Poľsko čelí škandálu, pre odpočúvanie rezignovali ministri

Deň armády sprevádzala najväčšia prehliadka za posledné roky
Poliaci prehliadkou oslávili tradičný Sviatok poľského vojska pripomínajúci víťazstvo nad ruskými boľševikmi z roku 1920. Foto: SITA/AP

VARŠAVA 11. júna (WEBNOVINY) – V súvislosti s rozsiahlou aférou odpočúvania vládnych činiteľov rezignovali v stredu na svoje posty traja poľskí ministri a tiež predseda dolnej komory poľského parlamentu.

Informovala o tom poľská premiérka Ewa Kopaczová, ktorá na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii uviedla, že dúfa, že sa takýmto krokom podarí štyri mesiace pred parlamentnými voľbami zvrátiť upadajúcu podporu verejnosti pre jej stranu Občianska platforma (OP).

Ministri sa venovali hlúpym vtipom

Dôveru verejnosti voči súčasnej poľskej vláde narušil únik nahrávok, na ktorých vysokopostavení funkcionári a ministri v luxusných varšavských reštauráciách rozprávali hlúpe vtipy, objednávali si drahé vína a netaktným spôsobom komentovali svojich domácich aj zahraničných kolegov.

Prepisy nahrávok sa na verejnosti prvýkrát začali objavovať ešte minulý rok, ozajstný škandál však vyvolali až tento týždeň, keď prenikli na sociálne siete.

Kopaczová v stredu uviedla, že sa teraz pokúsi opraviť škodu, ktorú nahrávky spôsobili a dúfa, že sa škandál nestane ohniskom politickej predvolebnej kampane. „Za posledné dva dni sa verejná mienka zaoberala len ilegálnym odpočúvaním, čo má negatívny dopad na fungovanie štátu, „ vyhlásila a za nahrávky sa voličom OP ospravedlnila.

Demisiu podal aj poradca premiérky

Kopaczová uviedla, že demisiu v stredu podal predseda Sejmu, dolnej komory poľského parlamentu, a bývalý minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski, ktorý je zároveň členom vládnej strany OP a na nahrávkach figuroval.

Ďalším z radu odstupujúcich je minister štátneho pokladu Wlodzimierz Karpinski. Rezignovať sa rozhodli aj minister zdravotníctva Bartosz Arlukowicz a minister športu Andrzej Biernat.

Demisiu v stredu podal aj hlavný poradca premiérky Jacek Rostowski, ktorý bol v minulosti ministrom financií a taktiež sa objavil na nahrávkach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ewa KopaczováJacek RostowskiRadoslaw Sikorski