Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Podpis
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Thinkstock
22. 08. 2018 14:23 PolitikaSlovenskoPolitika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Politické strany sú povinné viesť evidenciu členov, návrh novely hovorí aj o peňažných daroch

BRATISLAVA 22. augusta (WebNoviny.sk) – Politické strany majú byť povinné viesť evidenciu svojich členov. Uvádza sa to v novele zákona o politických stranách a politických hnutiach, ktorú v stredu odobrila vláda. Na návrh skupiny poslancov dokument na rokovanie kabinetu predložil rezort vnútra.

Podľa novely evidencia členov strany musí obsahovať údaje o členovi strany v rozsahu: meno, priezvisko, adresa trvalého pobytu, dátum narodenia, dátum vzniku členstva; jej súčasťou je členom vlastnoručne podpísaná žiadosť o prijatie za člena strany.

Strany sú podľa dokumentu na požiadanie povinné predložiť evidenciu Štátnej komisii pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Dary len prevodom z účtu

Novela tiež zavádza politickým stranám povinnosť každoročne do 31. marca zverejniť na svojom webovom sídle zoznam osôb, ktoré prispeli na jej činnosť v predchádzajúcom kalendárnom roku peňažným darom alebo členským príspevkom, ktorých suma je vyššia ako dvojnásobok minimálnej mzdy.

„Ak darca poukáže strane peňažný dar inak ako prevodom z účtu, strana je povinná tento peňažný dar darcovi vrátiť v lehote do 60 dní. Ak nemožno darcovi peňažný dar vrátiť, strana je povinná túto skutočnosť bezodkladne oznámiť ministerstvu financií a peňažný dar poukázať na príjmový účet štátneho rozpočtu,“ uvádza sa v návrhu novely.

Podľa dokumentu musí mať každý orgán politickej strany okrem štatutárneho orgánu najmenej troch členov a výkonný orgán strany najmenej deväť členov.

Pôsobenie európskych politických strán

„Výkonný orgán strany rozhoduje mimo zasadnutí najvyššieho orgánu strany podľa zaregistrovaných stanov o významných záležitostiach strany, pokiaľ nie sú týmto zákonom alebo stanovami vyhradené do pôsobnosti najvyššieho orgánu strany podľa zaregistrovaných stanov, rozhodcovského alebo revízneho orgánu strany. Rozhodcovský orgán rozhoduje spory v rámci strany a revízny orgán dohliada na hospodárnosť a efektívnosť vynakladania finančných prostriedkov a nakladania s majetkom strany,“ uvádza sa v novele.

Materiál takisto upravuje pôsobenie takzvaných európskych politických strán. „O registrácii európskej strany rozhoduje na základe žiadosti Úrad pre európske politické strany a európske politické nadácie,“ uvádza sa v novele s tým, že ten, kto podáva úradu žiadosť o registráciu európskej strany je povinný k žiadosti o registráciu európskej strany pripojiť vyhlásenie ministerstva vnútra o tom, že stanovy európskej strany sú alebo nie sú v súlade s právnym poriadkom SR.

„Ak európska strana svojím konaním závažným spôsobom porušila právny poriadok Slovenskej republiky, ministerstvo požiada úrad o zrušenie jej registrácie,“ dodáva novela. Účinnosť má tento právny predpis nadobudnúť 1. januára 2019.

K téme

Novým podpredsedom ÚVO nebude Bugala, Hlivák stiahol návrh z rokovania Pellegriniho vlády Platy starostov a primátorov čakajú zmeny, Pellegriniho vláda schválila návrh novely ministra Richtera

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Aká je trať pretekov Okolo Slovenska? Má všetko, čo dobrá cyklistika potrebuje Ceny leteniek v Nemecku môžu poriadne stúpnuť, opatrenie má pomôcť s klimatickou krízou Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X