Poplatky u lekárov neohraničili, Uhliarikov návrh neprešiel

Dôchodca, dôchodcovia, dôchodky, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) – Limit na poplatky u lekárov, tak ako je to pri liekoch, nebude. Návrh poslanca Ivana Uhliarika (KDH) nenašiel dostatočnú podporu v parlamente. Uhliarik sa pri svojej iniciatíve odvolával na to, že v súčasnosti neexistuje strop poplatkov a tie tak môžu byť vysoké a finančne náročné pre pacientov.

Poplatky nad limit mala hradiť poisťovňa

Zavedenie limitu navrhoval cez novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Poslanec stavil na rovnaký model ako pri liekoch, limit sa mal týkať osôb s ťažkým zdravotným postihnutím a dôchodcov a jeho výška by bola totožná.

Podľa návrhu by osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a invalidní dôchodcovia za kvartál uhradili na poplatkoch maximálne 30 eur a starobní dôchodcovia 45 eur. V praxi by to fungovalo tak, že všetko, čo by bolo nad tento limit, by pacientovi zaplatila jeho zdravotná poisťovňa. „Vrátenie poplatkov za služby spojené s návštevou lekára bude mať pozitívny dopad na cieľovú skupinu,“ konštatoval predkladateľ.

Limit mal pomôcť dôchodcom a invalidom

Uhliarik poukazoval na to, že práve tieto dve skupiny obyvateľstva potrebujú zdravotnú starostlivosť častejšie ako ostatní. „Častejšou návštevou u lekára sa vystavujú vyššiemu finančnému bremenu v podobe poplatkov,“ vysvetľoval poslanec.

Konštatoval tiež, že k vracaniu poplatkov možno v súčasnosti pristúpiť aj vďaka tomu, že lekári už musia používať registračné pokladnice, a teda existujú záznamy o uhradených poplatkoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Uhliarik