Pompeo sa stretol s Arktickou radou, hovoril viac o využívaní Arktídy Ruskom a Čínou než o klíme

Timo Soini, Mike Pompeo
Zľava: Fínsky minister zahraničných vecí Timo Soini a americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Rovaniemi, 6. máj 2019. Foto: SITA/AP

ROVANIEMI 7. mája (WebNoviny.sk) – Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vo svojom prejave na ministerskom stretnutí Arktickej rady vo fínskom Rovaniemi uznal roztápanie sa ľadu v arktických oblastiach, nepoužil však slovné spojenie klimatická zmena. V skutočnosti sa jeho prejav sústredil na varovanie pred narastajúcou aktivitou Ruska a Číny v Arktíde.

Pokračujúce stenčovanie sa morského ľadu otvára nové námorné cesty a nové možnosti pre trh a lodiam potenciálne skracuje čas na preplávanie medzi Áziou a Západom o 20 dní. Arktické námorné cesty sa môžu stať Suezom a Panamským prieplavom 21. storočia,“ uviedol Pompeo vo svojom prejave.

Emisie CO2

Arktická rada však nevydá spoločnú deklaráciu, pretože Spojené štáty nesúhlasili s textom, ktorý by zmieňoval klimatickú zmenu, uviedol v utorok fínsky minister zahraničných vecí Timo Soini. Namiesto toho vydajú iba vyhlásenie ministrov a Fínska, ktoré momentálne rade predsedá.

V súvislosti s klimatickou zmenou a zámerom odstúpiť od parížskej klimatickej dohody Spojené štáty argumentujú znižovaním svojich emisií oxidu uhličitého (CO2).

Podľa štatistík, ktoré prezentoval Pompeo, emisie CO2 týkajúce sa energií poklesli v Spojených štátoch medzi rokmi 2005 až 2017 o 14 percent, zatiaľ čo globálne tieto emisie vzrástli o viac ako 20 percent.

V roku 2016 boli podľa ministra americké emisie uhlíka v Spojených štátoch 16 percent pod úrovňou z roka 2013 a do roku 2025 by mali klesnúť na takmer polovicu.

Spolupráca arktických štátov

Arktická rada je medzivládne fórum, ktoré podporuje spoluprácu, koordináciu a interakciu medzi arktickými štátmi, domorodými arktickými komunitami a inými obyvateľmi arktických oblastí.

Zameriava sa najmä na otázky udržateľného rozvoja a ochrany životného prostredia v Arktíde. Členmi Arktickej rady sú Kanada, Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko, Rusko, Švédsko a Spojené štáty.

Informácie pochádzajú z tlačovej agentúry Associated Press a webstránky www.arctic-council.org.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mike Pompeo