Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Politici na facebooku

Súhrn statusov politikov na Facebooku. Za obsah statusov nezodpovedajú Webnoviny.sk.

Eduard Heger
17:00:02 2019.04.23

Eduard Heger

CHCEME ŠTÁT, V KTOROM PAPIERE VYBAVUJÚ ŠTÁTNI ÚRADNÍCI PRE OBČANOV A NIE OBČAN PRE ŠTÁT

Štátne IT je drahé a neposkytuje služby, ktoré očakávame.

Malo by byť jednoduché, užívateľsky priateľské a za peniaze, ktoré sa doň už investovali, by mali ľudia vybaviť všetko z pohodlia domova.

O tomto som diskutoval s vicepremiérom pre informatizáciu Richardom Rašim v Správach a komentároch.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Eduard Heger
09:00:02 2019.04.18

Eduard Heger

AK SA DOSTANE ČLOVEK DO DLHOVEJ ŠPIRÁLY, TAK TRPÍ NIE LEN ON, ALE AJ CELÉ OKOLIE

Živnostník ručí v pôžičke celým svojím majetkom rovnako ako spotrebiteľ. Zákonný strop úrokov však nemajú rovnaké. Živnostníkom špekulanti vymerajú aj 100% úroky.

Navrhujeme zaviesť strop na úroky aj pre pôžičky a úvery živnostníkov práve z toho dôvodu, aby sme chránili aj ich, ale aj ich rodiny a ostatných. Treba povedať, že ide o krok, ktorý podporuje zásadu poctivého obchodného styku, ktorý by mal byť samozrejmosťou - no nie je.

Ak živnostníka položí takáto nepoctivá pôžička, zasiahne to aj iných veriteľov či obchodných partnerov alebo zákazníkov, a tak poškodenie jednej SZČO môže mať oveľa širší dopad ako len na neho samotného.

Dieru v zákone treba zaplátať, aby sme chránili živnostníkov aj podnikateľské prostredie celkovo.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Eduard Heger
18:00:06 2019.04.17

Eduard Heger

V ZLÝCH ČASOM MÁ ŠTÁT EKONOMIKE A ĽUĎOM POMÁHAŤ A CHRÁNIŤ ICH, NIE AKO TO ROBÍ SMER-SD TERAZ

Aká hospodárska politika je vhodná pre zlé a aká pre dobré ekonomické časy?

Viac sa dočítate v mojom ďalšom blogu.

Tu je krátky úryvok:
Ekonómovia v tom majú jasno. A síce, že v zlých časoch má štát ekonomike a ľuďom pomáhať a chrániť ich a v dobrých si na to zarobiť. To je zlaté ekonomické pravidlo. Môžeme ho prirovnať k dobrému hospodárovi, ktorý si v lete, keď je drevo suché, pripravuje zásoby na zimu, aby mal čím kúriť. Podobne by si dobrá a zodpovedná vláda v období, keď do rozpočtu pritekajú miliardy eur navyše, mala vytvárať priestor na investície a podporu ľudí, aby ich v kríze ochránila pred drastickým prepadom životnej úrovne.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Eduard Heger
17:52:58 2019.04.16

Eduard Heger

VEREJNÁ SPRÁVA MÁ VEĽKÉ REZERVY V EFEKTIVITE, NAŠE SLOVÁ POTVRDZUJE AJ EURÓPSKA KOMISIA

Začiatkom roku EK poukázala na niektoré vypuklé problémy verejnej správy. Vláda dlhodobo v tomto smere nekoná. Verejnú aj štátnu správu dlhodobo zanedbáva. Je totiž potrebné spraviť zásadné kroky na ktoré nie je v tejto vláde politická vôľa.

Kvalitné inštitúcie, dobré nemocnice a efektívne úrady majú zásadný vplyv na kvalitu života nás všetkých.

V nasledujúcich dňoch by mal byť publikovaná analýza auditov personálnych zdrojov, ktorá by mala byť jedným z východísk pre budúce riešenia, kam a ako fungovanie štátu posunúť a zlepšiť. Táto analýza je veľmi potrebná, už roky to tu chýbalo a predchádzajúce vlády to len odkladali.

Všimnite si ale, že SNS sa už stihla ozvať, že audit nemieni na svojich ministerstvách robiť. Svoje ministerstvá chápe ako svoju korisť.

JA MÁM INÝ POHĽAD, ŠTÁT MÁ SLÚŽIŤ ĽUĎOM A MÁ TU BYŤ PRE VŠETKÝCH, NIELEN PRE VLÁDNUCU SKUPINU ĽUDÍ!

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Eduard Heger
09:39:07 2019.04.16

Eduard Heger

DLHOROČNÝ PRÍBEH MOCHOVIEC SA MUSÍ SKONČIŤ, AVŠAK BEZPEČE A ÚSPEŠNE!

Od roku 2012 sa dostavba elektrárne Mochovce stále predlžuje. Pritom už v tom roku mala byť dokončená. Cena sa navyšovala a termín sa posúval už 11-krát, pritom finálna cena mala byť 2,8 mld. €. Dnes sa ráta s cenou minimálne 5,4 mld. €, čo je takmer dvojnásobok. Pritom hrozí ďalší odklad o 8 mesiacov a ďalšie navyšovanie o 270 mil. €. Minister sa o najnovšom sklze dozvedel medzi poslednými a to pritom štát vlastní v elektrárňach 34% podiel.

Zarážajú ma vyjadrenia ministra hospodárstva pána Žigu, ktorý tvrdí, že sa o takýchto problémoch dozvedal opäť medzi poslednými. V každom prípade - my si myslíme, že štát by už nemal nič platiť a predraženie by mal znášať hlavný akcionár (Enel, ktorý je zodpovedný za priebeh dostavby). Budeme dávať pozor, či to minister hospodárstva ustráži a taktiež budeme pozorne sledovať jeho ďalšie kroky.

Zdroj foto: seas.sk

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Eduard Chmelár
06:00:01 2019.04.16

Eduard Chmelár

ZNIČENÝ SYMBOL SPOLOČNEJ KULTÚRY ZJEDNOTIL EURÓPU

Notre Dame nie je len chrám. Je to symbol. Včera zhorelo kamenné srdce európskej kultúry, svätyňa, s ktorou spojili svoje diela básnici, spisovatelia, maliari, sochári. Keď Victor Hugo umiestnil dej svojho príbehu Chrám Matky Božej v Paríži do Notre Dame, zožal taký obrovský úspech, že zahanbil Paríž a donútil ho zreštaurovať jednu z najvzácnejších európskych kultúrnych pamiatok, ktorá čoskoro začala priťahovať tisícky turistov, zaujatých populárnym románom. Aké dielo dnes treba napísať, aby napravilo túto skazu? Hemingway, Rolland, Appolinaire, Camus – tí všetci boli uchvátení slávnou gotickou katedrálou. Ba aj náš Emil Boleslav Lukáč jej venoval báseň Chiméry na Notre Dame. Je to slovami nevyjadriteľná a číslami nevyhodnotiteľná strata. Naša generácia nič podobné nezažila a obávam sa, že v takej kráse už Notre Dame ani neuvidí.

V každom prípade mi je veľmi sympatické gesto francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý ešte v ten večer prišiel na miesto tragédie a zarmúteným Francúzom sľúbil, že katedrálu obnovia a ešte dnes vyhlási celoštátnu zbierku. Spomeňte si na požiar hradu Krásna Hôrka. Neprišiel ani vtedajší prezident, ani premiérka, hrad doteraz nie je opravený a namiesto toho sa šíria konšpiračné teórie – lebo to nám vždy išlo najlepšie.

