Poľsko nepustilo na svoje územie Nočných vlkov

Putinovi Noční vlci prišli na Slovensko
Ruskí motorkári z klubu Noční vlci a motorkári z Česka a Slovenska počas príchodu na Slovensko. Motorkári položia vence a kvety k pomníku sovietskych vojakov na bratislavskom Slavíne. Sekule, 2. máj 2015. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Varšava 1. mája (SITA) – Poľskí pohraničníci dnes do svojej krajiny nevpustili siedmich zástupcov ruského motorkárskeho klubu Noční vlci. Stalo sa tak napriek tomu, že šiesti z motorkárov sú občanmi krajín EÚ, informovala dnes ruská agentúra RIA Novosti.

Predstaviteľ bieloruskej pohraničnej služby pre RIA Novosti spresnil, že v skupine, ktorá dnes chcela prejsť z Bieloruska do Poľska a bol jej odmietnutý vstup na poľské územie, „boli štyria občania Slovenska, dvaja občania Nemecka a jedna Ruska“.

„Všetkých ich vrátili späť,“ dodal bieloruský úradník na margo postupu poľských kolegov.

Bieloruský predstaviteľ spresnil, že zatiaľ mu nie je známe, prečo poľské úrady nepovolili vstup na svoje územie ani občanom EÚ.

Poľsko už koncom týždňa avizovalo, že účastníkom ruskej motorkárskej jazdy z Moskvy do Berlína nepovolí vjazd na svoje územie, a to z bezpečnostných dôvodov.

Rusko na toto oznámenie reagovalo vyhlásením, že rozhodnutie nepovoliť Nočným vlkom prejazd cez územie Poľska je „cynickým a zlomyseľným gestom, ktoré je zamerané na zhoršenie dvojstranných vzťahov“.

Poľsko zakázalo ruským motorkárom vstup na svoje územie aj vlani, keď jazdou z Moskvy do Berlína chceli podľa vlastných tvrdení vzdať hold 70. výročiu víťazstva nad fašizmom.

Klub Noční vlci je známy ruským nacionalizmom a otvorene podporoval napríklad anexiu Krymu Ruskom a následné proruské hnutie na východe Ukrajiny. Jeho členovia sa hlásia k pravoslávnej viere, čo ich podľa vlastných slov odlišuje od ostatných motorkárskych klubov, ktoré sú zapletené v kriminálnych aktivitách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom