Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Farmár, pole
Foto: ilustračné, Getty images
19. 12. 2018 12:42 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Poľnohospodári postihnutí suchom dostanú desiatky miliónov eur, schválila Pellegriniho vláda


BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Vláda v stredu schválila zhodnotenie strát na produkcii poľnohospodárskych plodín vplyvom sucha v roku 2017.

Zároveň uložila ministerke pôdohospodárstva zabezpečiť vyplatenie finančných prostriedkov poľnohospodárskym subjektom postihnutým suchom, a to do 13. decembra 2019.

Výpadky na úrodách kukurice aj pšenice

Iniciatívny materiál sa venuje sumarizácii výpadkov na úrode podľa jednotlivých skupín plodín. Najväčšie výpadky na úrodách boli pri kukurici na zrno a na siláž, ozimnej pšenici mäkkej a tvrdej, repke olejnej, cukrovej repe, jačmeni jarnom, zemiakoch a slnečnici. Celkový sumárny výpadok predstavuje dokopy 51,98 mil. eur.

Extrémne klimatické podmienky roka 2017 negatívne ovplyvnili podľa materiálu hospodárenie minimálne 211 poľnohospodárskych subjektov s celkovým počtom zamestnancov 6 578.

Niektoré firmy dostanú viac

Vzhľadom na skutočnosť, že 44 poľnohospodárskych podnikov na elimináciu dopadov sucha vlani využilo závlahové systémy, s čím súviseli zvýšené náklady na zabezpečenie produkcie, odporúča sa navýšiť percento kompenzácie pre tieto podniky o 10 % oproti tým, ktoré závlahu nevyužili.

Financovanie strát zo sucha za minulý rok, ktoré by pokrylo výpadok na tržbách v rastlinnej výrobe tých poľnohospodárskych podnikov, ktoré sucho postihlo znížením úrody o 30 a viac percent, bude zabezpečené poskytnutím ad hoc štátnej pomoci.

Výpadok na úrode podľa veľkosti škody väčšej ako 30 % tak predstavuje sumu 34,23 mil. eur. Táto suma je aj v doložke vybraných vplyvov na rozpočet verejnej správy.

K téme

Sľúbené odškodnenie farmárov po suchách zatiaľ v nedohľadne, zvažujú ďalšie protesty Nedovolíme, aby si na Slovákoch mastili vrecká zahraniční obchodníci, vraví Matečná o odvode pre reťazce

Neprehliadnite

Politici sa môžu využitím práva na odpoveď aj zosmiešniť, tvrdí Múdry Vyzerá ako opice s červenými zadkami v zoo, povedal komentátor o Serene Williamsovej Dôchodkový automat sa zruší, vek odchodu do penzie bude uvedený priamo v zákone Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Slovenskí volejbalisti podľahli na ME domácim Belgičanom a pripísali si druhú prehru Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X