Poľské ženy nesmú byť redukované na inkubátory, europarlament odsúdil prísny interrupčný zákon

europarlament, Európsky parlament
Foto: ilustračné, SITA/AP

Európsky parlament (EP) vo štvrtok odsúdil poľský zákon, ktorý takmer úplne zakazuje interrupcie, a vyzval poľskú vládu, aby zabezpečila, aby už neviedol k úmrtiam tehotných žien.

Odsúdenie nasledovalo po správach o tom, že 30-ročná žena v 22. týždni tehotenstva zomrela na septický šok po tom, ako jej lekári včas nevykonali interrupciu, pretože čakali, kým plodu prestane biť srdce.

Zneužívanie situácie

Rezolúcia, ktorú parlament 27-členného bloku schválil v pomere 373 hlasov za, 124 proti a 55 poslancov sa zdržalo, má tiež zdôrazniť solidaritu s poľskými ženami a tými, ktorí im napriek reštrikciám stále pomáhajú dostať sa k bezpečným interrupciám.

Aktivisti bojujúci za reprodukčné práva označujú ženu za prvú obeť prísneho interrupčného zákona v Poľsku, zatiaľ čo jeho obhajcovia tvrdia, že nie je isté, či k úmrtiu viedlo rozhodnutie lekárov a ženskoprávnych aktivistov obviňujú zo zneužívania situácie.

Nočná mora

„EÚ nesmie byť ďalej ľahostajná k tejto nočnej more. Poľské ženy nesmú byť redukované na nahraditeľné inkubátory,“ reagoval poľský europoslanec Robert Biedroń, ktorý je v EP členom Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) dôrazne podporujúcej rezolúciu.

„Sú európskymi občiankami, ktorých práva je potrebné chrániť, a to najmä v prípade, že útok prichádza zo strany ich vlastnej vlády,“ skonštatoval Biedroń.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Biedroň
Firmy a inštitúcie Európsky parlament