POĽSKO: Podľa prieskumov víťazom je Komorowski

Bronislaw Komorowski
Bronislaw Komorowski Foto: SITA/AP

VARŠAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Víťazom nedeľňajšieho prvého kola poľských prezidentských volieb sa stal predseda parlamentu Bronislaw Komorowski so ziskom viac ako 40 percent hlasov. Vyplýva to z povolebných prieskumov, ktoré zverejnili krátko po zatvorení volebných miestností o 20:00. Na druhom mieste by malo skončiť identické dvojča tragicky zosnulého prezidenta Lecha Kaczyńského, Jaroslaw. Ten podľa prieskumov u Poliakov opúšťajúcich volebné miestnosti získal približne 35-percentnú podporu. Keďže ani jeden z nich nezískal 50 percent hlasov, o post hlavy štátu sa pobijú v druhom kole, ktoré je na pláne 4. júla.

Profil víťaza prvého kola poľských prezidentských volieb

Bronislaw Maria Komorowski sa narodil 4. júna 1952 v juhopoľskom meste Oborniki Slaskie, kam sa jeho rodičia museli presťahovať po vyhostení z územia dnešnej Litvy. Neskôr sa Komorowskí presťahovali do Varšavy, kde mladý Bronislaw začal na tamojšej univerzite študovať históriu. Po úspešnom ukončení štúdií na fakulte zostal a pôsobil ako pedagóg. Jeho postoj voči vtedajšiemu komunistickému režimu bol jednoznačne odmietavý a preto sa v 80. rokoch pripojil k hnutiu Solidarita, ktoré viedol neskorší poľský prezident Lech Walesa. Komorowski sa dostal aj do priameho konfliktu s orgánmi režimu a niekoľkokrát skončil vo väzení. Aj táto skúsenosť ho viedla k odmietnutiu rokovaní lídrov Solidarity s komunistami v roku 1989.

Komorowského politická kariéra sa začala na ministerstve obrany. V 90. rokoch bol celkovo trikrát námestníkom šéfa poľského rezortu obrany, aby sa v roku 2000 postavil na čelo ministerstva sám. Prelom v jeho ďalšej kariére na politickom poli znamenalo spojenie sa so súčasným premiérom Donaldom Tuskom a jeho Občianskou platformou (OP) v roku 2001. S Tuskom sú odvtedy blízkymi spojencami a v roku 2007 vyhralo ich OP parlamentné voľby na úkor konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť vedeného bratmi Kaczyńskými. Komorowski sa následne stal predsedom parlamentu. K týmto právomociam v apríli 2010 pribudli aj prezidentské. Tie prevzal od tragicky zosnulého Lecha Kaczyńského, brata jeho volebného rivala Jaroslawa, s ktorým sa 4. júla v druhom kole prezidentských volieb stretne v priamom súboji o post hlavy štátu.

Bronislaw Komorowski, ktorý má aristokratické korene siahajúce až k belgickej kráľovskej rodine, je ženatý a so svojou manželkou Annou má päť detí.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiLech Walesa