Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Manzelstvo sobas
Foto: Shutterstock
4. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Politológ: Novela môže byť predzvesťou koalície Smeru a KDH

BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) – Novela ústavy môže byť predzvesťou budúcej koalície Smeru-SD a KDH. Pre agentúru SITA to povedal politológ Miroslav Kusý. „Napriek tomu, že to predstavitelia oboch strán popierajú, dokázali, že vedia účinne a pragmaticky spolupracovať,“ povedal Kusý.

REAKCIE POLITIKOV, LGBTI OSÔB a BISKUPOV sa dočítate v TÝCHTO ČLÁNKOCH

—>>>

Novela ústavy je podľa LGBTI odporný kšeft, biskupi ďakujú

KDH a Smer si podľa SaS zmenou ústavy sľúbili lásku

LGBTI aktivisti zrejme napadnú novelu na ústavnom súde

Slovensko má zmenenú ústavu
*

Parlament v stredu schválil novelu ústavy z dielne Smeru-SD a KDH.

*

Okrem iného zavádza previerky spôsobilosti pre sudcov a berie im trestnoprávnu imunitu.

*

Novela tiež ústavne zakotvuje manželstvo ako jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy.

Viac o ústavnej zmene sa dočítate V TOMTO ČLÁNKU.Strany v rámci novely ústavy právne zakotvili manželstvo ako jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy. Smer-SD je pritom členom Strany európskych socialistov, kde mnohé iné členské strany podporujú registrované partnerstvá alebo manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Kusý však kritiku Smeru na európskej úrovni neočakáva.

„Jedna vec je politika na európskej úrovni, druhá vec je politika na národnej,“ povedal Kusý s tým, že členské subjekty Strany európskych socialistov budú preferovať spoluprácu na konsenzuálnych témach pred vzájomnými konfliktami.

Keďže LGBTI aktivisti viackrát označili ústavné zakotvenie manželstva v takejto podobe za diskriminačné, Kusý nepochybuje, že novelu napadnú na Ústavnom súde SR.

Je to politický obchod, tvrdí Mesežnikov

Politológ Grigorij Mesežnikov povedal pre agentúru SITA, že schválenie novely je dôsledok politického obchodu Smeru-SD a KDH a spojila dve nesúrodé veci.

Odporúčame aj:

Plošné previerky sudcov sú zlým krokom, varujú odborníci

„Smer to chcel využiť pred prezidentskými voľbami, pre KDH je to konštantná agenda,“ povedal Mesežnikov v súvislosti so zakotvením definície manželstva v ústave. Podľa neho teraz nastane interpretačný boj o to, či bude možné do budúcnosti uzákoniť nejakú formu zväzkov osôb rovnakého pohlavia.

„Smer je formálne členom Strany európskych socialistov, ale nie je to sociálnodemokratická strana. Týmto Smer potvrdil svoje predstavy o kultúrno-etických otázkach, ktorá sa od štandardnej ľavice líši,“ povedal Mesežnikov.

Mesežnikov si nemyslí, že by bola spolupráca Smeru-SD a KDH základom pre budúcu koalíciu. „Je to situačná spolupráca, ktorá sa hodila obom stranám. Na to, aby v budúcnosti vznikla vládna koalícia, je to však málo,“ dodal Mesežnikov.

Odporúčané články

Novela ústavy je podľa LGBTI odporný kšeft, biskupi ďakujú Slovensko má zmenenú ústavu, chráni manželstvo muža a ženy

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...