Poľská vláda chce i naďalej sprísniť zákon o interupciách

Potrat
Foto: SITA/AP

VARŠAVA 12. októbra (WebNoviny.sk) – Poľská vláda sa chystá ďalej sprísniť zákon o interrupciách a to tak, aby sa zabránilo umelému prerušeniu tehotenstva v prípade poškodenia či choroby plodu. V rozhovore pre agentúru PAP to v stredu uviedol predseda poľskej vládnucej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski.

Kaczyňski sa takto vyjadril len necelý týždeň po tom, ako poslanci poľského parlamentu drvivou väčšinou odmietli sporný návrh na sprísnenie zákona o interrupciách. Na základe toho by boli takéto zákroky v Poľsku úplne zakázané a porušenie zákazu lekármi či tehotnými ženami by sa trestalo väzením, približuje agentúra AP.

Avizované sprísnenie legislatívy, ktorú parlament začal prerokúvať na základe petície so 450-tisíc podpismi, sa však stretlo s odporom poľskej verejnosti a vyvolalo rozsiahle pouličné protesty. Práve vďaka masovým demonštráciám svoje rozhodnutie legislatívu podporiť zvážili a nakoniec aj zmenili mnohí poslanci konzervatívnej vládnucej strany PiS.

Kaczyňski v stredu však uviedol, že strana momentálne pracuje na inom spôsobe sprísnenia predmetnej legislatívy, ktoré sa zaoberať výhradne interrupciami súvisiacimi s poškodením plodu. Poľská legislatíva v tejto oblasti už teraz patrí k najprísnejším v Európe. Interrupcia je totiž v Poľsku ilegálna s výnimkou troch prípadov: keď tehotenstvo ohrozuje život alebo zdravie ženy, keď je následkom trestného činu – incestu či znásilnenia – alebo v prípade poškodenia plodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslaw Kaczynski