Poprad chce znížiť počet ukradnutých bicyklov, otestujú inteligentné ochranné známky

Bicykel cyklisti
Foto: ilustračné, SITA/Peter Maďar

POPRAD 2. augusta (WebNoviny.sk) – Popradská mestská polícia sa od 1. augusta zapojila do projektu Centrálneho registra bicyklov (CEREK).

Ide o systém ochrany bicyklov vytvorený ako prevencia proti krádeži bicyklov a jeden z nástrojov prevencie kriminality.

Jednoduchá registrácia do databázy

Princíp jeho využívania spočíva v jednoduchej registrácii bicyklov do celoeurópskej databázy bicyklov. „Cieľom projektu je preventívne ochrániť čo najviac bicyklov proti zlodejom a maximálne skomplikovať následný predaj ukradnutého bicykla. Princíp spočíva v tom, že každý bicykel má jedinečné výrobné číslo, pomocou ktorého možno bicykel okamžite identifikovať a vyhľadať právoplatného majiteľa,“ informoval agentúru SITA náčelník Mestskej polície Poprad Štefan Šipula.

O nájdenie bicykla sa podľa jeho slov môže pričiniť Policajný zbor SR, mestská polícia alebo aj súkromná osoba.

Ako informovala samospráva, systém CEREK ponúka aj novinku v podobe inteligentných ochranných známok, na základe ktorej sa majitelia bicyklov môžu sami rozhodnúť, či svoj bicykel ochránia iba registráciou do celoeurópskej databázy alebo si k registrácii zabezpečia špeciálnu identifikačnú známku.

Novinku budú testovať rok

Inteligentná známka v sebe ukrýva jedinečný QR kód, ktorý je spárovateľný s výrobným číslom. Takéto fyzické označenie bicykla umožní nálezcovi QR kód nasnímať, zistiť či je bicykel odcudzený a v prípade krádeže odoslať správu s presnými GPS súradnicami. „Túto novinku budeme testovať bezplatne jeden rok a na základe efektívnosti sa rozhodneme, či budeme v danom projekte pokračovať aj naďalej,“ doplnil Šipula.

Tvorcovia projektu upozorňujú, že na Slovensku je každoročne ukradnutých asi osemtisíc bicyklov. Počet neoficiálne ukradnutých bicyklov je však podľa nich až trikrát vyšší.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR