Reakcie na zrušenie verdiktu nad Kočnerom v prípade vraždy Kuciaka (video)

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a ïalších skutkov
Obvinený podnikateľ Marian Kočner a jeho advokát Marek Para počas prestávky verejného zasadnutia na Najvyššom súde SR v kauze vraždy Jána Kuciaka a ďalších skutkov. Bratislava, 15. jún 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 15. júna 22:24

Strana Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) berie na vedomie, že Najvyšší súd SR (NS SR) vyslovil iný právny názor ako Špecializovaný trestný súd.

Strana to uviedla v reakcii na rozhodnutie NS SR v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorú zaslala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Status Šeligu na Facebooku

NS SR zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku a vrátil prípad späť na ŠTS.

„Budeme pozorne sledovať vývoj tohto prípadu až do jeho úplného záveru. Je nevyhnutné, aby v tejto spoločensky mimoriadne citlivej kauze neostali po definitívnom verdikte súdu žiadne pochybnosti,“ uviedol Hlas-SD v stanovisku.

K rozhodnutiu súdu sa vyjadril aj bývalý podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí). V statuse na sociálnej sieti uviedol, že Špecializovaný trestný súd teraz bude musieť svoje rozhodnutie lepšie a zrozumiteľnejšie zdôvodniť, napraviť nedostatky, ktoré mu najvyšší súd vytkol, a odstrániť pochybnosti, ktoré rozhodnutie súdu vyvolalo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Strana Spolu verdikt privítala

Na zrušenie rozsudku reagovala aj mimoparlamentná strana Spolu ktorá rozhodnutie NS SR privítala. „Pre rodiny nevinných obetí, ale aj pre celú krajinu a našu spoločnú dôveru v justíciu a právny štáty je nesmierne dôležité, aby v tejto kauze bola vyvodená spravodlivosť nielen voči vykonávateľom, ale hlavne objednávateľom vraždy,“ povedal predseda Spolu Juraj Hipš.

Expert na právo a spravodlivosť strany Spolu Pavel Nechala uviedol, že súdny spor v tejto kauze je prelomovým aj pre súdnictvo na Slovensku. Za dobrú správu považuje, že odvolací súd identifikoval pochybenia ŠTS a urobil nápravu.

Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko na sociálnej sieti uviedlo, že rozhodnutie NS SR je šancou na reparát pre spravodlivosť. Podľa hnutia by prípadné nepotrestanie páchateľov vraždy zanechalo na Slovensku veľkú ranu.

Video: Reakcie po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Takmer každý si pamätá, kde bol a čo robil, keď sa dozvedel o tomto ohavnom čine. Nevyriešenie tohto prípadu by znamenalo totálnu stratu dôvery, že sa človek môže domôcť spravodlivosti. Ak by sa totiž nenašli a nepotrestali vinníci ani v tomto prípade, akú máme istotu, že by sa to podarilo v iných prípadoch?“ pýta sa PS v statuse. Hnutie verí v to, že sa podobný ohavný čin na Slovensku už nikdy nezopakuje.

Iniciatíva Za slušné Slovensko verí, že objednávatelia vraždy  budú jednoznačne usvedčení a odsúdení. Uviedli to vo svojom profile na sociálnej sieti. „Vďaka tomuto rozsudku a napriek tomu, že bude tento proces trvať ešte ďalšie mesiace, veríme, že objednávatelia vraždy budú nakoniec jednoznačne usvedčení a odsúdení. Myslíme, dnes ešte silnejšie, na rodiny Jána a Martiny,“ napísala iniciatíva.

OĽaNO hovorí o zásadnom kroku

Vládne hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) verí, že utorňajšie rozhodnutie znamená zásadný krok k spravodlivej trestnoprávnej koncovke prípadu. Uviedlo to vo svojom stanovisku, ktoré poskytol Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia.

Podľa poslanca NR SR a predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristiána Čekovského (OĽaNO) obžaloba priniesla veľké množstvo dôkazov a je na rozhodnutí sudcov, aby ich vyhodnotili.

„Toto rozhodnutie je o to dôležitejšie, že v súčasnosti sledujeme snahu zvrátiť nastolenie spravodlivosti cez spochybňovanie práce polície, prokuratúry, či súdnictva a dnešok tak pomôže k navráteniu dôvery občanov v spravodlivosť a právny štát,“ zdôraznil.

Dodal, že aj utorňajšie rozhodnutie NS SR ukazuje, aké potrebné sú slobodné a nezávislé médiá. Pripomenul, že Ministerstvo kultúry SR pripravuje nový mediálny zákon, v ktorom bude ochrana novinárov a ich zdrojov zapracovaná omnoho silnejšie ako doteraz.

Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) v parlamente povedal, že rešpektuje vyjadrenie Najvyššieho súdu SR. Považuje to za výsledok toho, že kontrolné mechanizmy fungujú.

Prípad sa začína odznovu

Prípad vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa podľa Romana Kvasnicu začína odznovu. Právny zástupca Zlatice Kušnírovej to povedal po utorkovom rozhodnutí najvyššieho súdu.

Kvasnica zdôraznil, že utorkovým rozhodnutím NS SR vznikla úplne nová procesná situácia a senát najvyššieho súdu dal „viac menej“ za pravdu prokurátorovi a právnym zástupcom poškodených.

„Nehovorme o vine a nevine, hovorme o tom, že sa tu musia vykonať ďalšie dôkazy, ktoré nám podľa mňa prvostupňový súd bezdôvodne odmietol,“ pokračoval. Právny zástupca zároveň dodal, že rešpektujú rozhodnutie NS SR ponechať vec senátu ŠTS, ktorý o prípade rozhodoval minulý rok. „Veríme, že bude spravodlivo rozhodnuté,“ dodal.

Na rozhodnutie NS SR reagovala aj matka Martiny Kušnírovej, Zlatica Kušinírová. „Som rada, že spravodlivosť zvíťazila. Je to taký prvý výkrik do tmy pre spravodlivosť na Slovensku. Nie len kvôli našim deťom, ale aj pre budúce generácie,“ povedala.

Dôležitý krok pre obnovenie dôvery

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje rozhodnutie Najvyššieho súdu SR v kauze Kuciak za významný moment pre spravodlivosť a právny štát. Žilinka to uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti.

Najvyšší súd SR podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej urobil pre obnovenie dôvery v justíciu veľmi dôležitý krok. Agentúre SITA stanovisko prezidentky poskytol jej hovorca Martin Strižinec.

Čaputová podotkla, že aj keď sa trápenie rodičov a blízkych Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej po utorkovom rozhodnutí NS SR nekončí, sú zase o krok bližšie k spravodlivosti.

„Ján Kuciak poukázal na cynizmus mocných a aj so svojou priateľkou Martinou Kušnírovou na to doplatili životmi. Aj od vyšetrenia ich vraždy a potrestania všetkých jej vinníkov sa preto dnes odvíja dôvera verejnosti v štát a jeho inštitúcie,“ uviedla prezidentka s tým, že NS SR pre obnovenie dôvery v justíciu urobil významný krok.

Druhá šanca pre špecializovaný súd

Špecializovaný trestný súd dostal druhú šancu, aby dokázal, že je nestranný a objektívny. Právny zástupca rodiny Jána Kuciaka Peter Kubina tak reagoval na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR.

Kubina povedal, že vníma pozitívne utorkové rozhodnutie NS SR. „Je to maximum toho, v čo sa dnes dalo dúfať,“ pokračoval. Zároveň skonštatoval, že rešpektuje rozhodnutie NS SR neodnať prípad senátu Ruženy Sabovej.

„Súd má byť objektívny, nezávislý a nestranný. Keď teraz dostane prvostupňový súd pokyny, že čo má ešte vykonať a akým spôsobom to má hodnotiť, tak je jeho povinnosťou to urobiť. Ak by to neurobil, tak tam by už založil pochybnosti o svojej nestrannosti,“ vysvetlil Kubina s tým, že treba dať prvostupňovému senátu šancu.

Argumenty obhajoby zostávajú

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) aj v tomto prípade vrátenia na Špecializovaný trestný súd verí v konečný spravodlivý rozsudok. Ako informovala jeho hovorkyňa Michaela Jurcová, Kollár rešpektuje rozhodnutia súdov.

V opätovnom konaní pred Špecializovaným trestným súdom v kauze vraždy Jána Kuciaka bude obhajoba argumentovať rovnako, teda v prospech neviny. Povedal to pre médiá obhajca obžalovaného Mariana Kočnera Marek Para.

„Počkáme ešte na rozsah dokazovania, ktoré súd určil,“ povedal Para. Pokiaľ ide o komunikáciu z Threemy a jej interpretáciu, podľa Paru vyznieva v prospech jeho klienta. „Zároveň sa chystáme na súd do Luxemburgu (sídlo Súdneho dvora Európskej únie, pozn. SITA),“ dodal.

Dozorový prokurátor je spokojný

Rozsah dokazovania na Špecializovanom trestnom súde bude do značnej miery záležať od toho, čo všetko vytkne v písomnom vyhotovení trestnému súdu Najvyšší súd SR.

Skonštatoval to dozorový prokurátor v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej Michal Šúrek. Vyjadril tiež spokojnosť nad dnešným rozhodnutím najvyššieho súdu zrušiť rozsudok ŠTS zo septembra minulého roka.

„Sme spokojní, že odvolací súd uznal naše argumenty zahrnuté v odvolaní. Avšak, bude potrebné počkať si na písomné vyhotovenie daného rozsudku, nakoľko samotný odvolací súd avizoval, že sa vyjadrí, čo bude potrebné v danej trestnej veci ešte vykonať,“ povedal Šúrek. Dodal, že rešpektuje rozhodnutie NS SR ponechať prípad prvostupňovému senátu Ruženy Sabovej.

Rozsudok nemal vnútornú logiku

Predseda senátu Najvyššieho súdu SR Peter Paluda opätovne po rozhodnutí pre média zdôraznil, že prvostupňový súd pri oslobodení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Ako dodal, oslobodzujúca časť rozsudku Špecializovaného trestného súdu nemala svoju vnútornú logiku.

„Celkovo spôsobil napadnutý rozsudok v oslobodzujúcej časti zmätok,“ povedal Paluda. Skonštatoval však, že svojím rozhodnutím senát NS SR nenaznačuje vinu Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. „Len tým smerujem k tomu, že rozhodnutie v tejto polohe, ako to bolo podané, neobstojí.“ pokračoval.

Ako vysvetlil, senát ŠTS pod vedením Ruženy Sabovej dostane záväzný pokyn odvolacieho súdu, kde bude presne pomenované a špecifikované, ktoré dôkazy a úkony bude potrebné urobiť.

Senát tak podľa Paludu bude aj pod kontrolou verejnosti, „aby boli všetky tieto dôkazy vykonané a logickým spôsobom zdôvodnené a na základe nich bolo rozhodnuté“. Na záver uviedol, že písomné vyhotovenie dnešného rozsudku by mohlo byť hotové ku koncu júla.

Ohlasy prišli aj zo zahraničia

Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, aby prvostupňový súd opätovne prejednal prípad vraždy slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, si všímajú aj zahraničné médiá.

„Dnešné rozhodnutie slovenského najvyššieho súdu prináša novú nádej v boji za spravodlivosť pre Jána a Martinu,“ cituje v utorok časopis Politico na svojej internetovej stránke Scotta Griffena, zástupcu riaditeľa medzinárodnej organizácie na ochranu médií a novinárov International Press Institute (IPI).

„Špecializovaný trestný súd teraz má jasnú úlohu: Musí vyčerpávajúco preskúmať všetky dôkazy a všetky okolnosti prípadu,“ cituje časopis Griffena.

Denník The Guardian na svojej webovej stránke poukazuje na vyjadrenie mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc, ktorá privítala rozhodnutie Najvyššieho súdu SR ako „krok smerom k pravde a spravodlivosti“. Denník pripomína, že dvojnásobná vražda viedla na Slovensku ku kríze a vyvolala najväčšie demonštrácie od pádu komunizmu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárJuraj ŠeligaMarek ParaMaroš ŽilinkaMichal ŠúrekPavel NechalaPeter KubinaPeter PaludaRoman KvasnicaRoman MikulecZlatica KušnírováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaNS Najvyšší súd SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoŠpecializovaný trestný súd SRZa ľudí