Pomoc pre firmy a podnikateľov bude viazaná na COVID automat, úrady budú počas leta vyplácať nižšie príspevky

Ubytovanie, reštaurácia, plat, peniaze
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 9. júna 16:55

Úrady práce a sociálnych vecí budú poskytovať príspevky na udržanie zamestnanosti pre zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) aj v druhom polroku tohto roka.

Poskytovanie pomoci firmám a podnikateľom však bude naviazané na protiepidemické opatrenia podľa tzv. COVID automatu. Zmenu podmienok a predĺženie obdobia realizácie projektu podpory udržania zamestnanosti v stredu s jednou pripomienkou schválila vláda.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Výdavky na vyplácanie príspevkov vláda na druhý polrok tohto roka zvýšila o 252,6 milióna eur na 2,25 miliardy eur. Ministerstvo práce pritom predpokladá, že vzhľadom na priaznivú epidemickú situáciu úrady práce príspevky za júl a august nebudú vyplácať.

Pomoc bude rozdelená do fáz

Poskytovanie pomoci sa rozdelí do štyroch fáz. Príspevky v aktuálnej schéme Prvá pomoc ++ sa budú od júla poskytovať vtedy, ak bude Slovensko v treťom a štvrtom stupni varovania podľa celonárodného COVID automatu. Výška pomoci by tak dosiahla súčasnú úroveň.

Pôjde o preplácanie 100 percent celkovej ceny práce pre zamestnávateľov a poskytovanie príspevkov pre SZČO v sume od 330 eur do 870 eur podľa úrovne poklesu tržieb. SZČO a jednoosobové spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré nemajú príjem z podnikania, budú mať nárok na príspevok vo výške 360 eur.

Prvá pomoc +

Príspevky v schéme Prvá pomoc + budú úrady práce vyplácať za podmienky, že sa Slovensko ocitne v prvom a druhom stupni varovania podľa celonárodného COVID automatu. Pôjde o úroveň pomoci, ktorú úrady práce vyplácali za október minulého roka až január tohto roka.

Zamestnávateľom bude štát na zamestnancov preplácať 80 percent celkovej ceny práce a SZČO dostanú príspevok v sume od 270 eur do 810 eur podľa úrovne poklesu tržieb. Príspevok pre SZČO a jednoosobové spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré nemajú príjem z podnikania, klesne na 315 eur.

Podmienky pomoci

Rozsah príspevkov na udržanie zamestnanosti sa zníži na úroveň schémy Prvej pomoci, ak nebude vyhlásený celonárodný COVID automat na prvom až štvrtom stupni varovania a zároveň v stupni Monitoring bude najviac 39 okresov. Takúto štátnu pomoc úrady práce vyplácali za apríl až september minulého roka.

Zamestnávateľom štát preplatí 80 percent hrubej mzdy ich zamestnancov, SZČO budú mať nárok na príspevky v sume od 180 do 540 eur podľa úrovne poklesu ich tržieb a SZČO a jednoosobové spoločnosti s ručením obmedzeným bez príjmu z podnikania dostanú príspevok vo výške 210 eur.

Pomoc štát prestane poskytovať vtedy, ak žiadny z okresov nebude v prvom až štvrtom stupni varovania podľa COVID automatu a zároveň v stupni Monitoring bude aspoň 40 okresov.

Epidemickú situáciu budú zohľadňovať

„V júli prechádzame na Prvú pomoc, bez opatrenia 3B,“ povedal po rokovaní vlády minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. V júli budú môcť podľa neho žiadať zamestnávatelia a SZČO ešte o Prvú pomoc ++ za jún, ale v auguste už budú za júl žiadať len o Prvú pomoc. „Taká je momentálne epidemická situácia,“ tvrdí minister.

Podľa neho sa môže stať, že sa epidemická situácia počas mesiaca zmení. V tom prípade sa podľa Krajniaka zohľadní to, ktorých dní s danou epidemickou situáciou je v mesiaci viac. „Keď je väčšina dní v mesiaci v horšej situácii, tak sa bude počítať v danom mesiaci stupeň Prvej pomoci,“ dodal šéf rezortu práce.

Vláda šetrí na ľuďoch

Naviazaním poskytovania pomoci na COVID automat vláda podľa podpredsedu strany Hlas-SD Erika Tomáša šetrí na ľuďoch. „Považujeme to za absolútne nezmyselné, pomoc sa nemôže odvíjať od pandemickej situácie v okrese, ale od ekonomickej kondície konkrétnej firmy a živnostníka,“ povedal na stredajšej tlačovej besede.

Podnikatelia a firmy podľa Tomáša potrebujú istý čas na to, aby sa ekonomicky zotavili a aby sa im vrátili zákazníci. „Samotná finančná pomoc bola počas pandémie veľmi slabá,“ dodal Tomáš.

Polročná medzera

Asociácia priemyselných zväzov (APZ) a jej členské zväzy zásadne nesúhlasia s rozhodnutím vlády naviazať poskytovanie Prvej pomoci na COVID automat napojený na regionálnu situáciu. Zmeny môžu mať podľa asociácie opodstatnenie napríklad v službách, nie však v priemysle, ktorý je globálny. Aspekty, ktoré ho ovplyvňujú, ďaleko presahujú hranice regiónov aj Slovenska.

„V poslednom období sme vložili veľké úsilie do tvorby trvalého kurzarbeitu. V čase, keď sme súhlasili, že zákon bude účinný od 1. 1. 2022, sme mali prísľub vlády, že do tohto dátumu bude fungovať schéma pomoci 3A v podobe, akú poznáme dnes. Ako jedno z možných riešení preto navrhujeme, aby už schválený zákon o podpore v čase skrátenej práce nadobudol účinnosť skôr, ideálne už od 1. 7. 2021. Vyhli by sme sa tak neopodstatnenej polročnej medzere, ktorá môže zhoršiť konkurencieschopnosť podnikov a ohroziť pracovné miesta,“ dodal Alexej Beljajev, prezident Asociácie priemyselných zväzov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej BeljajevErik TomášMilan Krajniak
Firmy a inštitúcie APZ Asociácia priemyselných zväzovHlas-SDMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRVláda SR