Polovica štátov má preplnené väznice, najviac Srbsko

Mexico, väznica
Foto: SITA/AP

ŠTRASBURG 3. mája (WEBNOVINY) – Väznice v takmer polovici európskych štátov sú preplnené, pričom v niektorých prípadoch prekračujú normy až o polovicu.

Uvádza sa to v najnovšej štúdii za rok 2011, ktorú v piatok zverejnila Rada Európy. Najhoršia situácia v tejto oblasti je v Srbsku, ale s problémom bojujú tiež v Grécku.

Až 20 zo 47 skúmaných krajín má problém s preplnenými nápravnovýchovnými zariadeniami.

Rebríček vedie Srbsko so 157 väzňami na 100 miest, nasleduje Grécko so 151 trestancami a Taliansko, kde na každých 100 väzenských miest pripadá 147 odsúdencov. Situácia je kritická aj v Maďarsku, Belgicku a normy mierne prekračuje tiež Francúzsko.

Štúdiu uskutočnila Univerzita v Lausanne, ktorej experti napočítali v členských štátoch Rady Európy celkovo 1,86 miliónov väzňov. V relatívnych číslach je to priemerne 154 väzňov na 100-tisíc obyvateľov. Medzi jednotlivými krajinami však aj v tomto ohľade panujú veľké rozdiely. Najviac odsúdencov na 100-tisíc obyvateľov má Rusko (546) nasledované Gruzínskom (541) a Azerbajdžanom (417). Na opačnom konci sa ocitlo Francúzsko (111 väzňov) a Nemecko (86).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Rada Európy