Poľsko chce od svojich občanov v zahraničí, aby hlásili „protipoľské“ nálady a vyjadrenia

Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki
Poľský prezident Andrzej Duda (vľavo) s novým premiérom Mateuszom Morawieckim. Foto: SITA/AP

VARŠAVA 15. februára (WebNoviny.sk) – Predseda poľského Senátu Stanislaw Karczewski vyzval Poliakov žijúcich v zahraničí, aby úradom hlásili akékoľvek vyjadrenia, ktoré sú „protipoľské“ alebo kazia „dobré meno Poľska“.

Oznam, ktorý zverejnili na webstránke poľského Senátu, je súčasťou rozsiahlejšej kampane nacionalistickej vlády, ktorej cieľom je podľa ich slov brániť dobré meno Poľska pred historickými nepravdami.

Predseda Senátu tento list zároveň rozoslal poľským organizáciám vo svete a ich členov vyzýva, aby „dokumentovali“ protipoľské nálady a nahlasovali ich poľským diplomatickým misiám.

Kampaň súvisí s novým kontroverzným zákonom, podľa ktorého je trestné hovoriť o podiele Poliakov na zločinoch z obdobia II. svetovej vojny, ktoré spáchalo nacistické Nemecko.

Zákon spôsobil diplomatickú krízu medzi Poľskom a Izraelom, ktorý sa obáva skresľovania pravdy o úlohe niektorých Poliakov, ktorí počas druhej svetovej vojny zabíjali a nahlasovali židov nacistom. Proti zákonu sa vyjadrili aj Spojené štáty americké, podľa ktorých by mohol narušiť strategický vzťah Poľska, Izraela a USA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stanislaw Karczewski