Poľský premiér stráca podporu voličov, rival mu uniká

Donald Tusk
Donald Tusk Foto: SITA/AP

VARŠAVA 5. júla (WEBNOVINY) – Poľska vládna strana premiér Donalda Tuska stráca podporu obyvateľstva. Vyplýva to z júnového prieskumu verejnej mienky, ktoré zverejnili vo štvrtok.

Z nich vyplýva, že najsilnejšou stranou je opozičná strana Právo a Spravodlivosť vedená bratom tragicky zosnulého prezidenta Lecha Kazczynského Jaroslawom.

Tá sa teší 35-percentnej podpore Poliakov, kým Tuskova Občianska platforma stráca už deväť percent.

Okrem nespokojnosti obyvateľstva s úspornými opatreniami a hospodárskou stagnáciou takmer 40-miliónovej krajiny trpí jeho strana aj nedávno zverejnenými informáciami o zneužívaní štátnych peňazí. Tie mali byť použité aj na nákup premiérových oblekov či šiat pre jeho ženu.

Prívrženci konzervatívnej Kaczynského strany chcú navyše v nedeľu uštedriť Tuskovi ďalšiu ranu v podobe zisku postu starostu v 120-tisícovom meste Elblag. Jeho pôvodný líder Grzegorz Nowaczyk sa vzdal svojho kresla po referende vyvolanom prívržencami opozície.

Podobný osud hrozí aj súčasnej starostke hlavného mesta Varšava Hanne Gronkiewiczovej-Waltzovej. Popularita úzkeho Tuskovho spojenca dnes dosahuje iba 40 percent, pred tromi rokmi to bolo 70. Jej odporcovia už majú dostatok podpisov na vynútenie si ľudového hlasovania o jej odvolaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TuskJaroslaw Kaczynski