Zničený chrám Notre Dame zjednotil Európu. Tých, ktorí majú k tomu miestu citové väzby, tých, ktorých k nemu viažu osobné spomienky i tých, ktorých historická pamäť preklenula hranice i veky, aby sa spojila s civilizačnými hodnotami, ktoré nás všetkých presahujú. To je skutočný dôvod, prečo za stratenou pamiatkou smútia v Paríži i Berlíne, v Bruseli i Londýne, v Bratislave i Prahe. A je to aj jediná povzbudzujúca správa na pozadí tejto tragédie: keď si Európa spomenie na svoje kultúrne korene, vie ťahať za jeden povraz, vie sa za ne postaviť a vie sa spojiť.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Eduard Heger
17:00:01 2019.04.15

Eduard Heger

SLOVENSKO NIE JE NA STARNUTIE OBYVATEĽSTVA PRIPRAVENÉ

Dôchodkový systém a ani systém sociálnych služieb nie sú pripravené. Slovensko je v Európe jedna z demograficky najmladších krajín a staneme sa jednou z tých najstarších. Vo veľkej miere bude zo Slovenska krajina seniorov, napríklad len v roku 2035 bude oproti súčasnosti dvojnásobný počet ľudí nad 80r. – 300 tis.

Neprinesie to len nové výzvy pre súkromný sektor, ale aj nové nároky na peňaženku štátu. Starnutie obyvateľstva si začne svoju vyššiu až vysokú daň vyberať už v nasledujúcich rokoch.

Preto nás čakajú roky, počas ktorých budú musieť politici hospodáriť zodpovednejšie a každé euro obracať niekoľkokrát. Taktiež bude nevyhnutné prilákať Slovákov zo zahraničia späť na Slovensko, aby zaplnili potrebné pracovné miesta. My zároveď vidíme časť riešenia na starnutie Slovenska v pro-rodinnej politike, ktorá prinesie viaceré pozitívne sociálne vplyvy.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Eduard Heger
09:51:01 2019.04.15

Eduard Heger

DOPADY STARNUTIA OBYVATEĽSTVA NA TRH PRÁCE A DLHODOBÚ STAROSTLIVOSŤ

To je téma, ku ktorej mám dnes diskusný príspevok. Týždeň som začal konferenciou s názvom „Sme pripravení na starnutie obyvateľstva?“

Živú diskusiu môžete pozerať stále tu: www.facebook.com

(záznam bude k dispozícii na internete aj neskôr)

V paneloch je viacero politikov aj odborníkov. Diskutovať prišli dvaja štátny tajomníci a dvaja poslanci NR SR. Za odborárov diskutoval predseda Rady Odborového zväzu p. Machyna. V zastúpení Európskej komisie prispela prezentáciou pani Vašáková. Príspevkami prispela aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť a bývalý riaditeľ z Inštitútu zamestnanosti a riaditeľ inštitútu INEKO.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Eduard Chmelár
06:05:00 2019.04.15

Eduard Chmelár

KAŽDÁ TRVALÁ ZMENA SA ZAČÍNA KULTÚROU

Dnes je to päť rokov, čo nás opustil slovenský spisovateľ, esejista, politik a diplomat, no tiež môj vzácny priateľ Ladislav Ballek. Keď zomrel, bolo mi tak smutno, že som sa vybral do Šiah – sprítomniť si atmosféru jeho románov Pomocník a Agáty. Na mieste ma prekvapili dve veci. To, že je Ipeľ taký malý, že je to v podstate skôr hraničný potok ako rieka – a to, že mi obyvatelia tohto pekného mestečka chceli horlivo ukázať dom, v ktorom vraj býval mäsiar Riečan. Laco ma na to onehdy upozorňoval, že miestni ľudia sa s fiktívnou postavou z Pomocníka tak zžili, že všetkých presviedčali, že ho poznali a vedia, kde stál jeho dom... no vidieť ten magický realizmus na vlastné oči bol iný zážitok. Dodnes sú Šahy na svojho rodáka nesmierne hrdé, odhalili mu pamätnú tabuľu a miestna základná škola nesie jeho meno. No aj tak sa mi vidí, že mu stále veľa dlžíme. Laco bol spisovateľom európskeho formátu, jeho romány sú čistou epikou, prekypujú rozprávačským majstrovstvom a filozofickou hĺbkou, pre bežného čitateľa azda trochu náročnou. Bol slovenským Steinbeckom, ktorý hĺbavo premýšľal nad každým slovom. Slovo ho nielen živilo, slovo považoval za najdôležitejší civilizačný výdobytok. Na slove záleží – tvrdili nezávisle na sebe slovenský spisovateľ Ladislav Ballek a izraelský prozaik Amos Oz. Nikto ma nevedel zahanbiť tak ako on, keď som v mladíckej nerozvážnosti zaťal niečo šťavnaté a on ma otcovsky prísne, ale pokojne napomenul: „Eduard, váž slová.“ Dávno pred dnešnou krízou prorocky varoval:

„Jedinou výrobnou silou slovenského človeka je ľudský duch. Musí byť vzdelaný a kultivovaný, inak nebude mať nijaký vzťah k inému človeku. Bude myslieť len na to, čo si kúpiť, ako sa mať a začneme sa báť len o seba. A tých krutých a bezohľadných činov len pribúda a pribúda. Trh je dobrý sluha, ale zlý pán. Dokonca ten najhorší. Ak si to neuvedomíme a nebudeme tento svet kultivovať, doplatíme na to. Aj tú najväčšiu zemepisnú vzdialenosť na psychologickú blízkosť môže zmeniť len kultúra. Všetky krízy začínali krízou kultúry. A my dávame na kultúru najmenej spomedzi všetkých európskych štátov.“

Ballek vyrastal v prostredí, kde sa literatúra ctila. Rozprával mi, ako jeho otec, keď šiel ráno do školy v Dolnom Kubíne, stretával každý deň Pavla Országha Hviezdoslava, ktorý sa vracal z prechádzky a ako sa mu všetci úctivo zdravili. Dokonca profesor Masaryk, keď bol na prázdninách v Bystričke, šiel dva dni na furmanskom voze, len aby sa mohol pozdraviť s veľkým Hviezdoslavom. Ich rodinným lekárom bol zasa spisovateľ Ladislav Nádaši-Jégé, vzácny humanista a lekár, ktorý nielen veril v silu človeka, ale liečil chudobných ľudí zadarmo. Práve z vďaky za jeho služby pomenovali Ballekovci svojho prvorodeného syna Ladislav. Dnes naše deti básnikov ani nepoznajú, nieto že by ich mali v úcte. Kultúra je v našom štáte popoluškou. Najprv sme sa vyhovárali, že na ňu treba najprv zarobiť a keď sme zarobili, už na nej málokomu záležalo, lebo sme chceli zarábať ešte viac. A aj dnes, povedané slovami Ericha Fromma, chceme skôr mať ako byť. No kultúra nikdy v našich dejinách nezávisela od materiálneho bohatstva, ale od veľkosti a energie ducha. Rozvíjala sa aj v tých najťažších podmienkach. Ak som si z odkazu Ladislava Balleka niečo osvojil, tak je to práve jeho veľká myšlienka, že každá trvalá zmena sa začína kultúrou. Bez nej je všetko márnosť.

A práve tu musím byť trochu osobný. Zhodou okolností mi pred pár dňami moja krstná mama pripomenula jedno malé výročie. Našla môj prvý „príbeh“, na ktorom je dátum 12. apríl 1978. Napísal som ho ako šesťročný, keď som ešte nevedel písať všetky písmenká a pýtal som sa jej, ako sa píše „všetci“. Text znel takto: „Karol a pes. Bol raz jeden Karol a mal psa. Raz si povedal, že pôjde do lesa. A šiel. A potom žili všetci dobre.“ Samozrejme, nie je to žiadna literatúra, len milá pripomienka mojich začiatkov, ktorá má však s dnešným výročím jeden nepatrný súvis. Na základnej a strednej škole som často vyhrával literárne súťaže a v porote neraz sedel veľký Ladislav Ballek. Keď som dospel a začal poškuľovať skôr po politike, Laco mi otcovsky dohováral: „Mrháš talentom. Dnešná politika nie je pre hĺbavých ľudí, utopíš sa v nej.“ Nebol jediný, kto mi to vravel, napríklad Egon Bondy na mňa vo svojom byte naziapal podstatne menej kultivovane: „Na politiku se teď vys.r! Najdi si svého Engelse a piš!“ Ale Ballekove slová vo mne rezonujú dodnes. On sám síce neskôr skončil v poslaneckej lavici a na veľvyslaneckom poste (a myslím, že tam nebol šťastný), ale ani tam neprestal šíriť skepsu o politike. Tvrdil, že dnes treba pretvárať Slovensko iným spôsobom. Je zaujímavé, že on, románopisec európskeho formátu, sám seba odmietal označovať za spisovateľa (hoci dnes sa spisovateľom nazve aj ten, kto napíše kuchársku knihu) a hovoril o sebe ako o pisárovi. „My pisári máme úlohu položiť základy zmien, ktoré sa musia vytvoriť v našom vedomí. Bez toho, takpovediac, neprežijeme prvú zrážku s hrubou silou.“ Patrí sa pripomenúť, že v roku 1998 kandidoval Ladislav Ballek s týmto programom, s programom kultúry ako zmeny, za prezidenta Slovenskej republiky. Neuspel, poslanci parlamentu zostali voči jeho slovám hluchí a slepí. Keby dnes tento múdry a hĺbavý muž žil, bol by to jediný kandidát, ktorému by som s hrdosťou a úctou uvoľnil cestu na post hlavy štátu. Veľký, naozaj veľký Ballek.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Eduard Heger
17:00:01 2019.04.14

Eduard Heger

ŠPEKULANTI LÁKAJÚ ĽUDÍ NA NEVÝHODNÉ PÔŽIČKY - PREDKLADÁME RIEŠENIE

Dieru našli v Obchodnom zákonníku, ktorý neurčuje strop úrokov tak, ako to je pri pôžičkách, ktoré spadajú pod Občiansky zákonník. Ľudia sa tak môžu zadĺžiť v pôžičke s de facto 100% úrokom a viac. Nepovažujem to za poctivý obchodný styk, a preto navrhujem stanoviť strop odplaty pri týchto pôžičkách.

Plne podporujem slobodu podnikania, ale zároveň treba chrániť zraniteľné skupiny práve tam, kde špekulanti zneužívajú ich nevedomosť, časovú tieseň alebo núdzu.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Eduard Chmelár
10:50:56 2019.04.14

Eduard Chmelár

Kvetná nedeľa mi ako sekulárnemu humanistovi pripomína márnosť opájania sa fanúšikmi, ktorí sú nestáli ako čerešňové kvety odfúknuté pri prvom poryve vetra. Buďte sami sebou a stojte pevne za svojimi hodnotami aj vtedy, keď ich nezdieľa väčšina a keď ich spoločnosť neoslavuje. Čas je jediný sudca, ktorý ich preverí. Príjemnú nedeľu všetkým ľuďom dobrej vôle.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Eduard Chmelár
09:53:30 2019.04.14

POLITIKA BEZ OBSAHU JE HLAVNOU PRÍČINOU NAŠICH PROBLÉMOV

Je neuveriteľné, ako si odchádzajúci prezident dokáže nakakať do úst. Andrej Kiska bol doteraz známy tým, že si nevedel stáť za slovom, a to, čo sľúbil, mu dlho nevydržalo (nebudem zakladať politickú stranu, o politickej strane budem hovoriť až po skončení mandátu atď.). No dnes vo vysielaní TA3 sa mu podarilo niekoľkokrát poprieť samého seba. Najprv divákov určite rozosmial tvrdením "chcem svoj mandát dokončiť ako apolitický prezident, ktorý nezakladá politickú stranu", aby vzápätí podrobne rozprával o tom, ako už pracuje na jej založení a vytvorení štruktúr. Potom ubezpečil, že „určite nepôjde o stranu jedného muža“, aby vzápätí rezolútne vyhlásil „určite budem predsedom strany, určite budem volebným lídrom“, čo je v príkrom rozpore s demokratickými mechanizmami voľby funkcionárov politického subjektu. No a napokon nám oznámil, že to nebude strana ani pravicová, ani ľavicová, ani konzervatívna, ani liberálna, že do nej láka absolútne protichodných ľudí a celé si to predstavuje ako keď psíček s mačičkou varili tortu a nahádzali do hrnca všetko, čo mali v komore...

Slovenskej politike chýba obsah a hodnotové ukotvenie. Politických strán, ktoré sú iba odrazom osobných ambícií ich zakladateľov, tu máme ako hnoja. Aj tí, ktorí tvrdia, že vznikli „zdola“, svoju ľudovosť iba kamuflujú. Vznikať zdola znamená neponáhľať sa. Neurčovať vopred vodcov. Byť s ľuďmi, pracovať pre ľudí, trpezlivo tvoriť politiku s ľuďmi. Pred pár rokmi mi dánski socialisti ukázali štvrť v Kodani, kde po druhej svetovej vojne začínali. Žiadne veľkohubé reči, žiadni „dobrí oligarchovia“, žiadne byrokratické štruktúry. Svojpomocne stavali byty pre robotníkov. Stáli pri každodenných zápasoch a problémoch obyčajných ľudí. Získali si ich dôveru tým, že svoje hodnoty žili a realizovali v bežnej praxi. Keď zaplavilo chudobné predmestia, nedávali štylizované vyhlásenia, ako im je to ľúto, ale vyhrnuli si rukávy a pomáhali ľuďom odstraňovať škody. Samozrejme, že nezostalo len pri tom, lebo to by už bola iba charita a spoločnosť potrebuje systémové zákonné zmeny. Ale prejavovať solidaritu konkrétnymi činmi, organizovať sa zdola, je ten najzdravší spôsob ako zaručiť pevnosť princípov a masovosť hnutia. Ľavica zlyhala aj preto, že jej politické štruktúry sa nestali avantgardou, ale byrokratickou recykláciou starého systému. Ľudia neveria politikom a po všetkej tej skúsenosti sa niet čomu čudovať. Kiskova strana nie je nič iné ako nástroj pomsty jedného muža. A to je trošku málo na zmenu Slovenska k lepšiemu.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Eduard Chmelár
15:59:01 2019.04.13

Eduard Chmelár

Pod heslom DEMILITARIZUJTE! INVESTUJTE DO ĽUDSKÝCH POTRIEB! sa dnes začala celosvetová kampaň Globálne akčné dni proti vojenským výdavkom. Na celom svete sa až do 9. mája budú konať rôzne diskusie, demonštrácie, happeningy a iné podujatia, ktorých cieľom je upozorniť verejnosť na absolútne neadekvátny až šialený rast nákladov na zbrojenie, ktoré ročne pohltia takmer dva bilióny dolárov. Zo slovenských médií sa o tejto akcii, prirodzene, nič nedozviete, lebo naši novinári sú posadnutí propagandou o potrebe zvyšovania armádnych výdavkov. Nejaké akcie sa pokúsime zorganizovať aj na Slovensku, veľmi jednoducho sa však do tejto iniciatívy môžete zapojiť už teraz. Stačí, ak si vyrobíte malý plagátik s nápisom, do čoho by ste investovali peniaze, keby ste mali 1,7 bilióna dolárov a odfotíte sa s ním na facebook. Inšpirácie nájdete tu: demilitarize.org
Verím v silu a múdrosť ľudí, ktorí by peniaze použili na niečo užitočnejšie ako naši militantní politici a ich propagandistickí prisluhovači.
#Demilitarize #MoveTheMoney

