Pomohol by Česku lockdown? Odborníci hovoria aj o Vianociach s novým koronavírusom

Koronavirus, česko
Foto: ilustračné, SITA/AP

Centrum pre modelovanie biologických a spoločenských procesov (BISOP), kde pôsobí aj niekoľko odborníkov z Akadémie vied ČR, vo svojej analýze upozorňuje, že ak ľudia chcú, aby sa situácia v Česku zlepšila, musia pristúpiť na prísny lockdown, a to vrátane stretávania sa s príbuznými. Epidémia v Českej republike podľa nich ešte stále nie je na vrchole a bez tvrdých obmedzení čakajú krajinu náročné Vianoce.

České laboratóriá počas štvrtka odhalili ďalších 13 051 ľudí nakazených koronavírusom. Celkový počet potvrdených prípadov v Česku tak už prekročil 310-tisíc.

Obmedzenie kontaktov a rúška

Aby sa zabránilo ďalšiemu masívnemu šíreniu a vysokým nárastom nových prípadov, je nutné obmedziť medziľudské kontakty na minimum.

Viac o téme: Koronavírus

„V praxi to znamená až 70-percentnú redukciu kontaktov, obmedzenie prítomnosti na pracovisku až o 60 percent, takmer bezvýhradné nosenie rúšok a dodržiavanie ďalších osobných ochranných opatrení,“ priblížil výkonný riaditeľ BISOP René Levínský.

Opatrenia by mali byť podľa odborníkov aspoň také prísne ako v marci. „Pokiaľ by takto definovaný lockdown nastal včas (teda čo najskôr), mohli by denné prírastky zhruba v decembri klesnúť na úroveň okolo jedného tisíca – v takom prípade a pri kvalitnom trasovaní by sa mohli reštrikcie začať postupne uvoľňovať,“ vysvetlila Akadémia vied. V opačnom prípade čakajú Česko vianočné sviatky silne poznačené pandémiou.

Veľké prírastky a preťažené zdravotníctvo

Pokiaľ vláda prísny lockdown nevyhlási, nie je podľa vedcov šanca na zlepšenie v najbližších týždňoch. „V najlepšom prípade sa dá dúfať v mierny pokles s dlhotrvajúcimi niekoľkotisícovými prírastkami a preťaženým zdravotníctvom,“ varuje Levínský.

Okamžitým lockdown je navyše podľa odborníkov najlacnejším riešením. „Dilema medzi zdravotným a ekonomickým pohľadom je falošná. Stojíme pred inou otázkou – či zaplatiť nižšie stovky miliárd za lockdown hneď alebo nechať epidémiu bežať ďalej a zaplatiť vyššie stovky miliárd neskôr,“ tvrdia.

Česká Poslanecká snemovňa dnes na mimoriadnom rokovaní rozhodne o prípadnom predĺžení núdzového stavu. Ten súčasný sa skončí 3. novembra a vláda požiadala o jeho predĺženie o mesiac. Mimoriadna schôdza sa začala o deviatej ráno. Od 14:00 bude tiež mimoriadne rokovať aj vláda.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe René Levínský
Firmy a inštitúcie BISOP Centrum pre modelovanie biologických a spoločenských procesov