Pomoc Grécku je podľa Jurinovej nespravodlivá a absurdná

Grecko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Skladanie sa obyvateľov krajín chudobnejších ako Grécko na „rozvoj“ Grécka je podľa podpredsedníčky NR SR Eriky Jurinovej (OĽaNO), i napriek tomu, že Slovensko alebo Rumunsko prispieva do rozpočtu rozvojovej pomoci, absurdné.

Jurinová by podporila jedine utečencov

„Jedinou výnimkou, ktorú si viem predstaviť, by bolo financovanie starostlivosti o utečencov, ktorí do Grécka prichádzajú, a o ktorých sa podľa pravidiel EÚ musí Grécko postarať. Bola by to určitá prevencia pred neuváženými krokmi zo strany Grécka, ako napríklad hromadné vydávanie víz pre celý schengenský priestor,“ povedala Jurinová pre agentúru SITA.

Upozornila, že s návrhom na program humanitárnej a rozvojovej pomoci prišiel predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz z frakcie Európskych socialistov, ktorých členom je aj Smer-SD. K tomuto návrhu sa prikláňa aj Európska komisia.

Gréci na summit nepriniesli konkrétne návrhy

Podľa Jurinovej nie je spravodlivé poskytovať humanitárnu pomoc krajine, ktorá sa dlhodobo správa nezodpovedne a odmieta riešiť svoje problémy. Upozornila, že napriek všeobecnému očakávaniu Grécko na stretnutie ministrov financií krajín eurozóny neprišlo s nijakým konkrétnym návrhom, ako si predstavuje riešenie situácie.

„Summit lídrov krajín únie tak mohol iba opätovne konštatovať, že na nájdenie riešenia ostáva len niekoľko dní a vyzvať grécku vládu na predloženie hodnoverného programu reforiem. Žiadna krajina, ani na základe výsledkov referenda, si nemôže dovoliť vydierať ostatné členské krajiny,“ vyhlásila podpredsedníčka parlamentu.

Švejna v akceptovateľné návrhy neverí

Dnešok je podľa podpredsedu Mosta-Híd Ivana Švejnu len ďalším „posledným“ termínom pre grécku vládu na predloženie reformných opatrení. „Ak Grécko nepredstaví dôveryhodný plán reforiem, bude musieť eurozónu opustiť,“ povedal Švejna pre agentúru SITA. Sám pritom neverí, že vláda, ktorá podporovala NIE v referende, môže priniesť akceptovateľné návrhy pre veriteľov.

„Preto lídrov EÚ v nedeľu čaká ťažké, no veľmi potrebné rozhodnutie na ukončenie marazmu, ktorý predvádza grécka vláda,“ doplnil Švejna. Zároveň by tento prípad Grécka mal byť podľa neho poučením pre fungovanie eurozóny ako celku. „Grécko dlhodobo neplnilo Maastrichtské kritériá , navyše do Bruselu roky posielalo falošné údaje o výške deficitu,“ uviedol Švejna. Po tejto skúsenosti by podľa neho naša vláda mala presadzovať sprísnenie pravidiel pre členov eurozóny.

Most-Híd vidí dva kľúčové momenty, nad ktorými je potrebné zamyslieť sa s ohľadom na budúcnosť a stabilitu eurozóny. „Je potrebné sa vrátiť k dôslednému dodržiavaniu Maastrichtských kritérií, aby napríklad krajiny v horizonte troch rokoch naštartovali systémové zmeny na ich dodržiavanie. Kto nie je schopný alebo ochotný tieto kritériá dodržiavať, musí jednoducho eurozónu opustiť,“ pomenoval prvý návrh Švejna.

Fico by mal obhajovať naše záujmy, tvrdí Švejna

Podľa neho žiaden spolok nemôže fungovať bez toho, aby sa dodržiavali jeho základné pravidlá. „Druhým návrhom je zabrániť neúmernému zadlžovaniu sa v hociktorej členskej krajine. Na to je potrebné, aby v každej krajine bol prijatý zákon o rozpočtovej zodpovednosti, tak ako to urobilo Slovensko pred necelými štyrmi rokmi,“ doplnil Ivan Švejna.

Vláda na čele s premiérom Robertom Ficom musí podľa Švejnu obhajovať predovšetkým naše ekonomické záujmy. „Som presvedčený, že krajiny, ktoré nechcú robiť doma reformy a pritom žiť z cudzích peňazí, nemajú čo v eurozóne hľadať,“ dodal Švejna.

Csáky prirovnal Tsiprasa k nezodpovednému tínedžerovi

Europoslanec Pál Csáky (SMK) považuje európske rokovania o gréckej kríze za neefektívne, pretože nesú v sebe aj ďalšie prvky potenciálnej nestability EÚ v budúcnosti. „Tak, ako bola chyba akceptovať Grécko ako člena eurozóny, teraz je chyba pristupovať k rokovaniam s prehnanou mäkkosťou a toleranciou. Grécky premiér sa správa ako nezodpovedný tínedžer, ktorý našiel novú hračku: moc,“ povedal Csáky v stredu pre agentúru SITA.

Podľa neho je čoraz jasnejšie, že rozumie len sile a prílišnú toleranciu partnerov chápe ako prejav slabosti. „Ak súčasná grécka vláda hrá na odchod z eurozóny, každému musí byť jasné, že žiadny európsky politik a žiadna európska inštitúcia nemôže tomu zabrániť. Akékoľvek naivné vyhlásenia o ďalšej pomoci gréckemu ľudu sú neopodstatnené,“ konštatoval Csáky.

Za budúcnosť Grécka je podľa europoslanca zodpovedná predovšetkým grécka vláda, a ak vláda Grécka sa rozhodne za vystúpenie z eurozóny a znovuzavedenie vlastnej meny, v tomto procese im je potrebné pomôcť.

„V tejto súvislosti vyznievajú verejné vyhlásenia slovenského premiéra Roberta Fica ako neodborné, resp. nečestné. Eurozóna sa dostala do situácie, v ktorej dobré riešenie už neexistuje. Nech sa prijme akékoľvek riešenie, bude sa to dotýkať aj Slovenska, ako člena eurozóny a ďalšie provinčné slovné cvičenia slovenského premiéra sú len dôkazmi o tom, že hlboko podceňuje občanov SR, resp. nechápe európske procesy,“ vyhlásil Csáky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika JurinováIvan ŠvejnaMartin SchulzPál Csáky