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Eduard Heger
17:51:37 2019.04.12

Eduard Heger

CHAMTIVÁ ÚŽERA DO ČESTNÉHO PODNIKANIA NEPATRÍ!

O to viac, ak zriadenie živnosti je iba zámienka na získanie úveru.

Ľudia aj dnes môžu padnúť do pasce premrštneného predraženia spotrebiteľských úverov.

Tá pasca je zriadenie živnosti a následné premrštené zadĺženie sa.

Do tejto pasce však môžu spadnúť aj živnostníci, ktorí sa vo finančných produktoch až tak nevyznajú a v dobrej viere podpíšu zmluvu s nevýhodnými podmienkami.

Zastávam názor, že firmy, ktoré bohatnú na ľudskom nešťastí, na trh nepatria.

Viac v blogu:

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Eduard Chmelár
10:00:25 2019.04.12

Televízia Markíza spustila na svojej FB stránke anketu, ktorá vyznieva ako propagandistické čistenie mediálneho poľa, delostrelecká príprava pred hlavným útokom novej fázy informačnej vojny. Nedajte sa zmiasť, otázka je silne zavádzajúca. Ako som už niekoľkokrát vysvetlil a doložil materiálmi priamo z Pentagonu, nejde o žiadnych 105 miliónov pre nás. Len štvrtina tejto sumy je vyčlenená na opravu našich letísk, tri štvrtiny sú určené pre vybudovanie amerických vojenských muničných skladov (bomby, rakety, strelivo a pod.) a zásobovacích skladov pre USAF. www.reed.senate.gov

Otázka by teda mala znieť: Ste za vybudovanie muničných skladov armády Spojených štátov na Slovensku? Ste za podpísanie právneho rámca umožňujúceho rozmiestnenie a pobyt ozbrojených síl USA na našom území? Ste za to, aby sa Slovensko stalo predsunutou základňou americkej armády na východnej hranici NATO? Ste za to, aby sme prijali takéto peniaze s vedomím, že nebudeme mať plnú kontrolu nad letiskami v Kuchyni a na Sliači? S týmto vedomím hlasujte v ankete a zdieľajte to aj pre ostatných, je to dôležité.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Eduard Chmelár
17:16:54 2019.04.11

Eduard Chmelár

WIKILEAKS JE DEMOKRATIZUJÚCA SILA UPADAJÚCEHO ZÁPADNÉHO SVETA

Správa, že dnes ráno Ekvádor zradil zakladateľa serveru Wikileaks Juliana Assangea a vydal ho britskej polícii, ktorá ho násilne odvliekla do väzenia, ma veľmi znepokojila. Tým skôr, že Spojené štáty ihneď požiadali o jeho vydanie. Ekvádorská ambasáda v Londýne poskytovala Assangeovi politický azyl sedem rokov. Čitateľ si zaslúži poznať kontext.

Ak má mať demokracia praktický význam, musí byť reflexívna. Server Wikileaks jej dal novú silnú zbraň. Zverejnil dôkazy o korupcii, vraždách, porušovaní ľudských práv a vojnových zločinoch americkej vlády a jej prisluhovačov. Od roku 2011 je každoročne nominovaný na Nobelovu cenu mieru. Okamžite sa začala snaha o kriminalizáciu Juliana Assangea. V Spojených štátoch mu navrhovali trest smrti a v roku 2012 ho obvinili zo sexuálneho deliktu, ktorého sa mal vraj dopustiť vo Švédsku. Málokto však vie, že 19. mája 2017 Najvyššie štátne zastupiteľstvo Švédskeho kráľovstva ukončilo vyšetrovanie prípadu pre nedostatok dôkazov. To znamená, že jediný skutočný dôvod na jeho zatknutie dnes predstavuje obvinenie z vlastizrady, ktorého sa mal dopustiť rozlúštením prístupového hesla amerického ministerstva obrany. Ekvádor zradil Assangea aj preto, že minulý rok sa stal prezidentom tejto krajiny Lenín Moreno. Pred časom server Wikileaks zverejnil jeho telefonáty, z ktorých vyplývajú závažné podozrenia z korupcie. Sám Moreno sa k Assangeovmu zatknutiu vyjadril, že Wikileaks zasahoval do vnútorných záležitostí Ekvádoru a bol pred touto činnosťou viackrát varovaný.

Zatknutie Juliana Assangea je veľmi znepokojujúca správa. Nemá iný význam ako vydať ho do USA. Edward Snowden sa pred prenasledovaním zachránil azylom v Moskve. Latinská Amerika a zrejme ani Európa však pre lídrov radikálnej demokracie nie je dosť bezpečná. Ochrana Ruska je tiež len dočasná a účelová. Technokratické elity globalizovaného sveta prestávajú predstierať, že im záleží na slobode a demokracii, usilujú sa umlčať ich nositeľov a dosiahnuť, aby sa lož nedala rozoznať od pravdy. Na odpor sa im výraznejšie stavajú len ultrakonzervatívne a protofašistické sily. Ak sa nesformuje vplyvná demokratická alternatíva voči tomuto vývoju, čakajú nás veľmi temné časy. Wikileaks je demokratizujúca sila, ktorá dala jednotlivcom prístup k rozhodnutiam a mysleniu ich zvolených zástupcov. Ako poznamenal Noam Chomsky: keby bol svet naozaj demokratický, za to, čo urobil Julian Assange, by si zaslúžil ocenenie, nie trestné stíhanie.

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Eduard Heger
17:00:01 2019.04.11

Eduard Heger

NEBANKOVKY OKRÁDAJÚ ŽIVNOSTNÍKOV, DÁVAJÚ IM PÔŽIČKY S DE FACTO VIAC AKO 100% ÚROKOM

Dnes nebankovky zneužívajú dieru v zákone. Zneužijú dôverčivých ľudí a dajú im v podstate spotrebiteľský úver na IČO (ich živnosti) alebo ich nahovoria, aby si živnosť založili a tvárili sa, že si berú úver ako „podnikateľ“. Sľubujú im tak schválenie žiadosti. Je to kamufláž špekulantov, ktorou obchádzajú zákonnú ochranu ľudí.

Ľudia sa tak navlečú do nevýhodnej pôžičky, kedy sumu preplatia niekoľkonásobne. Odplata prípadu, s ktorým som sa stretol, je viac ako 107%. Človek zaplatí pri pôžičke 2000€ na 18 mesiacov o 1000€ viac ako pri normálnom spotrebnom úvere. Máme vypracované právne riešenie a budem rokovať s ministrom financií o jeho schválení v parlamente.

Navrhujem, aby tieto pôžičky pre SZČO mali určený strop maximálnej odplaty tak, ako to je pri spotrebných úveroch. SZČO totiž ručia za záväzok celým svojím majetkom. Nemôžeme pripustiť, aby ľudia doplácali na špekulantov pre dieru v zákone.

V minulosti doplatili bežní ľudia na nepoctivé nebankové subjekty tak, že podpísali v dobrej viere nevýhodné zmluvy a neskôr prišli o veľkú časť majetku alebo až o strechu nad hlavou. Vtedy sa prijal súbor opatrení na ochranu spotrebiteľa. Dnes by sme mali opäť zakročiť a chrániť SZČO!

Zobraziť status na Facebooku (zobraziť viac...)

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.