Znalkyňa sa na súde vyjadrila ku Kočnerovým zmenkám, ako svedok prišiel vypovedať aj Tóth

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Súdny proces, vražda Kuciaka, Marián Kočner
Marian Kočner. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 6. júla 16:46

Podpisy na miliónových televíznych zmenkách vznikli s vysokou pravdepodobnosťou neskôr, ako tvrdí obžalovaný Štefan Agh.

Znalkyňa skúmala 294 podpisov

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku to v utorok skonštatovala znalkyňa v oblasti písmoznalectva Barbora Geistová Čakovská.

„Pravdepodobnosť, že sporné podpisy boli vytvorené v období rokov 2000 až 2001 je oveľa menšia, ako tá, že boli vytvorené v rokoch 2015 až 2016,“ povedala znalkyňa, ktorá skúmala spolu 294 podpisov obžalovaného z rôznych časových období.  Doplnila, že jej konštatovanie sa pohybuje v pravdepodobnostnej rovine, ide však o vysokú pravdepodobnosť.

Obžalovaný Agh tvrdí, že zmenky boli vystavené v roku 2000 ako spôsob urovnania sporu o televíziu Markíza známeho ako „kauza Gamatex“.

Strata licencie Markíze nehrozila

Svedkyňa Anna Hausknotzová pôsobila počas kauzy Gamatex na licenčnom odbore Rady pre vysielanie a retransmisiu, pričom mala na starosti televíziu Markíza.

„Ja neviem, ako to tí páni dotiahli, ale Markíza ostala majiteľkou licencie,“ povedala svedkyňa s tým, že ani počas sporu o Markízu televízii nehrozila strata licencie, pretože to vtedajšie zákony neumožňovali. Pokiaľ ide o miliónové zmenky, tie podľa vlastných slov nikdy nevidela.

Bývalá predstaviteľka Markízy Silvia Klaus Volzová sa rovnako ako v procese s Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom na súd nedostavila.

Keďže žije v Nemecku, žiadala výsluch prostredníctvom telemostu. Súd to však vyhodnotil ako príliš komplikované a tak sa prečítala jej výpoveď pred policajným vyšetrovateľom. Volzová sa vyjadrovala o okolnostiach kauzy Gamatex, o zmenkách však vedomosť nemala.

Výpoveď exsiskára Tótha

V utorok prišiel na súd ako svedok vypovedať aj bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth.

V rovnakom prípade vypovedal aj v procese s Kočnerom a Ruskom. Vtedy však bola počas jeho výpovede pred súdom vylúčená verejnosť. Tóth totiž tvrdil, že sa bude vyjadrovať aj k iným trestným kauzám, v ktorých prebieha vyšetrovanie. V pozícii svedka bol Tóth napríklad aj v procese týkajúcom sa vraždy novinára Jána Kuciaka.

Tóth sa podľa vlastných slov stretol s obžalovaným Aghom ešte počas 90-tych rokov v rámci kauzy Gamatex, ktorú pokrýval ako novinár. O zmenkách mu však Kočner hovoril až v roku 2017.

Podľa Tótha mu Kočner povedal, že Rusko sa cítil podvedený pri predaji svojho podielu v Markíze, hlavne na úkor podnikateľov Ján Kováčika a Milana Fiľa.

Preto pristúpil k nápadu vystaviť antidatované zmenky, za ktoré by ručila Markíza. Podľa Tótha si Kočner nemyslel, že by od Markízy dostal plnú sumu hodnoty zmeniek, bol však ochotný prijať napríklad aj vysielací čas, čo by mu pomohlo pri rozbiehaní politickej strany Cieľ.

Keď spolu Kočner a Tóth trávili v roku 2017 dovolenku na Jadrane, Kočner podľa Tótha skonštatoval, že zmenky sú „nepriestreľné a nespochybniteľné“. Za účelom ich vytvorenia totiž zabezpečili papier, toner, tlačiareň aj pero, ktoré sa používali v roku 2000.

O zabezpečení týchto vecí podľa Tótha hovoril v roku 2018 aj Kočnerov kamarát Jozef Dučák. „Už som nemal pochybnosť, že sú antidatované,“ povedal Tóth. Taktiež povedal, že Kočner od neho požadoval, aby zabezpečil bývalého funkcionára SIS, ktorý by potvrdil, že zmenky existovali už v roku 2000.

Po vzatí Kočnera do väzby Tóth podľa vlastných slov odovzdával motáky od neho aj Aghovi. Jeden z nich podľa neho obsahoval sumár kauzy zmeniek pre potreby výpovede pred vyšetrovateľom. „Z kontextu sa dalo pochopiť, že ide o kauzu Markíza,“ povedal Tóth.

Na druhej strane však podľa neho Kočner nikdy nehovoril o participácii Agha na výrobe zmeniek. „Ja môžem len predpokladať, že ich podpísal, ak ich podpísal,“ povedal Tóth.

Samotné zmenky však podľa vlastných slov nikdy nevidel. Pokiaľ ide o súdne spory o vyplatenie zmeniek, Kočner podľa Tótha naznačoval „že má ten súd nejako podchytený. Takisto chcel podľa neho v spore získať podporu verejnej mienky prostredníctvom rôznych alternatívnych médií.

Pojednávanie s Aghom bude pokračovať 10. septembra.

Kočner a Rusko odsúdení na 19 rokov

Podľa obžaloby Agh v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Kočnerom a bývalým riaditeľom TV Markíza Ruskom vytvoril dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000. Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá 26 miliónov eur.

Vyplatenia zmeniek sa na súde následne domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, vyplatiť ich mal Rusko ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Agh sa svojím konaním podľa prokuratúry dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov. Kočnerovi a Ruskovi uložil ŠTS v roku 2020 v rámci kauzy zmenky tresty zhodne po 19 rokov väzenia. Najvyšší súd SR tresty potvrdil na verejnom zasadnutí 12. januára tohto roku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Marián KočnerPavol RuskoŠtefan AghSylvia Klaus Volzová
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRRVR Rada pre vysielanie a retransmisiuŠpecializovaný trestný súd v Pezinku