Poľská hydina je odpad a plná antibiotík, pritvrdili Slováci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sliepky
Američanka šokovala všetkých zúčastnených. Foto: AP Photo/Rob Car

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) – Slovenskí hydinári navrhujú zákaz dovozu poľskej hydiny, vajec a hydinových výrobkov.

Dôvodom sú pretrvávajúce potravinové škandály s lacnou nekvalitnou poľskou hydinou. Reagujú tak zároveň aj na nedávne reportáže poľskej televízie TVN24, podľa ktorých väčšina poľských farmárov dopuje kurčatá a dobytok zakázanými antibiotikami, aby podporili ich rast.

Presadiť zákaz dovozu však podľa ministerstva pôdohospodárstva nie je jednoduché. Slovensko aj Poľsko sú členskými štátmi Európskej únie, kde je zavedený voľný pohyb tovaru. Neopodstatnene tak nie je možné zakázať žiaden dovoz tovaru, pretože by to bolo považované za prekážku v obchode a Európska komisia by začala voči Slovensku postupovať pre porušenie zmluvy.

Takéto opatrenie by tak mohlo skončiť až na Súdnom dvore. „Ak však máme opodstatnené dôvody založené na výsledkoch analýz, rezort pôdohospodárstva môže požiadať Národný orgán pre spoluprácu Poľska o vyjadrenie sa k danému problému,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva Peter Hajnala.

Zákaz treba prerokovať s Európskou komisiou

„Štátna veterinárna a potravinová správa SR už zvýšila kontrolu antibiotík v hydine dovážanej z Poľska, analytické výsledky však ešte nie sú k dispozícií. Národný orgán pre spoluprácu požiadal Národný orgán pre spoluprácu v Poľsku o vyjadrenie sa k problému a zároveň sme informovali poľskú stranu o zvýšených kontrolách,“ uviedol Hajnala.

Zákaz dovozu by sme mohli presadiť až vtedy, ak by nás neuspokojili opatrenia z poľskej strany, návrh zákazu by sme navyše museli prerokovať s Európskou komisiou. Zákaz by tiež platil len na určitý čas, podobne ako to bolo pri alkohole s metanolom z Českej republiky.

Slovenský hydinári netvrdia, že v Poľsku vyrábajú len nekvalitné potraviny. „Ale to, čo sa dováža na Slovensko je prevažne odpad, ktorý nepredajú na poľskom trhu, či v krajinách západnej Európy,“ skonštatoval tlačový tajomník Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Ľubomír Urban.

Rozhodujúci je spotrebiteľ

Sliepka
Foto: SITA/AP

Vlani sa tak na Slovensko oficiálnymi cestami doviezla poľská hydina za spolu 20 mil. eur. „Tie ambulantné predaje a podobne, to sú nekontrolovateľné množstvá,“ pripomína Daniel Molnár z ÚHS. Aj prípadný zákaz dovozu poľskej hydiny na Slovensko by preto jej predaju na našom trhu úplne nezamedzila. „Určite si tí Poliaci nájdu spôsob, ako to sem dostať,“ skonštatoval Urban.

Rozhodujúci je podľa neho spotrebiteľ, ktorý by nemal tlačiť len na cenu, ale vyhľadávať aj kvalitu. Hydina dopovaná antibiotikami totiž okrem hromadenia antibiotík v ľudskom organizme vyvoláva aj rezistenciu na ne. Zakázané antibiotiká, ktoré objavili v poľskej hydine, sú navyše aj karcinogénne. Dôvod podávania antibiotík je podľa hydinárov jasný, výrazne stimulujú rast a šetria tak náklady spojené s chovom.

Antibiotiká aj na Slovensku

„Na rozdiel od Poľska, my sme pod stálym dozorom a podliehame prísnym kontrolám, ktoré prebiehajú na našich farmách,“ vysvetľuje Ivan Kaniansky zo spoločnosti Navi, ktorá sa venuje chovu hydiny. „Neviem si predstaviť chovateľa či veterinárneho lekára, ktorý by podával hydine nejakú zakázanú látku a riskoval tým stratu licencie,“ vyhlásil Ivan Kostúr zo Slovenskej asociácie aviárnej medicíny.

Antibiotiká sa podávajú hydine aj na Slovensku, povolené sú však len v odôvodnených prípadoch a potrebná je aj ochranná lehota na ich vylúčenie z organizmu zvieraťa. Na Slovensku sa však vraj používajú len minimálne, a to zhruba v pol percente celkového slovenského chovu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať