Poľský prezident Duda ďakuje Trumpovi za boj proti falošným správam, vyvolal zmiešané reakcie

Donald Trump, Andrzej Duda
Americký prezident Donald Trump na návšteve Poľska hovoril s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Foto: archívne, SITA/AP

VARŠAVA 18. januára (WebNoviny.sk) – Poľský prezident Andrzej Duda sa vo štvrtok poďakoval prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi za to, že bojuje proti falošným správam.

V médiách tento Dudov krok vyvolal zmiešané reakcie, keďže Trump ako „falošné správy“ najčastejšie označuje akékoľvek informácie médií o sebe, s ktorými nesúhlasí. Naopak v Európe sa pojmom „falošné správy“ označujú skôr vymyslené alebo prifarbené informácie šírené „alternatívnymi“ a proruskými médiami.

Útoky proti slobode slova

Agentúra AP okrem toho pripomína, že Trumpove útoky na to, čo on sám nazýva „falošnými správami“, sa vo všeobecnosti považujú skôr za útoky proti slobode slova.

Poľský prezident Duda svojím štvrtkovým vyjadrením reagoval na takzvané „fake news awards„, teda rebríček falošných správ, ktorý Trump zverejnil v stredu a do ktorého zahrnul aj správu amerického magazínu Newsweek, že prvá dáma Poľska si s ním počas jeho návštevy Poľska odmietla podať ruku.

Neskôr však vysvitlo, že Agata Kornhauser-Duda sa síce Trumpovej ruke najprv skutočne vyhla, ale len preto, aby si potriasla rukou s jeho manželkou Melaniou, pričom hneď na to podala ruku aj Trumpovi.

Falošné správy z prvej ruky

Ďakujem Vám. Musíme pokračovať v boji proti tomuto fenoménu. Poľsko zažíva silu falošných správ z prvej ruky,“ napísal vo štvrtok na Twitter poľský prezident Duda.

Ani on podľa všetkého nehovoril o dezinformáciách z dielne ruskej propagandy, keďže v ďalšom texte svojho tvítu spomenul len údajné očierňovanie poľskej vlády. „Mnohí európski a dokonca aj americkí predstavitelia si formujú svoj názor na Poľsko na základe nikdy nekončiaceho prúdu falošných správ,“ napísal poľský prezident.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej DudaDonald Trump