Poľský kňaz zneužíval chlapcov, odsúdili ho na sedem rokov

Poľského kňaza odsúdili za zneužívanie detí
Bývalému poľskému kňazovi Wojciechovi G. udelil v stredu súd sedem rokov väzenia. Minulý rok ho po obvineniach miestnych obyvateľov, že zneužil najmenej šesť chlapcov, prepustili z jeho farnosti v Juncalite v Dominikánskej republike. Foto: SITA/AP

VARŠAVA 25. marca (WEBNOVINY) – Poľský súd vymeral v stredu sedem rokov väzenia katolíckemu kňazovi, ktorý sexuálne zneužíval deti v Poľsku a v Dominikánskej republike.

Ako povedala sudkyňa okresného súdu v meste Wolomin Alina Bielinska, farár Wojciech G. musí tiež zaplatiť svojim ôsmim obetiam odškodné v celkovej sume 155-tisíc zlotých (38-tisíc eur) a ďalších 15 rokov nesmie pracovať s mladistvými.

Kňaz hovorí o nevine

Kňaz trvá na svojej nevine, no po dohode s prokuratúrou pristúpil na sedemročné väzenie, hoci mu hrozilo až 15 rokov.

Wojciecha G., ktorého plné meno nie je podľa poľských zákonov možné zverejniť, prepustili minulý rok z jeho farnosti v Juncalite v Dominikánskej republike po obvineniach miestnych obyvateľov, že zneužil najmenej šesť chlapcov.

Po návrate do Poľska ho vo februári 2014 zadržali a obvinili v 10 bodoch obžaloby, ktorá zahŕňala zneužívanie detí a vlastníctvo detskej pornografie. Vo svojej rodnej krajine mal v rokoch 2010 a 2011 tiež zneužiť najmenej dvoch chlapcov.

Cirkvou otriasajú škandály

Rímskokatolíckou cirkvou, ktorá má 1,2 miliardy veriacich, otriasajú v uplynulých rokoch početné škandály okolo sexuálneho zneužívania detí.

Od svojho zvolenia v marci 2013 pápež František viackrát avizoval, že voči páchateľom bude mať nulovú toleranciu, obete ho však žiadajú, aby spravil viac a vyvodil z ich činov dôsledky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František