POĽSKO: Moskva zadržiava materiály o Smolensku

Rakva kaczynski
Foto: SITA/AP

VARŠAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Poľsko je nespokojné s aktuálnou úrovňou spolupráce s Ruskom, ktoré podľa poľskej vlády úmyselne zadržuje dôležité informácie o priebehu a výsledkoch vyšetrovania aprílovej leteckej katastrofy vládneho špeciálu na západe Ruska. Na Moskvu sa v pondelok posťažoval premiér Donald Tusk aj minister vnútra Jerzy Miller, ktorý predsedá poľskej komisii poverenej vyšetrovaním tragédie spred viac ako troch mesiacov. Ten potvrdil, že Varšava stále čaká na kľúčové materiály od ruskej strany, ktorá podľa jeho slov už niekoľko týždňov nereaguje na žiadne výzvy.

Miller v pondelok uviedol, že pred viac ako mesiacom adresoval ruským úradom písomnú výzvu a zoznam žiadaných dokumentov, no Rusi dodnes nezareagovali. Miller a Tusk preto od svojich ruských kolegov očakávajú vysvetlenie celej situácie. Problémy sa začali, Rusi totiž nechcú dať k dispozícii dôležité dokumenty, skonštatoval pre poľský denník Gazeta Wyborcza nemenovaný vysokopostavený

Lietadlo s poľskou delegáciou havarovalo 10. apríla cestou na spomienkové podujatie pri príležitosti 70. výročia masakry 22 tisíc poľských dôstojníkov a príslušníkov inteligencie v Katynskom lese príslušníkmi sovietskej tajnej služby NKVD. Haváriu neprežil nikto z 96 ľudí na palube vrátane prezidenta Lecha Kaczyńského, jeho manželky a desiatok významných osobností poľského politického a kultúrneho života. Kým podľa ruských vyšetrovateľov bola príčinou nešťastia chyba pilota, poľská prokuratúra stále nevylučuje žiadnu možnosť vrátane teroristického útoku.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TuskLech Kaczynski