Poľskí diplomati vyzývajú Trumpa k zatlačeniu na vládu, podľa nich je demokracia krajiny v ohrození

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: SITA/AP

Viac ako dve desiatky bývalých poľských veľvyslancov hovorí americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že poľská demokracia je v ohrození.

Vyzývajú ho zatlačiť počas jeho nadchádzajúcej návštevy Poľska na tamojšiu populistickú vládu, aby rešpektovala ľudské práva a prestala opovrhovať ústavou.

„Pán prezident, prichádzate do krajiny, kde sa viac nerešpektuje právo zákona,“ uvádza sa v otvorenom liste Konferencie veľvyslancov Poľskej republiky, ktorú v pondelok zverejnili na internete.

Výzva pre Trumpa

Trump príde do Varšavy v sobotu. V nedeľu sa spolu s ďalšími viac ako 40 lídrami zúčastní na ceremónii pri príležitosti 80. výročia vypuknutia II. svetovej vojny, ktorá sa začala 1. septembra 1939 napadnutím Poľska nacistickým Nemeckom.

Dvadsaťtri bývalých veľvyslancov, z ktorých niektorí zastávali svoje funkcie v zahraničí opakovane a boli aj členmi poľskej vlády, tiež Trumpa vyzýva, aby zastavil podnecovanie rozkolov v rámci Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO).

Pripomínajú mu, že Poľsko, krajina so zložitou geografickou polohou, pre svoju bezpečnosť a dlhotrvajúce prežitie závisí od týchto spojenectiev.

Druhá návšteva v Poľsku

Pôjde už o druhú návštevu Trumpa v Poľsku, prvýkrát navštívil krajinu v roku 2017. V tom čase sa vláda snažila obmedziť nezávislosť súdnictva, po návšteve Trumpa tento proces urýchlila.

Jeho nadchádzajúca návšteva prichádza v čase odhalení, že ministerstvo spravodlivosti podporovalo nenávistnú kampaň na internete proti sudcom kritickým voči vláde.

Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) spolu s vplyvnou katolíckou cirkvou tiež vykresľujú LGBT komunitu ako hrozbu pre poľskú spoločnosť a rodiny.

Frustrované bývalé elity

Konferencia veľvyslancov pozostáva zo 41 bývalých poľských veľvyslancov, ktorí sú znepokojení tým, ako terajšia vláda narúša demokraciu a poškodzuje pozíciu krajiny na globálnej scéne. Vznikla v roku 2017, dva roky po tom, ako moc v krajine prevzala PiS a niektorých z jej členov strana prepustila.

Na bývalých diplomatov sa už zosypala aj kritika. Označujú ich za frustrované bývalé elity, ktoré nevedia akceptovať stratu svojich privilégií a sú voči krajine nelojálne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie Severoatlantická aliancia