Poľský premiér Tusk mieri na miesto tragédie

Donald Tusk
Donald Tusk Foto: SITA/AP

VARŠAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Poľský premiér Donald Tusk v sobotu uviedol, že okamžite odcestuje do Smolenska na západe Ruska, kde pred pár hodinami zahynul prezident Lech Kaczynski a početní ďalší významní poľskí predstavitelia ako aj vojnoví veteráni. „Za okamih pôjdem do Smolenska, poľskí vyšetrovatelia sú už tam,“ povedal Tusk vo Varšave. „Ďalšie zasadanie kabinetu sa uskutoční dnes večer, keď sa vrátim,“ uviedol a dodal, že „takáto dramatická tragédia je v modernom svete nevídaná“.

Poľský prezident Lech Kaczynski a jeho manželka zahynuli v sobotu spolu s 94 ďalšími cestujúcimi, keď ich lietadlo havarovalo v hmle počas pristávania na západe Ruska. Premiér Donald Tusk zvolal následne do Varšavy mimoriadne zasadnutie kabinetu. V súlade s ústavou prezidentské povinnosti dočasne prevezme predseda dolnej komory poľského parlamentu Bronislaw Komorowski. Predčasné prezidentské voľby by sa mali uskutočniť do konca júna.

Prezidentským lietadlom typu Tupolev TU154M letelo spolu 96 ľudí, z toho 88 členov delegácie, ktorá si do ruského mesta Katyň išla pripomenúť 70. výročie masakry 22 tisíc členov poľskej armády sovietskou NKVD. Podľa ruskej spravodajskej agentúry RIA Novosti mohla byť príčinou tragédie chyba pilota. Haváriu nikto neprežil.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiDonald TuskLech Kaczynski