Poľská opozícia chystá voči výsledkom volieb protest

V poľských komunálnych voľbách vyhrala vládna strana
Oznámenie výsledkov volieb skomplikovala a oddialila chyba počítačového softvéru, ktorý mal pomôcť pri zrátavaní hlasov. Konzervatívci počas týždňa vyzvali na zopakovanie volieb, čo prezident Bronislaw Komorowski odmietol ako nezmysel. Foto: SITA/AP

VARŠAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Hlavná poľská opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) chce proti výsledkom novembrových regionálnych volieb protestovať v uliciach.

V nedeľu to potvrdil líder PiS Jaroslaw Kaczynski, podľa ktorého mohli byť výsledky hlasovania sfalšované. „Považujeme ich za nepravdivé a nespoľahlivé, ak nemáme použiť rovno slovo sfalšované,“ vyhlásil Kaczynski. Na protesty naplánované na 13. decembra vyzval deň po tom, ako poľská volebná komisia zverejnila sporné výsledky volieb zo 16. novembra.

PiS bude mať v regionálnych zastupiteľstvách druhý najvyšší počet kresiel a najviac zástupcov tak bude mať vládna Občianska platforma (PO). Oznámenie výsledkov skomplikovala a oddialila chyba počítačového softvéru, ktorý mal pomôcť pri zrátavaní hlasov. Výsledkom bola rezignácia šéfa volebnej komisie. Kaczynski preto vyzval na zopakovanie volieb, čo však prezident Bronislaw Komorowski odmietol.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiJaroslaw Kaczynski