Poľnohospodári postihnutí suchom dostanú desiatky miliónov eur, schválila Pellegriniho vláda

Farmár, pole
Foto: ilustračné, Getty images


BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Vláda v stredu schválila zhodnotenie strát na produkcii poľnohospodárskych plodín vplyvom sucha v roku 2017.

Zároveň uložila ministerke pôdohospodárstva zabezpečiť vyplatenie finančných prostriedkov poľnohospodárskym subjektom postihnutým suchom, a to do 13. decembra 2019.

Výpadky na úrodách kukurice aj pšenice

Iniciatívny materiál sa venuje sumarizácii výpadkov na úrode podľa jednotlivých skupín plodín. Najväčšie výpadky na úrodách boli pri kukurici na zrno a na siláž, ozimnej pšenici mäkkej a tvrdej, repke olejnej, cukrovej repe, jačmeni jarnom, zemiakoch a slnečnici. Celkový sumárny výpadok predstavuje dokopy 51,98 mil. eur.

Extrémne klimatické podmienky roka 2017 negatívne ovplyvnili podľa materiálu hospodárenie minimálne 211 poľnohospodárskych subjektov s celkovým počtom zamestnancov 6 578.

Niektoré firmy dostanú viac

Vzhľadom na skutočnosť, že 44 poľnohospodárskych podnikov na elimináciu dopadov sucha vlani využilo závlahové systémy, s čím súviseli zvýšené náklady na zabezpečenie produkcie, odporúča sa navýšiť percento kompenzácie pre tieto podniky o 10 % oproti tým, ktoré závlahu nevyužili.

Financovanie strát zo sucha za minulý rok, ktoré by pokrylo výpadok na tržbách v rastlinnej výrobe tých poľnohospodárskych podnikov, ktoré sucho postihlo znížením úrody o 30 a viac percent, bude zabezpečené poskytnutím ad hoc štátnej pomoci.

Výpadok na úrode podľa veľkosti škody väčšej ako 30 % tak predstavuje sumu 34,23 mil. eur. Táto suma je aj v doložke vybraných vplyvov na rozpočet verejnej správy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela MatečnáPeter Pellegrini