Poľsko zažíva 'čierny pondelok', ženy protestujú v uliciach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poľky sú v čiernom, protestujú kvôli zákazu interrupcií
Foto: SITA/AP

VARŠAVA 3. októbra (WebNoviny.sk) – Na protest proti návrhu zákona o úplnom zákaze interrupcií v Poľsku vstúpili v pondelok tamojšie ženy do celoštátneho štrajku: zamestnané a študujúce bojkotujú svoj prácu alebo vyučovanie a ženy v domácnosti odmietajú robiť domáce práce. Informovala o tom agentúra AP s tým, že zavreté sú aj niektoré obchodné prevádzky a reštaurácie.

„Čierny pondelok“ je vyjadrením hnevu a nespokojnosti s návrhom zákona, ktorý sprísňuje existujúci zákon o interrupciách, ktorý je aj bez toho jedným z najreštriktívnejších v Európe. Okrem individuálneho bojkotu sa v pondelok v rôznych mestách Poľska konali zhromaždenia žien v čiernom pred sídlami vládnej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a naplánované sú aj pouličné protesty. Proti sprísneniu interrupčného zákona sa protestuje na sociálnych sieťach, kde ženy v čiernom uverejňujú svoje fotografie alebo videá.

Interrupcia je v Poľsku ilegálna, výnimkou sú len tri prípady

Podľa AP sa zatiaľ nedá zistiť, aká je celková účasť žien na protestoch a či sa rozšírili aj mimo veľkých aglomerácií, kde žijú liberálnejšie zmýšľajúci ľudia, do menších miest a na vidiek, ktoré sú považované za konzervatívnejšie. Pondelňajšie štrajky a pochody nasledujú po protestnej akcii, ktorá sa konala uplynulú sobotu pred parlamentom vo Varšave.

Momentálne je interrupcia v Poľsku ilegálna s výnimkou troch prípadov: keď tehotenstvo ohrozuje život alebo zdravie ženy, keď je následkom trestného činu – incestu či znásilnenia -, alebo v prípade poškodenia plodu.

Poslanci dolnej komory poľského parlamentu nedávno v prvom čítaní schválili úplný zákaz interrupcií aj zo zdravotných dôvodov či v prípadoch znásilnenia. Zákonom sa zhoršuje aj dostupnosť interrupcií v prípade ohrozenia života matky. Navyše hrozí kriminalizácia žien po spontánnom potrate, ako aj lekárov, ktorí nedokázali zabrániť usmrteniu alebo poškodeniu plodu.

Sprísnenie zákona povedie ženy k tomu, aby sa zákroku podrobili v zahraničí

Odporcovia úplného zákazu interrupcií tvrdia, že sprísnenie existujúceho zákona povedie ženy k tomu, aby sa zakázanému zákroku podrobili na klinike v zahraničí, prípadne si ho dali urobiť pokútne, čím by mohol byť ohrozený ich vlastný život. Neúspešná kandidátka na funkciu prezidenta Magdalena Ogóreková v pondelok vo vysielanie televízie TVP označila účastníčky „čierneho protestu“ za „výbor vzájomnej adorácie, neschopný sformulovať akékoľvek vyhlásenie“.

Podľa jej názoru je návrh interrupčného zákona uspokojujúci. „Potrat nemôže byť dostupný na každom rohu, na želanie, ako to chcú dámy z čiernych pochodov,“ vyhlásila Ogóreková, podľa ktorej každý počatý život treba chrániť a v prípade vážneho ochorenia tehotnej ženy nechať rozhodovanie o plode na jej svedomí.

Ľavicové sily v Poľsku zbierajú podpisy za vypísanie referenda o interrupiách

Ľavicové strany a organizácie v Poľsku získali už 120.000 podpisov pod petíciu za usporiadanie referenda o liberalizácii zákona o interrupciách. Informovala o tom v pondelok poľská televízia Polsat. „Budeme proti tomu (sprísnenému zákonu o interrupciách) bojovať. Našou zbraňou je celoštátne referendum, ktoré chceme usporiadať,“ vyhlásila dnes na proteste žien vo Varšave predstaviteľka Zväzu demokratickej ľavice (SLD) Anna Maria Žukowská. Dodala, že petíciu musí podpísať pol milióna ľudí.

Ženám po sprísnení zákona môže hroziť smrť

Pondelňajší „čierny pondelok“ je vyjadrením hnevu a nespokojnosti s návrhom zákona, ktorý sprísňuje existujúci zákon o interrupciách, ktorý je aj bez toho jedným z najreštriktívnejších v Európe. Protestné zhromaždenia a pochody sa uskutočnili vo Varšave, Gdansku i ďalších mestách, spresnila AP. Účastníčky akcií sú oblečené v čiernom na znak smútku nad možnou stratou svojich práv v oblasti reprodukcie i z obavy, že niektorým ženám po sprísnení súčasného zákona môže hroziť smrť.

Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski kritizoval protesty žien a spôsob, akým vyjadrujú svoj nesúhlas s novelou zákona. „Očakávame serióznu diskusiu o otázkach života, smrti a narodenia. Nečakáme happeningy, obliekanie sa do kostýmov a vytváranie umelých problémov,“ dodal.

Parlament začal prerokúvať novelu interrupčného zákona na základe podpisovej akcie odporcov potratov, ktorí zozbierali pod svoju petíciu 450.000 podpisov a ktorých podporila aj katolícka cirkev v Poľsku.

Organizátori dnešnej akcie sa inšpirovali štrajkom na Islande v roku 1975, keď 90 percent žien odmietlo robiť domáce práce a starať sa o deti na protest proti diskriminácii na pracovisku. Ich štrajk bol úspešný: viedol k posilneniu povedomia o postavení žien a nasledujúci rok aj k prijatiu zákona o rovnosti práv mužov a žien.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať