Poľka Kowalczyková triumfovala v Lahti, mieri za glóbusom

Justyna Kowalczyková
Justyna Kowalczyková Foto: SITA/AP

LAHTI 10. marca (WEBNOVINY) – Poľka Justyna Kowalczyková urobila ďalší krok k celkovému prvenstvu vo Svetovom pohári v behu na lyžiach, keď vyhrala nedeľňajšie predpoludňajšie preteky na 10 km klasicky s intervalovým štartom vo fínskom Lahti.

Tridsaťročná členka AZS AWF Katovice bola na severe Európy suverénna, od prvého medzičasu zvyšovala na svoje súperky náskok.

V cieli triumfovala o 23,1 sekundy pred Nórkou Marit Björgenovou, tretia skončila jej krajanka Heidi Wengová. Darilo sa aj Slovenke Alene Procházkovej, ktorá s odstupom 1:57,7 min na Kowalczykovú obsadila 25. miesto. Do hodnotenia Svetového pohára si Procházková pripísala 6 bodov.

Kowalczyková vybojovala 26. prvenstvo vo Svetovom pohári v kariére. Vo svojej vitríne svojich úspechov má štyri olympijské medaily (1 – 1 – 2), sedemkrát stála na pódiu pre medailistky na majstrovstvách sveta (2 – 3 – 2), doteraz trikrát získala veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v seriáli Svetového pohára.

„Majstrovstvá sveta mi nevyšli podľa predstáv, preto som rada, že sa mi podarilo dnes vyhrať. Mala som dobre namazané lyže a vedela som, že to dnes môže byť dobré. Napravila som si chuť po sklamaní z majstrovstiev sveta,“ uviedla v reakcii pre Eurosport Kowalczyková.

Výsledky – SP v behu na lyžiach v Lahti:

10 km klasicky: 1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 25:38,9, 2. Marit Björgenová +23,1, 3. Heidi Wengová +25,5, 4. Therese Johaugová (všetky Nór.) +28,2, 5. Kerttu Niskanenová +55,2, 6. Krista Lahteenmäkiová (obe Fín.) +1:01,2, … 25. Alena Procházková (SR) +1:57,7

Poradie vo SP po 25 pretekoch (z 31 naplánovaných):

1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 1678 bodov, 2. Therese Johaugová (Nór.) 1097, 3. Kikkan Randallová (USA) 1009, 4. Kristin Störmer Steirová (Nór.) 929, 5. Anne Kyllönenová (Fín.) 820, 6. Marit Björgenová (Nór.) 802, … 49. Alena Procházková (SR) 96

Poradie v hodnotení tzv. dlhých behov (long distance) po pätnástich pretekoch z 18 naplánovaných (malý krištáľový glóbus):

1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 838 bodov, 2. Therese Johaugová (Nór.) 644, 3. Kristin Störmer Steirová (Nór.) 588, 3. 4. Anne Kyllönenová (Fín.) 465, 5. Marit Björgenová (Nór.) 392, 6. Heidi Wengová (Nór.) 374, … 62. Alena Procházková 19

Viac k osobe Alena ProcházkováHeidi WengováJustyna KowalczykováMarit BjörgenováTherese Johaugová