Poľskí demonštranti zablokovali kolónu s premiérkou

Tisíce Poliakov demonštrovali za demokraciu a slobodu médií
Tisíce oponentov novej poľskej pravicovej vlády demonštrovali v sobotu po celom Poľsku za slobodu slova a demokraciu. Protesty v 19 poľských mestách zorganizovalo nové zoskupenie nazvané Výbor na ochranu demokracie, ktoré minulý mesiac dostalo na protivládne protesty do ulíc desiatky tisíc Poliakov. Vo Varšave protestovalo asi 5000 ľudí. Podobné protesty sa uskutočnili v Krakove, Katoviciach a Lodži. Mnohí z nich mávali transparentmi s heslami ako Ruky preč od nášho rádia a Vláda klame. Varšava, 9. január 2016. Foto: SITA/AP

VARŠAVA/KRAKOV 18. decembra (WebNoviny.sk) – Skupina protivládnych demonštrantov zastavila v nedeľu večer vo Varšave kolónu vozidiel s politikmi poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Výtržníkov odviedla polícia.

Medzi politikmi v zastavenej kolóne sa nachádzala aj poľská premiérka Beata Szydlová. Už skôr v priebehu dneška demonštranti zastavili autokolónu s podpredsedom dolnej komory poľského parlamentu Ryszardom Terleckim. Aj túto situáciu riešili príslušníci bezpečnostných zložiek.

Niekoľko desiatok osôb blokovalo v nedeľu tiež príjazdovú cestu na zámok Wawel v Krakove. Skandovali heslá ako „sloboda, rovnosť, demokracia“ či „solidarita s opozíciou“. Viacero z nich sedelo alebo ležalo na vozovke. Na mieste zasahovala polícia a demonštrantov odviedla násilím.

„Porušenie ústavy a pošpinenie demokracie nepripustíme,“ uviedol médiám jeden z demonštrantov pri zámku Wawel. Muž, ktorý k tejto situácii prispel je líder PiS Jaroslaw Kaczyňski. „Chceme, aby vedel, že nie každému sa to páči,“ dodal.

Osemnásty deň každého mesiaca prichádza Jaroslaw Kaczyňski na krakovský zámok Wawel, aby tam položil kvety na hrob svojho tragicky zosnulého brata Lecha a jeho manželky Marie.

V Poľsku sa už tretí deň po sebe konajú pred budovou parlamentu vo Varšave protivládne demonštrácie proti vládnemu návrhu obmedziť prístup novinárov k poslancom v parlamente. Poliaci demonštrovali tiež pred prezidentským palácom a budovou ústavného súdu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Beata SzydlováJaroslaw Kaczynski