Polskí odborári rozdúchali plamene, chcú Tuskovo odstúpenie

Poliaci sa búria
Demonštranti požadujúci odstúpenie Tuskovho kabinetu sa stretli pred budovami ministerstiev a neskôr pochodovali k parlamentu, kde bubnovali a pálili pneumatiky. Foto: SITA/AP

VARŠAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Ulicami Varšavy v stredu pochodovali tisíce odborárov, ktorí protestovali proti zamestnaneckej a dôchodkovej politike vlády premiéra Donalda Tuska.

Pochod na úvod štvordňových protestov podľa údajov radnice prilákal 15-tisíc ľudí, organizátori však hovoria až o 23-tisícovej účasti.

Demonštranti požadujúci odstúpenie Tuskovho kabinetu sa stretli pred budovami ministerstiev a neskôr pochodovali k parlamentu, kde bubnovali a pálili pneumatiky.

Podľa organizátorov si tiež okolo 600 ľudí pred parlamentom postavilo stany a plánujú tam zostať až do soboty, keď odbory očakávajú až 100-tisícový protest. Akciu medzitým pocítila i svetoznáma barmská politička Aun San Su Ťij, ktorá v stredu pricestovala do Varšavy a do parlamentu musela ísť napriek dažďu pešo, keďže odborári blokovali premávku.

Obrazom: Protesty organizujú tri najväčšie odborové zväzy v Poľsku

Protesty organizujú tri najväčšie odborové zväzy v Poľsku – Fórum odborových zväzov (FZZ), Solidarita a Celopoľská aliancia odborových zväzov (OPZZ). Odborári žiadajú napríklad zvýšenie minimálnej mzdy a dávok pre sociálne najslabších ako aj stiahnutie plánu na zvýšenie dôchodkového veku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aun San Su ŤijDonald TuskSu Ťij