Poprad definitívne druhý, play-off sa začne na východe

Bez názvu
Radosť Adama Lapšanského v zápase 52. kola hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK Poprad a HC 05 Banská Bystrica Foto: SITA/Gabriel Lipták

BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) – Hokej – Slovnaft extraliga – 52. kolo:

HK Poprad – HC’05 Banská Bystrica 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Góly: 2. A. Lapšanský (Mlynarovič, P. Svitana), 14. Klouda (Kuľha), 40. Kledrowetz (Kuľha, J. Kopecký) – 57. Tománek (Cebák)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Mikula, Hradil – Smrek, Gajan, 3757 divákov.

Poprad: Lipovský – Rogers, R. Suchý, Jasečko, D. Brejčák, Kasík, Kledrowetz, J. Brejčák, Kramár – Wanvig, Lundberg, Škovira – A. Lapšanský, Kmiť, P. Svitana – J. Kopecký, Klouda, Kuľha – Vandas, Mlynarovič, Takáč

Banská Bystrica: Šimonovič – Cebák, Cunik, Biro, Kolba, Bambúch, Kubka, Vantroba, Vizváry – Tománek, M. Hudec, Ján Sýkora – Paľov, Petro, Hvila – Weissmann, Šechný, A. Bezák – Rumpel, Češík, Kútny

Po reprezentačnej prestávke nastúpili obaja súperi oddýchnutí a s chuťou po hokeji. Súboj o druhú priečku extraligovej tabuľky dával tomuto stretnutiu ďalší náboj. Poprad sa ujal vedenia už v 2. min po presnej delovke Lapšanského. O pár sekúnd mohlo byť vyrovnané, ale Paľov trafil v dobrej pozícii len žŕdku. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú, hernú prevahu Popradu vyvažovali Banskobystričania rýchlymi kombinačnými akciami. V 13. min prišla druhá šanca na vyrovnanie, keď bol ležiaci Lipovský už prekonaný, ale puk z hokejky Sýkoru kotúľajúci sa do bránky odvrátil v poslednej chvíli do bezpečia J. Brejčák. O minútu neskôr prišiel trest, keď sa v závare pred Šimonovičom zorientoval Klouda a zavesil. Tréner hostí si vyžiadal oddychový čas s cieľom zvrátiť vývoj stretnutia. Hoci sa Banskobystričania snažili aktívnym forčekingom už v útočnom pásme narúšať rozohrávku domácich, tí boli na úzkom klzisku istejší a nenechali sa vyviesť z koncepcie.

Keď sa zdalo, že prostredná tretina sa skončí bez gólového zápisu, z nevinnej akcie vystrelil od modrej Kledrowetz a gólom do šatne získal pre Poprad trojgólové vedenie.

Aj záverečná tretina patrila herne domácim, ktorí sa neuspokojili s dosiahnutým náskokom, ale snažili sa aj o ďalšie góly. Aktívnym herným prejavom eliminovali snahu hostí o bodový zisk. Čestný úspech hostí zaznamenal tri minúty pred koncom kanonier Tománek, na zvrat v zápase to však už nestačilo, rovnako ani záverečná power-play. Víťazstvom si Poprad tri kolá pred koncom základnej časti zabezpečil druhú priečku v extraligovej tabuľke.

Ján Jaško (tréner Popradu): „Teší nás víťazstvo najmä z toho dôvodu, že sme mali pred zápasom problémy so zostavou. Museli sme narýchlo poskladať druhý útok. Ten nás však naštartoval do zápasu a svojej úlohy sa zhostil veľmi dobre. Rovnako aj štvrtý útok sme museli narýchlo poskladať. Práve tieto dva útoky vytvárali najväčší tlak na súpera a pýtali si presilovky, aj keď tie dnes neboli našou silnou stránkou. Dve tretiny sme až na niekoľko momentov dominovali v zápase. V tretej tretine sme sa sústredili na udržanie výsledku. Inkasovaný gól v závere nás mrzí, ale Lipovskému sme ušetrili aspoň niekoľko eur. Je dobré, že ideme do play-off z druhého miesta.“

Milan Staš (tréner B. Bystrice): „Zaskočil nás úvodný gól domácich, ktorý určil ďalší vývoj zápasu. Trápili sme sa, viazla nám rozohrávka vo vlastnom pásme, prechod stredným pásmom a ani v útoku sme toho veľa nevytvorili. Domáci hrali vynikajúco, najmä v obrane, keď nás do veľa šancí nepustili. Náš gól prišiel príliš neskoro.“

HK 36 Skalica – HC Slovan Bratislava 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Góly: 2. R. Jarolín (Obdržálek), 60. R. Jarolín (R. Konečný)

Vylúčení: 7:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Konc – M. Novák, Peter, 2120 divákov.

Skalica: Lakosil – Gründling, Škadra, Kloz, Jankovič, P. Kumstát, Gula, M. Školiak, Magušin – Lušňák, Mikúš, T. Višňovský – Obdržálek, R. Jarolín, R. Konečný – Kutálek, Holovič, Šátek – J. Jurík, Lantoš, Mikušovič

Slovan: Konrád – Jackman, Hájek, Rullier, Frühauf, J. Kováčik, Štajnoch, Cartelli, Bohunický – M. Bakoš, Bulík, Uram – Nedorost, Preisinger, Hujsa – Róbert Huna, L. Hudáček, Richard Huna – J. Cíger, Kapuš, D. Buc

V Skalici zahrmelo už po 109 sekundách, keď sa do brejku dostal René Jarolín, jeden z hosťujúcich bekov ho fauloval, no Jarolín dokázal v páde dostať puk za Konrádov chrbát. Keďže pri góle bola posunutá bránka musel rozhodnúť videorozhodca, ktorý uznal Jarolínov zásah. Už o minútu Jakub Cíger opečiatkoval žŕdku Lakosilovej bránky. Slovan prevzal iniciatívu, no záver tretiny vďaka dvom vylúčeniam slovanistov patril Skalici.

Druhú tretinu začali aktívnejšie Bratislavčania. V 23. min Richard Huna dorážal Lakosilom vyrazený buk, no ten skončil opäť len na žŕdke. Do tretice zvonila konštrukcia domácej bránky po Cartelliho strele pri nájazde trojice slovanistov na Lakosila v 29. min. Vzápätí prišli tri vylúčenia domácich hráčov po sebe, no Slovanu na gól nestačila ani poldruhaminútová presilovka 4 na 3, ani 37-sekundová výhoda o dvoch hráčov.

V úvode tretieho dejstva sa dostal pred Lakosila Hujsa, no ani na trikrát nedokázal pretlačiť puk do jeho bránky. O minútu na to netrafil Lušňák v ťažkej pozícii odkrytú Konrádovu bránku a v 43. min dramatický nástup do tretiny ukončil ďalšou nevyužitou šancou na vyrovnanie Róbert Huna. Hra sa rýchlo prelievala na obe strany. V závere sa Slovan pokúsil o tlak, no zbytočný Uramov faul v závere ho pripravil o možnosť vyrovnať. „Belasí“ napriek tomu odvolali Konráda, no power-play im nevyšla a René Jarolín do prázdnej bránky pečatil na 2:0. Skaličania tak po „futbalovom“ víťazstve 2:0 si definitívne zabezpečili postup do play-off.

Peter Oremus (tréner Skalice): „Som spokojný s hrou, výkonom i troma bodmi. Opäť nás podržal brankár Lakosil, ktorý dnes potiahol celé mužstvo.“

Zdeno Cíger (tréner Slovana): „Bol to zaujímavý zápas, ktorý mal potrebné nasadenie. Mali sme šance, ktoré sme nepremenili. Ak by sa nám ich podarilo zrealizovať, asi by zápas vyzeral inak. Domáceho brankára sme mali ohrozovať častejšie. Od začiatku do konca dominovala defenzíva, chýbali častejšie pokusy o streľbu.“

MHC Mountfield – MsHK DOXXbet Žilina 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Góly: 3. Učník (Galamboš, Zeliska), 37. M. Beran (Šišovský), 37. Themár (Markovič, Važan), 58. Markovič

Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: Ďurkech (Žilina) na 10 min za úder do hlavy a krku, presilovky a oslabenia: 1:0, rozhodovali: Lauff – Snášel, Bednár, 1500 divákov.

MHC Mountfield: Dzubina – Drgoň, Hriňa, A. Novotný I. Ďatelinka, Matejka, Klepáč, Velebný, Brcko – Themár, Markovič, Važan – Macejka, M. Beran, Šišovský – Učník, Zeliska, Galamboš – Jonák, Nátny, Rechtorík

Žilina: Murín (od 41. Johanes) – Krčula, Dlouhý, Rúfus, Heš, Milovanovič, Devečka, Ďurkech, Leško – Hájnik, Hreus, Horský – V. Nemec, T. Troliga, Juraj Faith – Petruška, I. Rataj, Vala – Stupka, Valášek, Drevenák

Susedské derby bolo v prvej tretine skúpe na šance i na zaujímavé situácie pred oboma bránkami. Úvodnú príležitosť zápasu spálil už v 7. sekunde Važan. Martinčania boli potom aktívnejší a ich snahu korunoval v 3. min v presilovke otváracím gólom Učník. Bol to jeho premiérový presný zásah v extralige. Najväčšiu príležitosť na vyrovnanie mal Hreus, ale Dzubina sa nenechal oklamať. V úvodnej časti hry zaujala ešte Hájnikova akcia, po ktorej Horský bekhendom minul. Zeliskovu strelu v presilovke zneškodnil Murín.

Ani v druhej časti hry nevideli diváci veľa hokejovej krásy. V 22. min sa ocitol Macejka pred Murínom, ale ten prečítal jeho blafák. Žilinčania v polovici zápasu vycítili šancu na vyrovnanie a tlačili sa pred Dzubinu. V 36. min sa Troliga preštrikoval až pred bránku, ale už nemal síl na presnejšie zakončenie. O minútu potom udrelo na opačnej strane – Martinčana poslali v rozpätí 25 sekúnd snaživých hostí do kolien. Najskôr vymiešal Beran brankára Murína a po ňom Themár zabezpečil „kosačkám“ trojgólový náskok.

V tretej tretine už domáci s prehľadom kontrolovali zápas. Hostí už s Johanesom v bránke mohol vrátiť do hry Hájnik, ale zblízka mieril iba do Dzubinu, ktorý si udržal svoju prvú nulu v sezóne. Skóre spečatil v 58. min Markovič, keď potrestal chybu hosťujúceho gólmana. Ten potom svoju chybu napravil 36 sekúnd pred treťou sirénou, lebo zneškodnil Markovičovi trestné strieľanie. Martinčania sa týmto víťazstvom udržali v hre o play-off. V piatok ich však čaká dôležitý súboj v Nitre.

Ladislav Spišiak (tréner MHC Mountfield): „Vedeli sme, že Žilina bude hrať uvoľnene, pripravovali sme na to hráčov. Chcem ich pochváliť, lebo opäť dodržali náš herný systém a výborne vykrývali stredné pásmo. Pomohol nám rýchly gól v úvode zápasu. V prvej desaťminútovke druhej tretiny sme mali hluché chvíle, podržal nás vtedy brankár Dzubina. Dvoma rýchlymi gólmi sme potom rozhodli o osude stretnutia. V Nitre sa ešte pobijeme o play-off, nemáme tam čo stratiť.“

Július Pénzeš (tréner Žiliny): „Z našej strany to nebol vydarený duel. Nepresadili sme sa pred bránkou súpera a v strednom pásme sme strácali priveľa pukov. Možno aj preto, lebo teraz obnovujeme fyzické sily a pomaly ladíme formu na barážové stretnutia. Času máme ešte dostatok, verím, že sa naša hra zlepší.“

HKm Zvolen – HK Nitra 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)

Góly: 2. S. Saliji (Gabriš), 20. Korhoň (Podstavek, T. Chrenko), 23. G. Saliji (M. Štefanka, S. Saliji), 38. S. Saliji (Ďurák), 43. Marek Slovák (M. Kováčik, S. Saliji)

Vylúčení: 7:9 na 2 min, navyše: Janík (Nitra) na 10 min za úder do hlavy a krku, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Polák – Homola, Kalina, Korba, 722 divákov

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Hranáč, Hraško, Kučný – Zuzin, P. Pucher, Michal Chovan – Kovář, L. Jurík, V. Baláž – P. Barinka, M. Trochta, Méry – V. Škoda, M. Jurík, Otčenáš

Nitra: J. Laco – Fabian, König, Michal Novák, Duben, Ďurák, Gabriš, (od 53. Janík) – H. Ručkay, M. Štefanka, G. Saliji – Podstavek, T. Chrenko, Korhoň – S. Saliji, M. Kováčik, Marek Slovák – Šumichrast, Uhnák, Štumpf, od 53. Johanidis

Vo Zvolene videla hŕstka divákov jasné víťazstvo hostí, ktoré sa začalo črtať už od úvodných minút. Po 99 sekundách otvoril skóre Samir Saliji, ktorý sa dostal pred Škrečka po peknej prihrávke Gabriša a zužitkoval svoju vyloženú šancu. Vyrovnávajúci gól mal na hokejke Lukáš Jurík, v rozhodujúcej chvíli ho však fauloval Kováčik. Presilovky Zvolenčanom nevychádzali. Zopár nitrianskych fanúšikov kričalo gól v 10. min po akcii Ručkaya so Štefankom, kapitán Nitry ale poslal puk iba do bočnej siete. V 15. min trafil König do pravej žŕdky a úspechom sa neskončila ani výborná akcia Chrenka s Korhoňom, na ktorej konci bol Podstavek. Až 51 sekúnd pred prvým klaksónom sa ujala tvrdá strela Korhoňa takmer od modrej čiary, keď puk skončil pod hornou žŕdkou – 0:2.

Na začiatku druhej tretiny mali na hokejke kontaktný gól domáci hokejisti, keď Kovář urobil dobrú prácu pred Lacom, ale po doťuknutí Lukáša Juríka puk iba poskakoval na bránkovej čiare. Presadili sa na opačnej strane Nitrania, ktorí ťažili z chýb Zvolenčanov vo vlastnej tretine a po strele Štefanku nemal problém s dorážkou Garib Saliji – 0:3. Domáci potom mali výhodu dvoch presiloviek po sebe, Laco čelil strelám Barinku, Škodu a Čierneho od modrej, po Bokrošovej delovke dokonca zvonila žŕdka, no stav sa nemenil. V 35. min hral Zvolen znovu presilovku, Chovan urobil chybu na útočnej modrej, ale Gabriš nevyužil sólový únik. Nitra potom predviedla, ako sa dáva gól v početnej výhode, S. Saliji mal veľa priestoru na pravej strane a z hornej časti kruhu zvýšil na hrozivých 0:4. A to ešte v 40. min vychytal tutovku G. Salijimu zblízka Škrečko.

Po prestávke však zvolenský brankár musel čeliť niekoľkým vyloženým šanciam. Nitrania sa opäť presadili v presilovke. Po akcii S. Salijiho a Kováčika mieril presne z uhla Slovák – 0:5. Potom neuspel úplne sám pred Škrečkom Ručkay a Korhoň netrafil odkrytý priestor zvolenskej bránky. Nitrianska estráda pokračovala, domáci sa nezmohli na odpor a prakticky ďalšie minúty sa už iba dohrávali, i keď šance na šiesty gól mali v presilovke Novák s Korhoňom, stav sa však už nemenil.

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Nitra hrala veľmi dobre, bojovala o play-off a to bolo vidieť. Súper bol veľmi dobre organizovaný a hostia využili aj šance. My sme však nevyužili ani jednu z naskytnutých príležitostí, nevyužili sme ani presilovky a keď doma nedáme gól, nemôžeme vyhrať. Musím potvrdiť slova môjho kolegu, že Nitra zaslúžene vyhrala.“

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Víťazstvo 5:0 podmieňujem tým, že sme súpera prekorčuľovali a v zápase sme sa presadili aj strelecky. Dobre sme ubránili dve oslabenia a to bol základ úspechu. Veľmi dobrý výkon podal brankár Laco. Musím však pochváliť cele mužstvo, hráči zvládli tento zápas veľmi dobre.

Dukla Trenčín – HC Košice 2:4 (0:2, 1:0, 1:2)

Góly: 22. Tybor (Gašparovič), 45. R. Tvrdoň (Hruška, Gašparovič) – 13. Fabuš (Jenčík, Šeda), 15. Huba (M. Baláž, Homer), 44. Dravecký (J. Tabaček, P. Bartoš), 55. Jenčík (Dravecký, J. Tabaček)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Grečko – Tvrdoň, Orolin, 2820 divákov

Trenčín: T. Hiadlovský – Sekeráš, E. Bednár, Hruška, Bolf, Martin Chovan, S. Tomko, Jarábek, Trefný – Pardavý, Blatný, T. Melichárek – Tybor, R. Tvrdoň, Gašparovič – Filo, O. Ďuriš, P. Kopecký – Naurov, Mikula, Jánoš

Košice: J. Hudáček – J. Tabaček, Homer, M. Šterbák , Deyl, Slimák, Šeda, Grman – Michel Miklík, Kristek, Andrašovský – Dravecký, P. Bartoš, S. Gron – Fabuš, Zálešák, Jenčík – M. Baláž, Martin Frolík, P. Huba

Oba tímy vstúpili do vzájomného súboja uvoľnene, bez prehnaného nasadenia a ich hru dlho limitovali časté nepresnosti pri rozohrávke i zakončení. Viac zo svojho útočného snaženia v prvej tretine vyťažili hostia, ktorým sa podarilo zužitkovať dve zaváhania domácej obrany. V 13. min otvoril skóre Fabuš dorážkou po neprehľadnej situácii a o dve minúty zostal osamotený pred bránkou Huba, ktorý prudkou strelou poslal do siete presnú prihrávku od mantinelu.

Už po 74 sekundách v druhej časti zaznamenal Tybor kontaktný gól, čo vnieslo do zápasu potrebnú dramatickosť. Súperi pridali na aktivite a diváci sa mohli zabávať na dynamických akciách. Na oboch stranách zazvonili žŕdky. V 30. min ju po obrovskej šanci na vyrovnanie trafil domáci Ďuriš, rovnako aj v 35. min tečovanou strelou hosťujúci Tabaček.

Celkom zaujímavé stretnutie kulminovalo v tretej dvadsaťminútovke. Najskôr v 44. min Dravecký po rýchlom útoku zužitkoval košickú presilovku, ale presne o minútu Tvrdoň spomedzi kruhov zavesil pod hornú žŕdku a znížil opäť na rozdiel jediného gólu. Trenčianska snaha o vyrovnanie však ovocie nepriniesla, naopak východniari ju v 55. min definitívne zahatali štvrtým presným zásahom, keď Jenčík z diaľky z uhla trafil pod hornú žŕdku a využil brankárov zakrytý výhľad. Košice už skúsene svoje víťazstvo ukontrolovali až do záverečnej sirény, Trenčín bol však favoritovi vzdorovitým súperom.

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Musím skonštatovať, že nám tento zápas nevyšiel. Mali sme zlý vstup doň, pretože po zbytočných chybách sme v prvej tretine dostali dva góly. V ďalšom priebehu sme síce dokázali dvakrát zdvihnúť hlavu, ale naša snaha o vyrovnanie sa skončila po ďalšej chybe v závere zápasu, keď sme inkasovali rozhodujúci štvrtý gól. Súperovi gratulujem, ale musím povedať, že na víťazstvo mu stačilo predviesť iba priemerný výkon.“

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): „Zápas sme veľmi dobre rozohrali a získali sme dvojgólový náskok. V prvej tretine to bolo z našej strany herne dobré, ale k druhej časti sme pristúpili laxne, súper nás zovrel a dokázal znížiť. Táto tretina bola z našej strany nevýrazná a zobrala nám veľa síl. Našťastie sme však nedostali vyrovnávajúci gól, hoci v tretej tretine na náš presilovkový gól Trenčín odpovedal, znervózneli sme iba na chvíľu a strelením štvrtého gólu sme toto náročné stretnutie rozhodli v náš prospech. Tretia tretina bola v zápase najkvalitnejšia a my s našou hrou v nej musíme vyjadriť spokojnosť.“

Tabuľka slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy 2010/2011 po utorňajších zápasoch 52. kola:

Poradie  Mužstvo  Zápasy Výhry Výhry po predĺžení Prehry po predĺžení Prehry Skóre Body
1. HC Košice 55 36 10 3 6 209:99 131
2. HK Poprad 54 29 6 7 12 179:122 106
3. HC’05 Banská Bystrica 55 26 7 5 17 175:134 97
4. HC Slovan Bratislava 55 24 5 5 21 164:139 87
5. Dukla Trenčín 55 25 3 3 24 141:163 84
6. HKm Zvolen 54 20 5 8 21 146:148 78
7. HK 36 Skalica 55 20 6 4 25 151:162 76
8. HK Nitra 55 20 3 6 26 159:185 72