Poľský parlament schválil trvalý euroval

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/AP

VARŠAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Horná komora poľského parlamentu vo štvrtok schválila prijatie Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM).

V hlasovaní o ESM sa za prijatie trvalého eurovalu vyslovilo 50 poslancov, zatiaľ čo proti bolo 30 zákonodarcov. Prijatie ESM teraz musí ešte podpísať poľský prezident Bronislaw Komorowski.

Európsky mechanizmus pre stabilitu, trvalý záchranný fond, vytvorila EÚ na zníženie tlaku zo strany trhov na výrazne zadlžené krajiny ako napríklad Grécko.

Zároveň má slúžiť ako prevencia ďalšieho šírenia dlhovej krízy v rámci eurozóny. Do platnosti má vstúpiť v júli a má existovať paralelne spolu s Európskym finančným stabilizačným nástrojom (EFSF), ktorý funguje dočasne na obdobie jedného roka.

Prostriedky v trvalom záchrannom mechanizme eurozóny však podľa Európskej komisie nemožno použiť na priamu pomoc bankám. Vyhlásil to vo štvrtok hovorca Európskej komisie Amadeu Altafaj.

Spochybnil tým dokument z predchádzajúceho dňa, v ktorom komisia navrhla zvážiť možnosť priamej rekapitalizácie bánk zo zdrojov Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM). „Existujúce nástroje v rámci ESM, pokiaľ nadobudne účinnosť v súčasnej podobe, nepočítajú s možnosťou rekapitalizácie bánk prostredníctvom priamych peňažných injekcií bankám z ESM,“ povedal hovorca na pravidelnom brífingu.

Eurozóna musí smerovať k politickej únii, tvrdí člen ECB

Eurozóna si musí pripraviť plán jasnej cesty smerom k politickej únii s cieľom zachrániť euro, voči ktorému investori strácajú dôveru. Povedal to vo štvrtok člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Ignazio Visco, ktorý je zároveň šéfom centrálnej banky Talianska. Visco uviedol, že politická nečinnosť a zlé ekonomické rozhodnutia ohrozujú „celkovú európsku konštrukciu“ a eurozóna teraz potrebuje „zmenu tempa“ svojho procesu rozhodovania.

Visco zároveň vyzval na zlepšenie mechanizmov, ktorými by eurozóna intervenovala na trhoch cenných papierov, priamo pomáhala bankám a na vytvorenie európskeho fondu pre riešenie bankovej krízy. Okrem toho vyzval na spoločný dohľad nad bankami menovej únie a na spoločný mechanizmus garancie vkladov. Konečným cieľom takýchto opatrení musí byť reálna politická únia, ak má eurozóna z dlhodobého hľadiska prežiť, dodal.

Eurozóna potrebuje jasnú víziu, tvrdí Draghi

ECB nemôže vyplniť vákuum, ktoré vznikne v prípade, že lídri eurozóny nedokážu sformulovať jasnú víziu spoločnej meny. Vyhlásil vo štvrtok prezident ECB Mario Draghi. Pokiaľ vlády členských štátov nepodniknú kroky na vyriešenie fiškálnych a štrukturálnych problémov, ECB toto vákuum nevyplní, varoval Draghi v Európskom parlamente (EP).

K myšlienke na vytvorenie bankovej únie, v rámci ktorej by sa členské štáty delili o náklady na záchranu svojich bánk, Draghi uviedol, že by si to vyžadovalo centralizáciu finančných dohľadov a celoeurópsky systém ochrany vkladov. Rozšírenie existujúcich štruktúr ekonomickej a monetárnej únie o takzvanú bankovú úniu navrhla v stredu Európska Komisia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Amadeu AltafajBronislaw KomorowskiMario Draghi
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka