Polonahé Ukrajinky napadli pred gruzínskym veľvyslanectvom

Nahotinky
Foto: SITA/AP

KYJEV/TBILISI 18. júla (WEBNOVINY) – Pondelkový protest polonahých aktivistiek z ukrajinského hnutia FEMEN sa pred gruzínskym veľvyslanectvom v Kyjeve zmenil na kurióznu bitku.

Skupina mladých dievčat bez tričiek a podprseniek protestovali s transparentmi, na ktorých boli obrázky prečiarknutých fotoaparátov a text „Žiadne fotky – žiadna demokracia,“ proti zatknutiu prominentných fotografov v Gruzínku.

Pokojnú demonštráciu však prekazil zamestnanec gruzínskeho veľvyslanectva. Ten najskôr zaútočil na mladé dievčatá a následne sa pustil i do fotografa z miestnych novín. Neznámy muž v šedom tričku fotografa surovo kopal a svoj útok dokončil ranami do hlavy. Situáciu upokojila až ukrajinská polícia a násilník pokojne odišiel za brány ambasády.

„Zamestnanci veľvyslanectva preukázali nedostatok rešpektu pre hlavné hodnoty demokracie: slobodu prejavu a slobodu zhromažďovania sa. Preto sa ešte viac bojíme o zatknutých novinárov v Gruzínsku, „ uviedli pre portál rt.com aktivistky po ukončení svojho protestu.

Priznali sa

Medzitým sa však dvaja gruzínski fotografi pracujúci pre vládu priznali, že spolupracovali s ruskou tajnou službou. Stalo sa tak počas vypočúvania na gruzínskej prokuratúre, kde jeden z nich potvrdil, že odovzdával tajné dokumenty a informácie údajnému agentovi ruskej armády.

Ten ho mal pritom nabádať, aby okrem fotografovania zbieral aj prepisy konverzácie členov vlády, ku ktorým mal ako akreditovaný pracovník ministerstva zahraničných vecí prístup. K odovzdávaniu informácii tretej strane sa taktiež priznal osobný fotograf gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho. Obaja fotografi sa momentálne sa nachádzajú vo väzbe a v prípade uznania viny im hrozí až 12 rokov za mrežami.

Gruzínska polícia zatkla štyroch fotografov pracujúcich pre zahraničné médiá aj domáce inštitúcie a obvinila ich zo špionáže, informovali vo štvrtok miestne médiá. Medzi zadržaným bol aj osobný fotograf prezidenta Michaila Saakašviliho. To, že ide o špionáž, potvrdila žena jedného zo zatknutých.

Polícia zadržala aj Šacha Aivazova, fotografa svetovej agentúry Associated Press (AP) a Zuraba Kurcikidzeho, ktorý pracuje pre European Pressphoto Agency (EPA). Ďalším zatknutým je Giorgi Abdaladze, zamestnanec gruzínskeho ministerstva vnútra, pričom práve jeho manželka potvrdila, že všetci boli obvinení zo špionáže.

.

Nahotinka
Foto: SITA/AP

SITA/WBN

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom