocitnú chronickí chorí ľudia. Vybavte si pocit ako ste sa cítili, keď ste boli hospitalizovaní v nemocnici. Áno, rovnako to cítia ľudia, ktorých tam po reforme "odložia". Cesta pre starnúce Slovensko musí byť iná. Má spočívať v zavedení novej typológie zariadení s 24 hodinou komplexnou ošetrovateľskou starostlivosťou v kombinácii s poskytovaním sociálnej rehabilitácie.
Nastavenie efektívnosti fungovania sociálno-zdravotnej starostlivosti o chronickí chorých je nevyhnutná. Ľudia totiž prichádzajú o zdravie, štát o peniaze a príbuzní sú nútení presúvať svojho chorého z rodiny do zariadenia.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Soňa Gaborčáková
17:45:13 2019.07.12

Soňa Gaborčáková

NEPOČÍTAJME KOĽKO MIEST PRINESIE EURÓPSKY ÚRAD PRÁCE. PRIČIŇME SA O TO, ABY NAŠIM ĽUĎOM PRACUJÚCIM V ZAHRANIČÍ VYPLÁCALI SPRAVODLIVÚ MZDU V CUDZOM SVETE

V prvom rade by úlohou Európskeho úradu práce mala byť pomoc Slovákom, ktorí pracujú v zahraničí. Mnohí Slováci opúšťajú svojich známych, aby prácou zaistili rodinné rozpočty. Avšak z médií aj osobných rozhovorov sa dozvedám o mnohých prípadoch zneužívania našincov. Známe prípady opatrovateliek a ich nevýhodných pracovných zmlúv. Alebo nevyplácanie miezd stavbárom. Spravodlivé pravidlá na trhu práce musia byť dodržané. Preto verím, že aj tento úrad prispeje k spravodlivejšiemu a férovejšiemu pracovnému prostrediu pre našich Slovákov. Aj vy poznáte prípady nespravodlivých pracovných podmienok v zamestnaní?

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Soňa Gaborčáková
17:45:00 2019.07.08

Soňa Gaborčáková

OŠETROVNÉ NENAHRADÍ NEFUNGUJÚCI SYSTÉM STAROSTLIVOSTI O DLHODOBO CHORÝCH

Mnohí z nás to poznajú. Vážne ochorie otec, manželka alebo sa zhorší diagnóza dcérke. Vtedy potrebuje chorý človek neustály dohľad a pomoc pri bežných úkonoch. Preto na jednej strane vítam návrh o možnosti predĺžiť ošetrovné z dnešných 10 dní až na 3 mesiace. Na strane druhej je sociálno-zdravotná starostlivosť pre ľudí s chronickými diagnózami v úbohom stave.
Aj keď je najlepšou voľbou prítomnosť blízkeho pri lôžku chorého, len málokto dokáže zvládnuť kvalitné a bezpečné opatrovanie bez odborného usmernenia. Často nevieme, ako sa máme o chorého správne postarať. Aké potrebuje úkony, ako správne polohovať alebo aké lieky je vhodné skombinovať. Nestačí len predĺžiť ošetrovné a presunúť dlhodobú starostlivosť na príbuzného. Musíme nanovo prehodnotiť systém starostlivosti o chronicky chorých. Nastaviť efektívny systém pre chorých, ktorí ostávajú doma, alebo správne upraviť, čo im majú zabezpečiť v rámci komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti v zariadeniach, kde sa nachádzajú.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Soňa Gaborčáková
18:00:04 2019.06.29

Soňa Gaborčáková

RODIČIA, KTORÍ SA RIADNE STARAJÚ O SVOJE DETI, NEBUDÚ MAŤ NÁROK NA VYŠŠÍ RODIČOVSKÝ PRÍSPEVOK

Zvýšiť rodičovský príspevok je nevyhnutné. Avšak návrh z dielne strany SMER-SD nabúrava základné princípy sociálneho zabezpečenia. Rozdielna výška príspevku pre pracujúce ženy a tie, ktoré nepracovali 270 dní, nie je šťastným riešením. Čo ženy, ktoré pracovali pred prvým tehotenstvom a následne majú po sebe viac detí? A čo prípady žien, ktoré stratia nárok na pomoc v hmotnej núdzi, hoci sú samoživiteľky a už teraz živoria? Kedy nám budú rodiť mladé ženy, keď po ukončení vysokoškolského štúdia budú musieť myslieť na to, že ak chcú vyšší rodičák musia odpracovať 270 dní? Nevyrieši to problémy živnostníčok, ktoré už dnes nemajú nárok na materské (napr. osobné asistentky pre ZŤP ľudí). Netvárme sa, že takto sa riešia problémy marginalizovaných ľudí.
Navrhujem 3 opatrenia, ktoré skutočne podporia pracujúce ženy:
1. zvýšenie rodičovského príspevku všetkým,
2. predĺženie materského príspevku na 40 týždňov,
3. zavedenie súbehu poberania materského a rodičovského príspevku.
Takéto riešenia nenarúšajú princípy sociálneho zabezpečenia na rozdiel od vládneho návrhu. Celkové výdavky budú veľmi podobné ako v dnešnom návrhu vládnej strany, len sa zvýši podiel výdavkov Sociálnej poisťovne z nemocenského poistenia, ktorý je prebytkový.

Viac o mojej práci www.gaborcakova.sk

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Soňa Gaborčáková
17:55:00 2019.06.26

Soňa Gaborčáková

NEJASNÝ STROP

Rozdiel v odchode do dôchodku medzi mužmi a ženami na Slovensku už raz bol. Návrh zákona z dielne vládnej strany bude prihliadať na osobitné životné situácie, akými sú výchova detí otcom po smrti matky. Samotný návrh hovorí, že obdobie výchovy toho istého dieťaťa možno zohľadniť raz jednému poistencovi, a to prednostne žene. Avšak samotný návrh ani dôvodová správa nehovorí o tom, že by sa mala starostlivosť nejako dokazovať. Nezohľadňuje sa ani fakt, kto z rodičov bol na materskej, prípadne rodičovskej.
Pri doložke vplyvov tento návrh bude stáť viac ako 9 miliónov eur, a to už v roku 2022. Do týchto vplyvov a doložiek sa nepočítalo s tým, že túto možnosť využijú už v prvých rokoch aj muži, ktorým zomrela manželka. Títo majú zväčša vyššie dôchodky ako ženy. Tento fakt sa v dopadoch na financie nezohľadnil, takže to bude dôchodkový systém predražovať. Navyše sa nepočítalo s tým, že sa znižuje aj počet rokov na získanie nároku na minimálny dôchodok bez zníženia jeho sumy. V praxi treba rátať s tým, že ľudia budú dostávať rovnaký dôchodok, aj keď budú do Sociálnej poisťovne prispievať kratšie. Rozdiel bude uhrádzať štát. V konečnom dôsledku sa to zaplatí zo štátnych peňazí, ktoré sa budú musieť „vyzbierať" od pracujúcich ľudí. Typická ukážka ako sa zákony nepripravujú s reálnymi dopadmi. Najlepšie si prihriať polievočku u voliča a finančnú zodpovednosť hodiť na plecia novej vlády. Nemyslíte?

Viac o mojej práci www.gaborcakova.sk.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Soňa Gaborčáková
17:01:13 2019.06.25

ČISTÝ CIRKUS HUMBERTO

Dnešná piata voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu dopadla rovnako ako minule. Zvolená bola len jedna kandidátka Edita Pfundtner. Neviem o čo presne koaličným poslancom ide, ale robia si zo Slovenska Cirkus Humberto.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Soňa Gaborčáková
15:15:11 2019.06.25

Soňa Gaborčáková

ČLOVEK S ŤAŽKOU DIAGNÓZOU BY MAL MAŤ MOŽNOSŤ NEBYŤ PRÍTOMNÝ NA POSUDKOVEJ KOMISII AK SI TO VYSLOVENE NEŽELÁ...

Na výbore Národnej rady pre sociálne veci sme sa v apríli stretli so zástupcami Združenia všeobecných lekárov, ktorí žiadali o odstránenie zbytočných požiadaviek Sociálnej poisťovne, ktoré obťažujú ťažko chorých ľudí a blokujú ambulancie všeobecných lekárov. V pléne som preto predniesla pozmeňujúci návrh, v ktorom navrhujem:

• aby pri výkone lekárskej posudkovej činnosti nebola osobná účasť poistenca alebo poškodeného nevyhnutná,
• aby sa kontrola posudzovania spôsobilosti na prácu vykonávala v lehotách určených posudkovým lekárom,
• aby z kontroly posudzovania spôsobilosti na prácu boli vyňaté prípady, u ktorých je jednoznačný predpoklad trvania dočasnej práceneschopnosti najmenej 1 rok (to sú onkologické ochorenia, stavy po operácii chrbtice alebo srdca,...),
• a aby poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vykazoval potvrdenia o zdravotných výkonoch na účely sociálneho poistenia elektronicky.

Ak by sa schválil tento môj pozmeňujúci návrh, tak by sme tým odbremenili všeobecných lekárov. Zároveň by trpiaci ľudia nemuseli chodiť osobne postaviť sa pred posudkovú komisiu. Iba v nevyhnutnom prípade, že by si to vyslovene žiadali.

Viac o mojej práci: www.gaborcakova.sk

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Soňa Gaborčáková
17:50:00 2019.06.21

Soňa Gaborčáková

„NA VIANOCE BEZ VIANOČNÉHO PRÍSPEVKU" PRETOŽE MÁŠ DOSŤ?

Plénum odhlasovalo v druhom čítaní zákon o poskytovaní vianočného príspevku. Týmto návrhom sa síce zvyšuje suma vianočného príspevku, ale paradoxne ho nedostanú všetci. Zákon je nespravodlivý k dôchodcom, ktorí zarábali buď viac, alebo pracovali dlhšie, a tým pádom odvádzali aj vyššie a dlhšie odvody. Podľa ministra Richtera si títo dôchodcovia nezaslúžia vianočný príspevok kvôli svojim vyšším dôchodkom. Vôbec ho nezaujíma či dôchodcovia pracovali dlhšie ako museli. Rovnako je nezáujem o to, že v minulosti platili vysoké odvody. Takýto systém prideľovania vianočného príspevku trestá poctivo pracujúcich. Túto nespravodlivosť som nenechala len tak. Podala som pozmeňujúci návrh, v ktorom som navrhovala tieto zmeny:
◾️vianočný príspevok 30 eur všetkým poberateľom dôchodkových dávok,
◾️vianočný príspevok 110 eur ak je dôchodková dávka do 659,10 eur.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Soňa Gaborčáková
13:41:53 2019.06.20

Soňa Gaborčáková

OPÄŤ VOĽBA KANDIDÁTOV NA ÚSTAVNÝCH SUDCOV

Dnes po hlasovaní o 17 hod. budeme opätovne v tajnej voľbe voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Táto voľba je ako začarovaný kruh. Najprv to koalícia bojkotovala a nevolili vôbec. Keď si odhlasovali tajnú voľbu tak volili, ale aj to len špekulatívne zopár kandidátov.
Róbert Fico pred pár dňami vyhlásil, že ak prezidentka nevymenuje kandidátov, ktorých už má, nemajú dôvod voliť. Včera zmenil rétoriku a pripustil, že SMER-SD voliť bude. Môžme teda len dúfať, že táto voľba nedopadne ako tie predchádzajúce. Verím, že zvolíme dostatočný počet kandidátov na sudcov. Mali by prestať s politikárčením, lebo Ústavný súd potrebuje byť konečne kompletný.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Elena Červeňáková
09:41:49 2019.06.18

Veronika Remišová a ďalší štyria poslanci opúšťajú OĽaNO. Novinárom oznámila, že nebudú kandidovať za hnutie Igora Matoviča v budúcich parlamentných voľbách v roku 2020. K Remišovej sa pridala aj Elena Červeňáková, Soňa Gáborčáková, Jozef Lukáč a Anna Verešová.

Celé stanovisko bez úprav

Poslanci z klubu OĽaNO oznámili rozhodnutie, že nebudú kandidovať v budúcich parlamentných voľbách 2020 za hnutie Igora Matoviča

„V roku 2016 sme prijali pozvanie na kandidátku hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti s víziou robiť poctivú politiku s ľuďmi a pre ľudí. Vážime si mandát, ktorý sme na toto volebné obdobie dostali a snažíme sa ho vykonávať poctivo, vytrvalo a s rešpektom k ľuďom, ktorí nám dali dôveru. Okrem odhaľovania káuz a podvodov, pri ktorých sa nám podarilo zachrániť stámilióny verejných peňazí, ako napríklad pri eurofondovomškandále v školstve, sme s kolegami predložili viac ako 100 návrhov zákonov, pozmeňujúcich návrhov a interpelácii, ktorých cieľom bolo zlepšiť život ľudí na Slovensku.

Vo voľbách 2020 nebudeme kandidovať za hnutie OĽaNO. Bolo to pre nás veľmi ťažké rozhodnutie. Hoci sme neboli členmi hnutia OĽaNO, práci pre hnutie sme venovali všetku energiu. K nášmu rozhodnutiu prispeli aj tieto dôvody:

Poctivá politika sa nedá robiť bez spolurozhodovania ľudí v regiónoch.
Na cestách po Slovensku sme sa dlhodobo stretávali s ľuďmi a sympatizantami, ktorí sa cítili zabudnutí a oklamaní a hovorili, že politikom sú dobrí len pred voľbami, keď treba zaplniť kandidátky a hodiť do urny hlas. OĽaNO existuje od roku 2011 a doteraz nedokázalo zapojiť ľudí v regiónoch do svojej činnosti a regióny sa žiadnym spôsobom nepodieľajú na spolurozhodovaní v hnutí. Ľudia v regiónoch najlepšie vedia, aké sú problémy a čo ich trápi a majú právo ovplyvňovať činnosť hnutia, za ktoré bojujú.

Na zmenu krajiny nestačí pár poslancov v parlamente, ale spoločenstvo ľudí, ktorí túžia a aktívne prispievajú k zmene
Igor Matovič priniesol do politiky mnohé inovácie, napríklad kandidatúru poslancov z posledného miesta kandidátky, čo oceňujeme a podporujeme. OĽaNO takto umožnilo vstup do politiky novým ľuďom. Ale neumožnilo stať sa týmto novým ľuďom riadnymi členmi hnutia, keďže členmi hnutia nemohli byť ani samotní poslanci hnutia. Aj preto sa mnoho cenných ľudí, ktorí za hnutie kandidovali v rôznych voľbách z OĽaNO vytratilo. Sme presvedčení, že len v jasne nastavenom a otvorenom politickom systéme sa strana môže rozvíjať a profesionálny politik systémovo pracovať.

Ostávame verní vízii, s ktorou sme vstupovali do politiky
Mnohí zo súčasných politických lídrov (Béla Bugár, Robert Fico, predstavitelia PS/Spolu a aj Igor Matovič) zakladali svoju stranu tak, že sa nechali zvoliť do parlamentu za inú politickú stranu a následne založili svoju vlastnú stranu. My sa snažíme dokončiť celé volebné obdobie a spoluprácu s OĽaNO končíme až na začiatku kampane pred nadchádzajúci parlamentnými voľbami. Nemáme ambíciu založiť vlastnú stranu, chceme ostať verní princípom a hodnotám, s ktorými sme do politiky vstúpili. Bojovať proti korupcii a robiť konštruktívnu politiku, bez osobných urážok a osočovania, s úctou k pravde a s ľuďmi v regiónoch.

Ľudia si žiadajú dobre fungujúci štát a inštitúcie, na ktoré sa môžu spoľahnúť
Slovensko potrebuje dobre fungujúci štát a riešenia, ktoré zlepšia kvalitu života. Počas volebného obdobia sme takéto riešenia prinášali, predovšetkým v prospech rodín a seniorov, v boji proti korupcii a nerozumnému míňaniu eurofondov. Pre budúcnosť Slovenska je dôležité, aby malo po blížiacich sa parlamentných voľbách vládu zloženú zo strán, ktoré dokážu navzájom spolupracovať, akceptovať sa, s kvalitným programom a riešeniami. Iba tak sa nám podarí priblížiť k spravodlivo spravovanému a úspešnému Slovensku, po ktorom ľudia túžia.
Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí nám dali dôveru. Ďakujeme predsedovi hnutia Igorovi Matovičovi, že nám pomohol objaviť službu politika a jej význam pre obyčajných ľudí. Ďakujeme poslancom, ktorí nás na kandidátku pozvali, ako aj našim kolegom v klube a celému tímu za profesionálnu spoluprácu. Aj naďalej budeme pokračovať v našej snahe, aby právo a spravodlivosť na Slovensku platili pre každého rovnako.“

Elena Červeňáková
Soňa Gaborčáková
Jozef Lukáč
Veronika Remišová
Anna Verešová

Poslanci dokončia júnovú schôdzu s kolegami v poslaneckom klube, keďže majú spoločné poslanecké návrhy a Veronika Remišová sa týmto dňom vzdáva funkcie predsedníčky poslaneckého klubu.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Soňa Gaborčáková
16:30:14 2019.06.16

Soňa Gaborčáková

DNEŠNÝ DEŇ PATRÍ OTCOM

Tretia júnová nedeľa patrí všetkým otcom, ktorí majú nenahraditeľné miesto v rodinách. Sú pevnou skalou, kompasom i kapitánom na rodinnej ceste. Všetkým otcom patrí obrovské ďakujem za mozole na rukách, občas prísnejšie slovo i cenné rady, ktoré svojim ratolestiam venujú.
Ponímanie otcov, ktorí sú len „strojom na peniaze“, je už dávno minulosťou. Dnes je otec plnohodnotnou súčasťou pri výchove i starostlivosti o malé dieťa. Každodenné radosti a starosti si mnohí osvojili aj na plný úväzok. Napríklad v roku 2014 podľa Sociálnej poisťovne poberalo materský príspevok len 717 mužov, v roku 2018 to bolo až 12 836. Aj tieto údaje dokazujú, že rodinný život dáva do popredia čoraz viac otcov. Na Slovensku musíme vytvárať prostredie, ktoré bude priateľské k rodinám. Je preto neprijateľné, aby sa nárok na materský príspevok nepriznával otcom malých detí. A to iba z dôvodu, že si Sociálna poisťovňa vykladá zákon po svojom.

Viac o mojej práci na www.gaborcakova.sk.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Soňa Gaborčáková
11:05:05 2019.06.15

Soňa Gaborčáková

„HNEV NIE JE LIEKOM. TO NÁM NEPOMÔŽE.“
Naša vlasť potrebuje posilniť generačnú solidaritu. Pomáhať starým a dať príležitosť mladým ľuďom, aby sa nám dobre žilo. Gratulujem novej pani prezidentke, aby nám všetkým k tomu pomáhala.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Soňa Gaborčáková
11:13:13 2019.06.13

Soňa Gaborčáková

MINISTERSTVO PRÁCE BY MALO VIAC POMÔCŤ SLOVÁKOM PRACUJÚCIM V ZAHRANIČÍ

Dnes sme získali sídlo Európskej agentúry práce. Už bolo načase, aby nejaká európska agentúra mala sídlo na Slovensku. Z pohľadu Slovákov pracujúcich v zahraničí je to dôležitá agentúra. Avšak treba dodať, že táto inštitúcia iba dohliada na členské štáty, aby dodržiavali pravidlá týkajúce sa mobility. Účasť členských štátoch na spolupráci s touto inštitúciou je dobrovoľná. Nie je nadriadená národným inštitúciám. Bude sa skôr podieľať na zefektívnení spolupráce medzi členskými štátmi. Slovákom pracujúcim na Slovensku táto inštitúcia nijako výraznejšie nepomôže. Mohla by pomôcť opatrovateľkám pri vymáhaní práv v zahraničí či kamionistom. Verím, že vznik tejto agentúry prebudí ministerstvo k aktívnejšiemu riešeniu opodstatnených sťažností Slovákov pracujúcich v zahraničí. Doteraz, napr. v prípade opatrovateliek to bolo iba hádzanie horúceho zemiaka z ministerstva na ministerstvo. Agentúra by mala byť nie na naše potešenie, lebo ju máme, ale na konkrétnu pomoc Slovákom.

Viac o mojej práci nájdete na: www.gaborcakova.sk

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X