Politológovia hodnotia Kiskov verdikt, pridal sa k väčšine

Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska na TB k prvým krokom v súdnictve. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 18. marca (WEBNOVINY) – Prezident Andrej Kiska sa pridal k väčšine politikov demokratických štátov Európskej únie, keďže sa na oslavách 70. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve nezúčastní. Pre agentúru SITA sa na tom zhodli politológovia Ján Baránek a Michal Horský.

„Ja si myslím, že to rozhodnutie nie je celkom správne, lebo sa spája ukrajinský konflikt s históriou. Pre Rusov je to veľmi dôležitý dátum, pre nich totiž ide o Veľkú vlasteneckú vojnu,“ vysvetľuje Baránek.

Kiska potvrdil svoj postoj

Dodáva, že týmto krokom Kiska potvrdil svoj postoj, keďže je väčším kritikom Putina ako premiér Robert Fico. Podľa Baránka je „logické, že Kiska na oslavy do Moskvy nepocestuje. Ak by išiel, bolo by to nekonsenzuálne“.

„Ak zvážim, že drvivá väčšina hláv demokratických štátov EÚ nejde do Moskvy, je tento symbolický krok prezidenta správny,“ tvrdí politológ Michal Horský. Dodal, že Kiskovo rozhodnutie padlo päť minút po 12. Podľa Horského je tiež dôležité, aby si Kiska našiel iný spôsob, ako si uctí pamiatku padlých sovietskych vojakov.

Upozorňuje, že v utorok ruská agentúra TASS vydala vyhlásenie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ktorý na oslavách očakáva predsedu vlády Roberta Fica.

Obrazom: Kiska navštívil Bardejov, s ľuďmi hovoril o problémoch

SaS víta rozhodnutie Kisku

Rozhodnutie prezidenta Kisku víta strana Sloboda a Solidarita. „V čase, keď celá Európa diskutuje o úlohe Ruska v konflikte na Ukrajine a vzhľadom na porušovanie medzinárodného práva v súvislosti s anexiou Krymu vítame rozhodnutie prezidenta nezúčastniť sa na oslavách v Moskve,“ uvádza v stanovisku predseda strany SaS Richard Sulík.

Hlavu štátu by podľa neho mali nasledovať aj ďalší čelní predstavitelia krajiny. „Pokiaľ má zostať zahraničnopolitický postoj Slovenska konzistentný, očakávame, že sa k tomuto rozhodnutiu prezidenta pripojí aj premiér Robert Fico a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák,“ dodal.

Oslavy konca vojny skĺzavajú do demonštrácie sily

Taktiež aj strana SDKÚ-DS víta rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku, ktorý sa nezúčastní na oslavách 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny v Moskve. Podľa strany je nutné pripomenúť si smrť desiatok miliónov obetí najhoršieho vojnového konfliktu v dejinách ľudstva s pietou, cťou, ale najmä veľkou vďakou za obetu vojakov všetkých armád, ktorú priniesli naprieč celým kontinentom.

„V čase, keď u našich východných susedov prebieha ozbrojený konflikt, v ktorom bojujú príslušníci ruskej armády, oslavy konca vojny na Červenom námestí, žiaľ, skôr skĺzavajú do demonštrácie sily, ktorá nie je uctením si pamiatky obetí konfliktu spred 70 rokov, ale skôr demonštráciou vojenskej hrozby, ktoré dnes Putinove Rusko vysiela,“ uvádza sa vo vyhlásení SDKÚ-DS.

SDKÚ-DS preto s obavami vníma vyhlásenia ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ktorý v utorok pre ruskú agentúru TASS povedal, že na oslavách očakáva aj slovenského premiéra Roberta Fica.

Všetko o situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Kiska si výročie pripomenie na Slovensku

„Ktorýkoľvek predstaviteľ západného sveta totiž svojou účasťou na oslavách konca 2. svetovej vojny v Moskve namiesto uctenia si pamiatky jej obetí legitimizuje zahraničnú politiku a porušovanie medzinárodného práva zo strany Ruska,“ tvrdí SDKÚ.

Prezident Andrej Kiska v stredu v Bardejove vyhlásil, že sa nezúčastní na oslavách pri príležitosti 70. výročia ukončenia II. svetovej vojny v Moskve. Výročie si chce pripomenúť na viacerých miestach bojov na území Slovenska.

Kiska informoval, že 8. mája chce navštíviť čo najviac cintorínov od Dukly až po bratislavský Slavín, kde sú pochovaní vojaci Červenej armády – Rusi, Ukrajinci, vojaci Československej armády, Rumuni, Francúzi aj mnohí ďalší.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJán BaránekMichal HorskýRichard SulíkRobert Fico