Poľsko žiada Európsku úniu o sprísnenie protiruských sankcií

VARŠAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Poľský prezident Bronislaw Komorowski vyzval v pondelok Európsku úniu, aby pre eskaláciu bojov na Ukrajine zvážila sprísnenie protiruských sankcií. Proruskí separatisti, podľa NATO podporovaní ruskými vojakmi, začali na východe a juhovýchode Ukrajiny ofenzívu. Počas ostreľovania Mariupoľu na pobreží Azovského mora zahynulo podľa Kyjeva 30 civilistov. „Odpoveď západného sveta by mala byť veľmi tvrdá,“ povedal Komorowski na tlačovej konferencii.

Po mesiacoch diskusií európskych politikov, či nie je čas na pomalé ukončenie sankcií proti Rusku, ktoré škodia ekonomikám niektorých členských krajín EÚ, sa teraz hovorí skôr o pritvrdení sankcií. Zástupcovia Ukrajiny a 28 spojencov NATO budú na žiadosť Kyjeva mimoriadne rokovať o eskalácii bojov na východe Ukrajiny, uviedla v pondelok aliancia.

Po septembrovom prímerí sa situácia na východe Ukrajiny mierne upokojila, no v posledných dňoch sa vojna do oblasti vrátila plnou silou, keď proruskí povstalci oznámili ukončenie prímeria a plán rozšíriť oblasť, ktorú majú pod svojou kontrolou. Mesto Mariupoľ s 500 000 obyvateľmi, ktoré je dôležitým ukrajinským prístavom na export obilia a ocele, je stále v rukách vlády. Obsadenie mesta by otvorilo cestu medzi Ruskom a anektovaných Krymom.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Vrchná predstaviteľka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová v sobotu ostro odsúdila raketové útoky na Mariupoľ a vyzvala Rusko, aby využilo svoj vplyv na tamojších proruských povstalcov, ktorí majú ostreľovanie na svedomí. „Rusko musí zastaviť všetky formy vojenskej, politickej alebo finančnej podpory,“ vyhlásila šéfka diplomacie. Zintenzívňovanie bojov na východe Ukrajiny môže podľa nej ešte viac poškodiť vzťahy medzi EÚ a Ruskom, na ktoré únia uvalila hospodárske aj diplomatické sankcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiFederica Mogheriniová