Poľnohospodári nechcú, aby spoplatnili výpisy z evidencie

Krava
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) navrhla doložiť podnikateľské aktivity v chovoch hovädzieho dobytka, ošípaných, koní, oviec a kôz výpisom z Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat (CEHZ) pri žiadostiach o podporu v rámci programu Modernizácia fariem.

Podľa predsedu SPPK Milana Semančíka však komora nepočítala s tým, že sa zavedie spoplatnenie a že získanie týchto dokumentov bude spojené s finančnými nákladmi pre poľnohospodárov. „V minulosti vydávanie výpisov spoplatnené nebolo, a nikto nás neinformoval, že sa v nasledujúcom období zavedie. V opačnom prípade by sme určite navrhli iné riešenie, napríklad vo forme čestného vyhlásenia predkladateľa žiadosti, ktoré by vecne skontrolovala Pôdohospodárska platobná agentúra,“ dodal Semančík.

Ministerstvo zverejnilo výzvu

Pôvodný návrh kritérií, predložený Monitorovaciemu výboru, v ktorom má zastúpenie aj SPPK, neobsahoval podľa komory spôsob, akým budú žiadatelia o podporu z verejných zdrojov dokumentovať deklarovaný počet veľkých dobytčích jednotiek (VDJ). „Preto sme navrhli, aby to bolo na základe výpisu z CEHZ,“ podotkol predseda SPPK.

Ako vo štvrtok informoval média podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR zverejnilo výzvu na poskytovanie podpôr z eurofondov. Jednou z podmienok je, že žiadateľ o podporu podniká aj v chove hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec a kôz, pričom k 1. novembru minulého roka na základe výpisu Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat súčet jeho VDJ dosiahol minimálne sto alebo minimálne 30 VDJ.

„Farmári si takto vyžiadali informácie z centrálnej evidencie a došla im faktúra, že za každú VDJ je poplatok päťdesiat centov, to znamená, že farmári dostali 100-eurové, 200-eurové, 50- a 70-eurové faktúry, ktoré musia zaplatiť,“ upozornil Simon. Podľa neho, ak by každý farmár podal za rok jednu žiadosť, kde je spomínaná podmienka, tak by rezort pôdohospodárstva vybral od farmárov približne 300-tisíc eur.

Systém na štátne výpalníctvo

Podľa rezortu pôdohospodárstva „systém na štátne výpalníctvo“, ako označil vyberanie poplatkov Simon, zaviedol práve samotný Simon ešte ako minister pôdohospodárstva, pričom výška poplatkov sa doteraz nezmenila.

MPRV pri príprave kritérií pre opatrenie Modernizácia fariem akceptovalo pripomienku Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory k bodovacím kritériám. „SPPK požadovala podložiť podnikanie výpisom z Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat,“ spresnila hovorkyňa MPRV Radka Kulaviaková. „Fantázia poslanca Simona sa prejavila aj pri výpočte sumy, ktorú mal minister vybrať od farmárov. K 31. júlu bolo vyfakturovaných len 3 700 eur. Čiže suma 300-tisíc, ktorú prezentoval poslanec Simon, je extrémne prehnaná,“ dodala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zsolt Simon
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora