Poľsko vybuduje nové milície, majú mať desaťtisíce členov

Poľsko si pripomína 75 rokov od nemeckého vpádu
Poľsko si v pondelok pripomenulo 75. výročie začiatku druhej svetovej vojny ceremóniou v prístavnom meste Gdansk. Premiér Donald Tusk si počas nej uctil obete prvej bitky najväčšieho konfliktu v dejinách ľudstva. Foto: SITA/AP

Varšava 3. júna (WebNoviny.sk) – Poľský rezort obrany začne na jeseň s náborom dobrovoľníkov do nových milícií, ktoré majú v priebehu niekoľkých rokov získať približne 35.000 príslušníkov.

Splnomocnenec ministerstva pre polovojenské skupiny Grzegorz Kwašniak to podľa agentúry DPA oznámil vo štvrtok večer na odbornom veľtrhu Pro Defense v meste Ostróda.

Poľské ministerstvo obrany už dlhšie plánuje začleniť do svojich štruktúr ako dobrovoľníkov strelecké spolky a iné skupiny. „Vlasť na vás čaká,“ povedal vo svojom posolstve minister Antoni Macierewicz. Podľa Kwašniaka budú dobrovoľníci dostávať za svoju službu mesačnú odmenu vo výške 500 zlotých (114 eur).

Malá skupina zložená z príslušníkov polovojenských organizácií sa podľa poľského ministerstva obrany zúčastní už tento mesiac na cvičeniach NATO v Poľsku pod názvom Anakonda. Ide pritom o najväčšie z tohtoročných vojenských manévrov v Poľsku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom